• Aly & Fila – The Other Shore

  Fanouškům trance scény nemohl přijít jiný měsíc než říjen více očekávaným díky plánovanému vydání třetího studiového alba egyptského dua Aly & Fila, které netřeba dlouze představovat. Matadoři uplifting trance v nedávné době založili svůj druhý label, pojmenovaný Future Sound Of Egypt Excelsior, zaměřený na deep a progressive trance, známý především producenty jako jsou Bjorn Akesson nebo Hazem Beltagui. Album “The Other Shore” přináší už dle názvu něco “z jiného břehu”. Předchozí album Quiet Storm, vydané v polovině roku 2013 bylo plné klidných, pohodových skladeb, o jejichž rozpumpování se postaralo až album remixové. The Other Shore je v kontrastu s předešlým jmenovaným albem z trochu jiného soudku. Avšak nebojte, dnes všemi hraný a propagovaný “Armada sound” na albu v žádném případě nenajdete. Pojďme nahlédnout na “jiný břeh”.

  Aly & Fila feat. Karim Youssef & May Hassan – In My Mind 6/10

  Stejně jako v albu Quiet Storm, i v novince The Other Shore obsahuje úvodní skladba z alba vokály zpěváka Karim Youssef. Pronikavé motivy Egypta jistě každému připomenou domovinu autorů. Pohodové rozpoložení skladby je uchováno po celou dobu písně, otevírací song nové desky jako vyšitý.

  Aly & Fila – White Wave 4,5/10

  Hned jako další se nám představí již o mnoho nadupanější počin s názvem “White Wave”. Ne příliš výrazná, spíše ladnější melodie je doplněna o něco málo později ráznými beaty, které dokreslují svěží podobu celé skladby a ukotvují příjemný dojem celého singlu.

  Aly & Fila with Ferry Tayle – Nubia 8/10

  Kromě radioshow A State Of Trance byly tracky k poslechu k dispozici také při mnoha letních vystoupeních, na kterých Fady, jako člen projektu Aly & Fila, zahrál svůj set. Právě kolaborace s francouzským djem Ferry Tale na tracku “Nubia” utkvěla spoustě lidem z těchto vystoupení v hlavách, především díky jednoduché a přesto ohromně chytlavé melodii. A v jednoduchosti je krása.

  Aly & Fila with Stoneface & Terminal – Universelab 3/10

  Pro mnoho z nás překvapivé spojení upliftových mágů se zástupci německého labelu Euphonic, Stoneface & Terminal, přináší vyváženou skladbu plnou různorodých a mysl okupujících zvuků. V nájezdu po breakdownu rozezná ucho odborníka typický pluck právě pro Stoneface & Terminal. Jinak není song ničím zvláštní, melodie se rozvine a směle si vyhrává po celou délku skladby.

  Aly & Fila feat. Seri – Never Let Me Go 5/10

  Úplný úvod tracku, kombinovaný jednoduchými basy, propletenými pro Alíky do ne příliš typických kicků, může leckomu připomenout mnoho hudebních žánrů od eurodance tracku po běžný pop známý z každého komerčního rádia. Tyto zvrácené myšlenky po několika dalších sekundách pominou a hlas účastnice čínské pěvecké talentové soutěže v Kanadě, zpěvačky Seri, nahrazuje ničím zajímavá a jemně bzučící dojezdová linka.

  Aly & Fila with Jaren – For All Time 9/10

  Již na jaře letošního roku byl vydán nadupaný track “For All Time” s podmanivým videoklipem, který si dovoluje hrát i nejmenovaná hudební televize v České republice. Výtečný pěvecký výkon skladatelky a zpěvačky v jedné osobě, Jaren Cerf, s neuvěřitelným přehledem padne do rozpumpované atmosféry překypující lahodnou a svěží jarně-letní melodií, typickou svým důrazem pro Aly & Fila. Sám za sebe hodnotím tento počin jako to nejkvalitnější, co na albu vyšlo.

  Aly & Fila – Altitude Compensation 6/10

  Track “Altitude Compensation” je pojat velice příjemným způsobem. Hloubka melodie obsažená ve skladbě zanese člověka daleko mimo problémy moderního života. Z celkového vyznění breakdownu je jasně cítit klidný charakter této tvorby, která je po nájezdu tvořena taktéž ráznějšími údery s klasickými “clapy” po celé délce refrénu.

  Aly & Fila – Along The Edge 5/10

  Vracejíc se k těm rytmičtějším skladbám alba The Other Shore, nachází se před námi čistě upliftový kousek “Along The Edge”, jěž je propleten širokou melodií a rozjetým stylem náběhu a dojezdu v krajích radiové verze songu vydané na albu.

  Aly & Fila meets Roger Shah feat. Sylvia Tosun – Eye 2 Eye (FSOE 350 Anthem) 8/10

  Druhý a poslední předem vydaný solo track po “For All Time” nese odkaz oslav 350. vydání radioshow Future Sound Of Egypt, kterou Aly & Fila každý týden poctivě svým posluchačům po celém světě servírují. Oslavy proběhly letos v létě a nejblíže k nám byly v Polsku. Tato červencová hitovka v sobě ukrývá opět stín egyptských motivů, které jsou obehnány svižnou a zvučnou melodií, která je enerickým způsobem zapracována i do hlavního refrénu. Sylvia Tosun zde dostala příležitost opět oblažit trancové příznivce vytříbeným hlasem.

  Aly & Fila with Aruna – The Other Shore 7/10

  Stejnojmenný song jako právě recenzované album je založeno na hlubokém propracování kvalitních vokálů zkušené zpěvačky Aruny s dechberoucím klavírním podkresem. Krásu songu dokreslují použité chilloutové prvky. “The Other Shore” působí velice elegantně a schopně k tomu, aby reprezentoval svým název celé album.

  Aly & Fila – Underwater 8/10

  Pokud jsem použil k hodnocení předchozí skladby přídavné jméno “elegantní”, tak následující věc toto přízvisko neničí. Ba naopak. Šťavnatý kytarový riff jsem si zalíbil. V půlce tracku je nahrazen příslušným elektronickým zpracováním ve formě cílené melodie vystihující motiv kytarového úvodu.

  Aly & Fila with Skypatrol feat Sue McLaren – Running 8,5/10

  Není projektu, který by v posledním období nabral na takových obrátkách, jako Skypatrol, pod kterým se skrývá dvojice producentů a to britský Ian Standerwick se Slovákem Tiborem Tomečkem, známým jako ReOrder. Aby toho nebylo málo, pátým článkem, který vypomohl při produkování singlu “Running” se stala pro své pěvecké kvality oblíbená Sue McLaren. Duo Skypatrol je v tracku silně slyšet díky svým typickým pluckům.

  Aly & Fila vs. Sneijder – Full Throttle 8/10

  Premiéra. Tak by se dal popsat jedním slovem singl “Full Throttle”. Aly & Fila totiž poprvé vydávají vlastní tech-trance počin. Inspirace vznikla patrně během pravidelných setů s John O’Callaghanem, kterých bylo za poslední dva roky více než dost. Prsty v této dechberoucí náloži má i irský řezník Sneijder, který se jistě zhostil nejpikantnější části tracku. A Alíkům to jde celkem dobře.

  Aly & Fila feat. Ever Burn – Is It Love? 4,5/10

  Od tvrdého k jemnému. Pro svět EDM dosud neznámá vokalistka Ever Burn dostala příležitost k nazpívání vokálů hitovky “Is It Love?”, která je opět okořeněna “Alíkovskými” zvuky a prvotřídním tempem.

  Aly & Fila feat. Roxanne Emery – Shine 6/10

  A jsme na konci. Pomyslnou tečku za břehem, který jsme v doprovodu Aly & Fila prošli, obstarala kromě zmiňovaného dua také Roxanne Emery, kterou příznivci trance music dobře znají z kolaborace s Luke Bond na tracku “On Fire”, který dostal energický kabát právě od egyptské dvojky. Track “Shine” se chlubí pohodovým textem a ještě příjemnější instrumentální částí.

  Názor autora (Tomáše Vyšinského):

  ,,Na album “The Other Shore” jsem se osobně těšil už od června. Moje očekávání naplnilo. Album je plné songů mnoha žánrů, čímž je splněna předem avizovaná rozmanitost. Za nejlepší počin volím za sebe jednoznačně “For All Time”, které získalo mé sympatie hned po svém jarním vydání. ”

  Názor Lukáše Pánka:

  Osobně jsem se nového alba The Other Shore trochu bál. Přeci jen, loňské Quiet Storm mě mírně zklamalo, a potěšila mě právě až remixová edice alba. Nicméně všechno jest zapomenuto na nové placce. Alíci se rozjeli mnohem rychleji. Jen je trochu škoda, že teď nastal trend neustálého odhalování alba, ještě před samotnou premiérou. Vždyť nebylo týdne, kdyby Armin v ASOTu neukázal nějaký nový track, který se na desce nachází. Takhle to dle mého názoru ztrácí trochu překvapení. Z alba jsem tak neznal asi tři nebo čtyři tracky, a o zbytku jsem si už dokázal udělat jakýs takýs obrázek předem.
  Nicméně samotné album mě nezklamalo, co jsem očekával, to jsem taky dostal. V dnešní době tato věta může působit mírně negativisticky, ale já jsem už od přírody dost velký labužník, takže samozřejmě, kdyby se dostavil wow efekt, nebo nějaké překvápko, asi by dojem z alba byl ještě o něco lepší. Za nejlepší track považuji, stejně jako Tomáš, For All Time – nejvíce melodický, zvučný vokálový trancík, který Jaren ani Alíkům ostudu neudělá. Moji další favorité jsou pak pecka Running a Nubia. Naopak největší nuda přichází s vyčpělým, lehce Euphonic soundem při spolupráci se S&T – Unverselab a pak také White Wave. Celkově je dojem o něco lepší, než loňské Quiet Storm, ale kdovíjak odvařený také nejsem. Chybí tomu prostě, dle mého názoru, nějaká chytlavá pecka. Takhle si musíte album hodně naposlouchat, abyste si něco dokázali zapamatovat, ale pak věřte, že ušiska od placky neodtrhnete. Celkově 7,5/10

   

  1.  Aly & Fila feat. Karim Youssef & May Hassan – In My Mind (03:39) 6/10  (Lukáš: 5/10)
  2.  Aly & Fila – White Wave (04:56) 4,5/10 (Lukáš: 4/10)
  3.  Aly & Fila with Ferry Tayle – Nubia (04:16) 8/10 (Lukáš:9/10)
  4.  Aly & Fila with Stoneface & Terminal – Universelab (05:17) 3/10 (Lukáš:4/10)
  5.  Aly & Fila feat. Seri – Never Let Me Go (03:45) 5/10 (Lukáš: 7/10)
  6.  Aly & Fila with Jaren – For All Time (04:33) 9/10 (Lukáš: 9/10)
  7.  Aly & Fila – Altitude Compensation (05:59) 6/10 (Lukáš: 7/10)
  8.  Aly & Fila – Along The Edge (05:24) 5/10 (Lukáš: 6/10)
  9.  Aly & Fila meets Roger Shah feat. Sylvia Tosun – Eye 2 Eye [FSOE 350 Anthem] (03:46) 8/10 (Lukáš: 5/10)
  10.  Aly & Fila with Aruna – The Other Shore (03:23) 7/10 (Lukáš: 7/10)
  11.  Aly & Fila – Underwater (04:54) 8/10 (Lukáš: 8/10)
  12.  Aly & Fila with SkyPatrol feat. Sue McLaren – Running (05:44) 8,5/10 (Lukáš: 8/10)
  13.  Aly & Fila vs Sneijder – Full Throttle (03:19) 8/10 (Lukáš: 8/10)
  14.  Aly & Fila feat. Ever Burn – Is It Love? (05:30) 4,5/ 10 (Lukáš: 5/10)
  15.  Aly & Fila feat. Roxanne Emery – Shine (04:32) 6/10 (Lukáš: 7/10)

  Napsat komentář

  Informace

  06. 10. 2014, 18:32

  8/10


 • Nejnovější příspěvky

 •