• Aly & Fila, 28. 8. 2015 (Mecca, Praha)

  V pátek 28.8.2015 se měla v karlínském klubu Fórum Karlín uskutečnit oslava 400. vydání populární trance radioshow egyptských producentů Aly & Fila s názvem Future Sound Of Egypt, pod taktovkou BTL Agency. Bohužel, tragická událost z první poloviny roku, kdy zemřel ředitel agentury a velký trance srdcař, Zdeněk Masopust, ovlivnila přípravy konání této akce a znemožnila její uspořádání v takové kvalitě, v jaké byli fanoušci donedávna zvyklí, jak se píše v oficiálním prohlášení BTL Agency. Nabitý lineup měl přivézt do Prahy taková jména jako například Ferry Corsten, John O’Callaghan, Mark Sherry, Will Atkinson, Indecent Noise, Alex Di Stefano, Ferry Tayle, Dan Stone, Mohamed Ragab, Arctic Moon a nebo také zpěvačku Roxanne Emery, která v tomto roce již měla vystupovat v Mostě, avšak její účast v klubu Neprakta byla tehdy zrušena. Samotní Aly & Fila nechtěli nechat nic náhodě a společně s agenturou Twenty4Seven, která se podílí na každé akci “Alíků”, přichystali pro zklamané posluchače tzv. “Future Sound Of Egypt 400 Make Up Show”, na kterém si zahráli Aly & Fila v exkluzivním 3hodinovém setu, dále z vlastní iniciativy přijel také Polák Arctic Moon, doplněné o Slováky Driftmoon a ReOrder, kterým sekundoval svým úvodním setem český Thomas Coastline. Akce se uskutečnila v holešovickém klubu Mecca. Všichni držitelé vstupenek na původní akci dostali symbolicky vstup zdarma.

  Naše redaktorská parta, v tradičním nejsilnějším složení Tomáš, Lukáš, Lukáš a Vráťa, přišla na akci ve velmi dobré náladě něco před půlnocí. To zrovna hrál v plné parádě slovenský zástupce Driftmoon. Mohli jsme zaslechnout například momentálně velmi populární psy-trance hitovku izraelského projektu Vini Vici a jejich indiánský singl “The Tribe” v no-name melodickém mixu.

  Za djský pult se úderem půlnoci postavil nejočekávanější muž večera. Fadi z producentského dua Aly & Fila. V úvodu svého setu pustil hymnu 400. vydání Future Sound Of Egypt s názvem “A New Age (FSOE 400 Anthem)”, na které spolupracovali s kolumbijským producentem Jonathanem Carvajalem a egyptským krajanem Omarem Sherifem.

  Poté Fadi spustil lavinu tvrdých a úderných psy beatů, při kterých nezůstala naplněná Mecca klidná. Následovala velká nůše hitů, mezi kterými nechyběla například žhavá spolupráce s Ferry Taylem na singlu “Napoleon”. Zazněla taktéž nedávná kolaborace Aly & Fila s anglickým djem a producentem s přezdívkou The Thrillseekers na singlu “Es Vedra”. Track irského producenta Sneijdera a zpěvačky Christiny Novelli – “Love Of My Control” také rozezněl a hlavně rozezpíval celý klub.

  V průběhu první hodinovky setu se mi podařilo dostat se k hrajícímu Fadimu na dva metry daleko před mixážní pult, neprostupnou skořápku tvořili vyslanci německé Trancefamily, kteří stáli vedle sebe v řadě a nepouštěli absolutně nikoho před sebe, mimo svých německých kamarádů. Během půlhodiny se však nakonec barikáda rozpadla, neboť nesnesitelné vedro, které panovalo po celou dobu akce, donutilo fanoušky opouštět přední řady. Když už jsem se nacházel přímo před Fadim, velmi mě zarazil přístup jedné z Němek, která mě chytila za triko (!!) a táhla směrem dozadu. Když se jí to po několika pokusech  přes můj odpor nezdařilo, vmáčkla se mezi ostatní a odstrčila mě a další fanoušky z jiné strany. Za pět minut si stejnou cestu rozrazil paží i jistý Němec, který se k dotyčné ženě hlásil. Podobné nadřazené chování fanoušků jsem na akci nezažil. Německá TranceFamily zjevně nepochopila, jaký národ byl na akci tím domácím.

  DSC_0263

  foto: Tomáš Vyšinský

  Fadi zahrál rovněž i melodickou záležitost z vlastní produkce, která se umístila na posledním studiovém albu The Other Shore, s názvem “Nubia”. Vokálovka “See The Sun” od producenta Matta Dareyho a zpěvačky Kate Luise Smith opět rozezpívala všechny přítomné. Zazněla také produkce angličana Willa Atkinsona, který na labelu Future Sound Of Egypt vydal svůj singl “Through Spirit”. Z reproduktorů se také linuly tóny singlu “The Other Shore” ze stejnojmenného alba od Aly & Fila a zpěvačky Aruny, avšak v remixu další egyptské producentské dvojice – Fady & Mina.

  Skvělou atmosféru podpořila série dalších šťavnatých tracků, v čele s oblíbeným singlem “Laily”, který vydali Alíci ve spolupráci s tamním zpěvákem Karimem Youssefem. Singl však zazněl v nadupaném remixu od producenta Photographera. V ten moment se mi začalo dělat špatně. Horký vzduch, který byl v klubu, a organizátoři s ním zjevně nehodlali nic dělat, doslova pekl fanoušky zaživa. Bohužel se mi začala motat hlava a musel jsem opustit parket a zamířit směrem do zadní části klubu, kde se nacházel východ. A tu mě podruhé zarazila arogance této noci. Nacházel jsem se po třech hodinách na čerstvém vzuchu, opřen o zeď, neboť bez její opory bych se nejspíš skácel na zem, a ochranka na mě po chvíli začne pokřikovat, ať se zdi nedotýkám. Poslal jsem dotyčnou osobu, která mi chtěla vzít mou mometální jedinou životní oporu, do jistých míst, avšak nabušený muž v černé košili žřejmě nedal mého doporučení a přál si vše slyšet znova. Bylo mi tak strašně špatně, že jsem nechtěl začínat potyčku s ochráncem sauny, tak jsem se raději mlčky odebral za zvuků singlu “Apprehension” od Poláků Sergeye Nevone a Simona O’Shine, poslechnout si poslední singl, který Fadi ve svém setu zahrál, zaslouženě jsem mu zatleskal, a poté jsem se odebral už nadobro k východu.

  Hodnocení Tomáše Vyšinského: Hudebně byla akce naprosto špičková. Driftmoon nezklamal a sázel nadupané hitovky jednu za druhou, Fadi využil svého tříhodinového setu a prezentoval výběr těch nejaktuálnějších trancových hitů. Jeho set měl hlavu a patu, byl výborným způsobem prošpikovám vokálovými verzemi a dokázal roztancovat celý narvaný klub. To se však dostáváme na druhou stránku věci. Nechutný vzduch panující na akci, kdy nefungovala (nebo nebyla zapnuta) klimatizace, se nedal vydržet. A v momentě, kdy se vám z nedýchatelného ovzduší udělá nevolno, jako většině z nás, na vás ochranka začne pokřikovat, ať vstanete ze schodů (některé ženy se na chvíli posadily na schod) a nebo ať se neopíráte o zeď. Kde to žijeme? Meccu už nikdy více, absolutně zkazili celou akci, na které jsem měl ještě zájem slyšet polského Arctic Moona a také slovenského ReOrdera, ale bohužel, mám v sobě jistý pud sebezáchovy. Hudebně akci hodnotím 10/10 a organizačně 10/10.

  Hodnocení Lukáše Pánka: Akce se hudebně naprosto povedla. Fadi předvedl fantastický set, ve kterém nechyběly všechny zásadní tracky nejen z produkce labelu FSOE. Hlavně zpočátku jsem si připadal skutečně jak v jiném upliftovo-tech-psytranceovém vesmíru. Ke konci už se mi to zdálo zbytečně utahané, bez náboje a hodně se opakující, ostatně co taky za ty tři hodiny vymyslet, že? Za všechny tracky jmenuji hlavně Alíkovský mix Paula van Dyka s Markem Etesonem – Heart’s like an ocean, nebo Dan Stoneův remích See The Sun. Nemohl bych zapomenout ani na Napoleona, o kterém si myslím, že bude podzimním velkým hitem. A nechyběl ani návrat do minulosti v podobě Why? od FKN a Jahaly nebo Satellites od projektu Oceanlab. Hudebně nemám tedy co vytknout.
  Co se prostředí týče, asi bych jen opakoval slova Tomáše. Byl jsem v klubu Mecca poprvé, a doufám, že naposledy. Vše tam bylo organizačně špatné. Zvuk celkem na klubové prostory ušel, ale to HORKO. Nesnesitelné vedro, tuna zpocených lidí, kteří se o mě neustále otírali a neustále cestovali tam a zpátky, takže mi často rušili zážitek z bezkonkurečního setu. Nicméně jsem stál spíše vzadu, vedle baru a tam okolo mě byli lidé, kteří si přišli Aly & Fila spíše poslechnout, takže uznali pokyvovali  hlavami a bylo vidět, že jim jde hlavně o muziku. Takže mi přišli relativně v pohodě. Když jsem se potřeboval vydýchat vzadu u vstupu, raději jsem se vrátil zpět do víru v(í)ařícího davu, protože jakési dámy se rozhodly vedle mě rozjařit se pomocí jakési lahvičky pravděpodobně drogou zvanou poppers. Pod vlivem zápachu šířící se z lahve jsem raději utekl zpět do “kotle”. Do toho mě zaujali dva týpkové, kteří zjevně netušili, kde se nachází. Nejspíše byli v nějaké jiné LSD dimenzi. Hlavně, že týpci u vstupu se tvářili děsně drsně a důležitě kontrolovali každého příchozího, jakoby měl u sebe minimálně kalašnikov.
  Po skončení Fadiho setu jsem raději utekl z tohoto hnízda hrůzy a osobně doufám, že už se tam nikdy nebudu muset vracet. Tolik od mně ke čtyřstému výročí Future Sound of Egypt.

  Hodnocení Vratislava Šálka: Nebudu se příliš lišit od kolegy Tomáše. Set Aly & Fila byl naprosto famózní a jen potvrdil, že tahle egyptská dvojka je v současném trancu jedním z největších a nejdůležitějších zástupců, a i když byl chvílemi monotónní (tomu se ale asi v průběhu tří hodin nelze ubránit), pořád byl fantastický a zazněly v něm současné i minulé hity, které mají neuvěřitelnou sílu a dokazují, že trance pořád žije a má daleko do hloupé a povrchní komerce. Následný Arctic Moon, jehož produkci nějak zvlášť nevyhledávám, mě překvapil opravdu tvrdým psytrancem a porcí energie a tím, že nezvolnil po celou hodinu. Bohužel v průběhu jeho setu “došlo” i na mě a bojoval jsem s nevolností a točením hlavy, což mi dojem značně zkazilo a nezbývalo než jít o patro níž, kde jsem si sedl na pohovku a byl jsem rád, že žiju. Asi po půlhodině jsem se dal dohromady a mohl se zaposlouchat do výborného vokálového trancu, který pouštěl Veena (Need You Know v Kearneyho remixu neuvěřitelně nabudila) a přesunout se znovu nahoru, kde hrál ReOrder. Ten pokračoval v nastoleném tempu a míchal melodický trance s psytrancem a parádními vokálovkami… jen těch svých tradičních “opiček” se mohl zdržet. Celkově vzato se akce hudebně vydařila, prostředí klubu Mecca ale bylo naprosto příšerné a nepřipravené na podobné množství lidí. Příště si rozmyslím, zda se tam objevím.

  Hodnocení Lukáše Gregy: Dávám se na závěr, protože se nechci zbytečně opakovat. Už když jsem o téhle vzkřišující akci poprvé slyšel, říkal jsem si, jestli mám vůbec jít, protože prostor, kterým Mecca disponuje, mě už zklamal hodněkrát. Nechápu to, muselo se tušit, že bude víc lidí než obvykle, ale Mecce to očividně bylo jedno. Párkrát na Vás něco jako klimatizace fouklo, ale to byl prostě chabý závan, jehož účelnost byla platná asi jako voňavý stromeček u barelu se splaškama. Skoro se mi chce Meccu podezřívat z toho, že tento stav jim vyhovoval, aby si lidi museli koupit alespoň minerálku za pade. Proč u hodnocení akce řeším jenom tohle? Protože díky tomuto jsem si set Fadyho v podstatě neužil. Chtěl jsem vidět Reordera, ale už v půlce setu Aly & Fila jsem měl chuť se sebrat a odejít, ale řekl jsem si, že alespoň tohle vydržim. Tři hodiny pekla, do Meccy už mě nikdo nedostane ani kdyby tam vystupoval Simon Patterson. Tolik můj pohled, doufám v lepší zítřky v jiných prostorách. Pořád je z čeho vybírat, chápu, že to bylo narychlo a že můžeme být rádi, že něco proběhlo, ale tohle byl boj o zdraví a ne akce, ze které bych měl mít radost. Už jsem zažil hodně akcí, ale tohle byla rozhodně jedna z těch nejhorších.

  Vlastní videa Tomáše Vyšinského:

  Napsat komentář

  Trackbacks

  1. Nejhudba.cz » Aly & Fila, 19. 2. 2016 (Mecca, Praha)

  Komentáře

  Informace

  29. 08. 2015, 22:49


 • Nejnovější příspěvky

 •