• Aly & Fila – Rising Sun

  Egyptská dvojka, kamarádi Aly Amr Fathalah a Fadi Wassef Naguib alias Aly & Fila, vydávají právě v těchto dnech za podpory jejich nového dvorního vydavatelství, Armada Music, nové album. Release ale ovšem vyvolal dosti nepříznivé ohlasy, řada fanoušků je zcela rozčarovaná, prý že to nejsou už ti staří “Alíci”, autoři takových hitů, jako Thebes nebo Lost Language. Ať mě třeba všichni ukamenují, ale tohle album se mi líbí a zraje jako víno s každým poslechem. Že Aly & Fila prodělali tvůrčí krizi, o tom slyšel téměř každý, kdo se o trance zajímá více. Hrozilo, že se tahle dvojka rozpadne. Nicméně tuto krizovku překonali a začali opět spolu tvořit. Výsledkem je album Rising Sun. Pojďme se na něj blíže podívat.

  Spolupráce

  Aly & Fila na albu spolupracovali s řadou vokálistek, což u nich nebývá typické, protože tihle hoši jsou známí především jejich upliftovými instrumentálními skladbami. Za všechny jmenujme třeba světoznámou Tiff Lacey nebo třeba Denise Riveru, která jim nazpívala dokonce jejich pilotní singl – My Mind Is With You. Krom vokálistek spolupracovali také s producenty, jako třeba Björn Akesson nebo Activa.

  Album

  Album se nese na silné upliftové vlně, ostatně u téhle dvojky bych ani nic jiného nečekal. Kdo má rád jejich tvorbu, zaručeně si přijde na albu na své. Krom uplifting trance je možné také zaslechnout krapet acidu, dark trancu nebo lehké progressivní náznaky. O to větším překvápkem je ale přítomnost i několika tracků, které svým ambientním – chilloutovým ražením připomínají tvorbu ATBho.

  Úvodní Medellin vás zanese do pouštní oblasti. Jako intro se hodí tenhle track bezvadně, rozjíždí se v nádherné melodii, která dává tušit, že to bude “velký”. Nicméně Activa, který jim do tohohle tracku asi dost kecal, výtečný rozjezd krapet zazdil svým sterilním uplift zvukem míchaným s acidem. Druhý song – It Will Be OK, který nazpívala Katherine Crowe, se nese na docela temné vlně. Co naplat, dark trance letos prostě jede, a jenom čekáme, s čím se vytáhne jeho král – Markus Schulz. Lehce popíkový styl ale tomuhle tracku nijak neškodí. Třetí track – pilot My Mind Is With You – je fanoušky kritizován právě nejvíce. Prý těžce nudný styl, který alespoň trošku okořenil remix od W&W, se mi ale paradoxně líbí. Vokál pěkný, onen acid styl mě vůbec nevadí, ba naopak. Navíc Dennise Rivera už nebyla docela dlouho slyšet. Rosaries – zajímavý breakdown, pěkné chorály, táhlá melodie. Docela zajímavý nadprůměr. Listening vsadil na vokálistku Josie – sestru známější Jaren Cerf. Zajímavý kytárkový motiv, ale pani trošku uřvaná. Styl se mi zdá, že kopčí dosti od ATBho, jehož pop-trancovou náladu poslední doby tohle nejvíce připomíná. Menes připomíná asi nejvíce starý Alíkovský styl. Kviklavý upliftový začátek, kytarový, velmi!! emotivní breakdown, parádní dojezd. Jo, líbí se mi. Still nazpívala Sue McLaren, první vyloženě ambientní track. A paradoxně jeden z nejlepších. Divím se, jakto, že na upliftovém albu nalezneme i takovéhle pomalé kousky. A kupodivu parádní.

  Spolupráce s Björnem Akessonem přinesla lehce acid – progressivní song Perfect Red s neuvěřitelným breakdownem, který do Vás nalije náladu léta pod silným tlakem. I Can Hear You opět od Sue McLaren je zvukově dosti odlišný track, než byste u A&F čekali. Ovšem nějak si ho nedokáži moc zapamatovat. Taková šedivá myš. Neurazí, příliš nenadchne. Without You, který nazpíval Senadee (prvně mužský vokál) se jaksi nepovedl. Melodie pěkná, ale vokál tahá uši. To je také důvod, proč u trancových skladeb naleznete z 95% ženské vokálistky. Chlapi nemají na trance hlas (existují samozřejmě vyjímky – čest panu Christianu Burnsovi). Paradise je klenot alba. Druhá chilloutová záležitost a hned jí zpívá královna vokálistek – božská Tiff Lacey, a je vidět, že tahle poloha – pomalá – Tiff sedí více než nějaká ducárna. Magická záležitost vás přenese do oázy klidu. Khepera vyšla na singlu již loni v létě a potěšila uši řady fanoušků. Další z návratů ke kořenům. Klasika nad klasiku, ovšem na albu se zdá spíš jako výplň. Sandgroper se také nepovedl. Uplift se nese celým songem ale celé to zní odpudivě. Naopak vánek – Breeze, ke které zasněné vokálky dodala Jass, prostoupí až přímo do vašeho nitra. Lahodná záležitost ukazuje pravou tvář alba. Aly & Fila sedí nejvíce zasněné breakdowny spolu s klasickým zvukem, žádné zvukové experimenty. Poslední track, podle kterého dostalo album jméno – Rising Sun už je pak příjemnou, místy až filmovou tečkou za podařeným, i když občas skřípajícím albem.

  Závěrem:

  Recenzí alba Rising Sun, od Aly & Fila jsem pány nijak nechtěl urazit. Album je příjemné, nalezneme na něm řadu vyloženě hitovek, ale také pár docela razantně skřípajících kousků, které jsou někdy neodpustitelné. Říká se, že album měli vydat před pár lety, kdy jejich jméno nebylo ještě v té škatulce “velcí producenti”. Singly jako Thebes nebo Lost Language se asi už nikdy nevrátí, a asi na tom měla vliv také jejich “roztržka”, že už to není takové, jako zastara. Nicméně si myslím, že i přesto se pánům podařilo udělat kvalitní počin na poli zásadních alb letošního roku a přeji jim do dalších let ještě řadu úspěšných songů!

  Napsat komentář

  Informace

  19. 05. 2010, 15:42

  7/10


 • Nejnovější příspěvky

 •