• Alex Clare 21.10.2012 (Roxy, Praha)

  Alex Clare, když se tohle jméno řekne, tak se dá očekávat, že dost lidem ani nedojde, kdo to vlastně je, protože v rádiích zatím rotoval pouze jeden jeho hit, ze kterého se ale alespoň stal megahit a pravděpodobně ho každý z vás slyšel. Když jsem slyšel, že tenhle chlapík zavítá do Česka, bylo mi jasné, že jeho zajímavý hlas bude stát za to. A jak tomu bylo?

  Na úvod musím říct pár slov. Osobně začínám mít problém s koncerty velkých jmen, hlavně když se některé kapely mají v poslední době stále potřebu vyvíjet a někam posouvat, což často bývá důvod ke změně stylu nebo celkovému zapadnutí do průměrné šedi, aby je náhodou nepřestal rádiový éter hrát. Poslední dobou je čím dál zajímavější sledovat spíše menší jména, která svojí kariéru teprve načínají a jsou stále plní energie, počátečního nadšení a mají v sobě něco zajímavého. Proto jsem s velkou chutí vyrazil právě na Alexe Clara, který se v Česku ukázal poprvé, troufám si dokonce tvrdit, že ne naposled.

  U interpretů s jediným velkým hitem nečekáte, že se na něj vypraví mnoho lidí, nicméně tak nějak doufáte, že dorazí a interpreta podpoří. Proto bylo velmi milé překvapení vidět před Roxy takovou hromadu lidí. Na jednu stranu sice nadáváte, že vstup do klubu, čekání u šaten a následný odchod po koncertu bude zbytečně zdlouhavý, na druhou stranu jste ale velice rádi, že tu má zpěvák celkem početnou základnu fanoušků. Klub se zaplňoval a večer se pomalu rozjížděl s předkapelou.

  Volba při výběru předkapely padla na české zástupce Luno, což je kapela s hvězdným obsazením v čele s Emou Brabcovou. Přišel jsem si trošku jako barbar, ale do téhle akce jsem o nich nikdy neslyšel. Kapele jako takové se toho moc vytknout nedalo, jela si svojí tvorbu, kterou doplňoval zdařilý vokál a řízné kytary. Zásadnější problém mi přišel v momentě, kdy předkapela moc neplní svůj účel rozehřívání publika, což jde velmi těžko, když hrajete něco jako dream pop, který je pro mnohé spíše znamení na dobrou noc. Když vás předkapela chce uspat, tak to prostě není úplně dobré. Snižovat ale kvalitu této nadané kapely rozhodně nebudu, byl to velmi povedený výkon a Luno má rozhodně co nabídnout, žánrově to ale prostě na rozjezd moc nesedlo. Nicméně Alex už se pomalu blížil, dav se posouval blíže k podiu a čekal, až to začne.

  A že si teda dav musel počkat poměrně dlouho. Nicméně v deset hodin Alex Clare přišel na podium a rozjel svůj osmdesátiminutový set, který zahájil skladbou “Relax my Belowed“. Nenápadný chlapík v kostkované košili a placaté čapce si koncert skutečně užíval a bylo vidět, že stát na podiu je pro něj radost. Ze svého debutu “The Lateness of the Hour” házel jednu hitovku za druhou a byl odměňován mohutným potleskem a velkým nadšením publika. Kromě toho, že mezi fanoušky vyházel kompletně všechno ze svého debutu, tak přidal ještě nevydanou věc “Caroline“, která sice nikde nevyšla, ale už je stará přes rok a dodal ještě skladbu “Damn Your Eyes“, kterou uvedl s tím, že to byla první skladba, co kdy zahrál, originál pochází od zpěvačky Etty James, která letos v lednu zemřela ve věku 73 let. Největší ohlas měl samozřejmě hit “Too Close“, který se tvářil jako závěrečná skladba, když je něco velkým hitem, co vás proslavil, tak to tak bývá. Alex se ale ještě vrátil, zabrnkal na kytaru “I Won’t let you down” a s díky se rozloučil.

  Skromný chlápek z Británie, co si přijel se svojí kapelou a kytarou přes rameno dokázal, že i bez velkého množství provařených hitů, si k němu fanoušci najdou cestu a kvalitu poznají. Vyvedený koncertní zážitek rozhodně potvrdil to, že nová jména mají stále co nabídnout a nemusí jít pouze o interprety, o kterých za chvíli nikdo neuslyší. Jedinečný hlas a talent Alex Clare rozhodně má, tak se necháme překvapit, jestli se mu povede i s novou deskou a vrátí se třeba do Česka, fanoušci to jistě ocení.

  Setlist Alexe Clara: Relax My Beloved, Whispering, Tight Rope, Hummingbird, I Love You, Caroline, Sanctuary, Damn Your Eyes (Etta James Cover), Hands Are Clever, When Doves Cry, Treading Water, Up All Night, Where Is The Heart, Too Close, I Won’t Let You Down

  Napsat komentář

  Informace

  24. 10. 2012, 20:38


 • Nejnovější příspěvky

 •