• Andy Duguid – On The Edge

  Skotský DJ a producent Andy Duguid, rodák z Aberdeenu vždycky stál tak trochu mimo hlavní proud EDM scény. Nechci říci úplně mimo, ale nikdy nešel po té hlavní linii. Jako by tím chtěl vyjádřit své myšlenky a pohnutky, potřeboval vytvořit album, které by ho tak trochu charakterizovalo. Andyho hudba je vyhledávána DJským undergroundem. Samozřejmě občas se objeví světoběžník, který Andyho hudbu zprofanuje, nebo si ho zvolí jako remixéra. Ovšem nikdy se jeho jméno úplně neujalo. Proto nejspíše zvolil jako název své albové druhotiny On The Edge – tedy Na okraji…

  Předchozí album, které neslo název Believe, vyšlo již v roce 2008 a obsahovalo především vokální produkci a pro Andyho typický zvuk, který se označuje jako shaper. Dále struny a spíše progresivně laděný beat do housu. Na dlouhou dobu se pak Andy uzavřel mezi čtyři stěny studia a dlouho do noci kutil a piloval nový zvuk svého dalšího alba. Stihl si k tomu napozvávat i řadu umělců, kteří by mu dodali své hlasy do vokálních produkcí. Informace o albu unikly na jaře, kdy Andy vydal pilotní singl – Skin & Bones, který nazpívala jeho kamarádka Julie Thompson, a které pomohl Andy produkovat její albovou prvotinu Feeling for Corner. V létě přichazí další majstrštik – vynikající singl In This Moment, zpívající další kámoškou Audrey Gallagher, a především s videoklipem, který stále považuji za klip roku 2013. A hle, přichází září a s ním i album… Časopis MixMag označil album jako TOP měsíce října. Inu, odvážné tvrzení. Pojďme se na něj krátce podívat.

  Desku otevírá naprosto senzační práce, která Vás odvede z fyzického těla do astrálních rovin. Geniální práce s piánkem, strunkami, přesně takové, jako mám od Andyho nesmírně rád. Decentní vokál vyvolávající mrazení v zádech Vás totálně pohltí.

  “Můj myšlenkový proces během cesty do studia a celodenní tvorby alba byl jasný. Nebýt rušen. Být pouze inspirován, a být svůj. Každý track na albu má své  pozadí, a myslím si, že každý příběh si zaslouží soundtrack”

  Druhý singl je již provařený Skin & Bones, který v retro vlně těžce navozuje atmosféru, kterou tak geniálně vykouzlilo album Believe před pěti lety. Vokály obstarala Julie Thompson a celková práce si myslím, že dopadla skvěle.
  Pokračujme v trochu temnější notě – trackem When You’re With Me, jehož vokály obstarala další světoběžnice – Hannah Ray. Upřímně mi její hlas vyvolal těžké emoce. Silný text, progresivní beaty, temná melodie. Další zimomriavkový song s naprosto geniálním mrazivým breakdownem.

  Paradise (Richard’s Theme) je velice těžkým trackem. Spojuje v sobě náležitost housových beatů, xylofonkové riffy, které ve Vás nahlodají dusno. Přitom neustále při poslechu víří emoce všude kolem Vás.
  Skladbu Hurt zpívá další objev loňského roku, zpěvačka Seri. Ta dává do songu srdce i duši, ale její medový hlas je trochu upištěný. Nicméně rozhodně jde o text se silným nábojem. Tempo se maličko zrychluje, a neustále Vás baví hlavní melodie včetně vymazleného breakbeatového breakdownu.
  Shannon Hurley ve Vás rozjede další rozlámaný proggy track I Want To Believe. Tenhle track si myslím, že je opět parádní náloží (alespoň zpočátku). Shannon opět skvěle zpívá až v zasněné poloze. Vlastně Vám utkví v hlavě ty geniální strunky v nádherném breakdownu, který pak fenomenálně zimomriavkově dojedou slova I Want To Believe. Možná trochu škoda, že druhou část tracku zazdí housové šílenstsví, které jako by z oka vypadlo některým současným rádoby houserům…

  Percussion Man začíná svěžími xylofonkovými melodiemi, které Vám v hlavě rozhodně drze zůstanou. K tomu nakažlivé hutné basy a parádní těžké housové riffy. Jo, tohle mě baví.
  Něco pro potěšení davu – to skrývá nářez pro nejrůznější gigs v podobě tracku In This Moment, který dostal nejen nádherný klip s dědou sbírajícím kameny, ale také skvělé vokály od Audrey Gallagher, úderné progresivní beaty, zapamatovatelnou melodii a celkově je tohle asi nejvíce party track z celé, spíše poslechové desky.
  Tiago je track ve středně trancovém kabátku. Možná mě tenhle track zaujal asi nejméně z celé desky. Pro trancery však překvapivě asi nejvíce trancový track.

  Jediný mužský zástupce vokálistů – Steven Taetz je původem z Kanady. Tenhle pán má k elektronické hudbě velice blízko. Ostatně dlouhou dobu působí na Oakenfoldově Perfectu. K vydání došla také jeho první deska, která vychází již v pondělí.  Vokálově jde o zajímavou práci, Steven má zajímavý hlas. A track je zdaleka asi nejrychlejším na celé desce. Jen škoda, že se tady objevují trousové prvky.
  Music Box od Lizzie Curious je hodně klubově laděný, ovšem nebudeme si nalhávat, že má opět skvělou náladu. Takovou sice krapet depresivní, ale co. Proč si tuhle hudební krabici nedat několikrát.
  Závěrečná emocionální darda vás ovšem totálně rozštípe na padrť. Skladba 7even od mistryně vokálistek – Jaren začíná jako pohodový chillout, zasněně, melancholicky a silným textem útočící na zlomená srdce, i bolavé duše. Nedejte ovšem na první poslech. Po pár bolavých a teskných chvilkách přijde beatová a vrzavá smršť, která Vás protočí gradujícím závěrem této desky, která se stala pro mě překvapením roku.

  On The Edge je kandidátem na album roku. Po šesti posleších mám tuhle desku zahlodanou hluboko v mozkových závitech a nemůžu se jít nabažit. Dlouhou dobu jsem si myslel, že Magenta od Guiseppe Ottavianiho nemůže být letos překonána. Ale za sebe říkám, že právě tenhle horkokrevný upliftový Ital právě dostal velice vážnou konkurenci v podobě chladného Skota Andyho Duguida. Ten totiž svým emocionálním stylem desky mě v těchto deštivých a chladných dnech donutil se párkrát zamyslet na řadou věcí…

  Tracklist:
  1. On The Edge (6:53) 9/10
  2. Skin & Bones (featuring Julie Thompson) (6:20)  7,5/10
  3. When You’re With Me (featuring Hannah Ray) (6:57)  8/10
  4. Paradise (Richard’s Theme) (6:07)  7/10
  5. Hurt (featuring Seri) (6:26)  8/10
  6. I Want To Believe (featuring Shannon Hurley) (6:20)  7/10
  7. Percussion Man (7:13)  8/10
  8. In This Moment (with Audrey Gallagher) (7:16)  8,5/10
  9. Tiago (7:10)  6/10
  10. Stars (featuring Steven Taetz) (6:23)  8/10
  11. Music Box (featuring Lizzie Curious) (8:02)  8/10
  12. 7even (featuring Jaren) (7:34)  9,5/10

  Napsat komentář

  Informace

  18. 09. 2013, 19:02


 • Nejnovější příspěvky

 •