• ATB – Contact

  Německý matador trancové scény DJ a producent Andre Tanneberger, kterého většina fanoušků zná pod pseudonymem ATB je rozhodně velmi činný chlapík. Jeho prvotina 9PM ho v roce 1998 vystřelila do první ligy tehdy rodícího se žánru zvaného trance. Vzápětí přichází album Movin Melodies a to už je jasné, že se urodila nová hvězda. Do dnešní doby vydal tenhle čilý německý DJ celkem devět alb – z toho jednu kompilační práci.

  Vždy jsem pro tohohle pána měl jakousi zvláštní slabost. Ona kombinace kouzelných pianových melodií a zajímavé chilloutové kompozice mě vždycky dokázala až uhranout. André své poslední album, pojmenované Distant Earth, směřoval už dosti komerčním směrem. Samozřejmě jsme čekali, co přinese jeho oznámené album Contact, které vydává na začátku roku 2014. Už úniky nové tvorby, které začal Andre na podzim hrát na akcích, dávaly tušit zajímavá data. Jenže do toho přišel minimix, nový singl Face to Face a řada fanoušků se začala tvářit rozčarovaně. Ostatně, fanouškovská základna je ATBmu jedna z nejvěrnějších vůbec. Jenže pod nablýskaným povrchem bublá nespokojenost.

  Contact je desáté studiové album ATBho. Obsahuje dva disky, samozřejmě si můžete koupit deluxe edici, které se skládá z disků tří, nebo si pospíšit a sehnat limitovanou edici ve speciálním boxu s hromadou dárků navíc. První CD obsahuje klasické taneční tracky – celkem 14, většinu vokálovek, přesně tak, jak jsme u Andrého zvyklí. Druhé album, obsahující 12 tracků, je obrazem ATBho duše a mysli. Dává nám poslechnout výběr parádních chillout-ambient-breakbeatových melodií, které pohladí. Deluxe verze pak nabízí videoklip singlu Face to Face a řadu klubových a speciálních verzí tracků z první placky. K tomu si ATB povolal řadu umělců. Zapomeňte na Robertu Harrison – dlouholetou vokálistku, která Andrému stvořila takové hity jako Let U Go nebo Long Way Home. Teď letí JES Brieden, věrný vokálista JanSoon, Vannessa, Boss & Swan, nebo StanFour. Také se na skok staví Tiff Lacey v nové verzi hitu Stay Here, původně umístěného na starším albu Trilogy. A zapomenout nemůžeme ani na v poslední době se vrátivší projekt York.

  Placku otevírá stylově track s názvem When It Ends, It Starts Again. Když jsem tuhle skladbu slyšel na youtube z nějakého ATBho koncertu, říkal jsem si, že to sakra zní dobře. Ano, instrumentální verze je naprosto libová, cítíte tu klasickou Andrého atmošku, kterou umí vykouzlit jen on. JENŽE!!! Pak vám na albu do toho začne kvílet StanFour, jehož vokály opravdu dobře nezní. Celé to zní velmi nesmyslně a místy to až trhá uši. Doporučuji instrumentální verzi z třetí placky (důvod si koupit deluxe verzi). Boss a Swan, dvojice vokálistů to celkem příjemně rozjede v tracku č. 2 nazvaný Raging Bulls. Neříkám, že jde o kdovíjakou slávu, ale v rámci průměru je to dobře odvedená práce. Trochu zpomalení přijde s JES Brieden a jejím prvním tracku Together. Breakbeatově laděná pohoda se tak lehounce plyne, až vás zamrzí, že jí utíná pilotní singl Face To Face, který zvukově vsadil na moderní vlnu big roomu zkombinovaného s náznaky popíku a breakbeatu. Uřičený StanFour mě už podruhé trhá uši.

  Přichází asi největší zpomalení na placce a to v podobě tracku Beam Me Up od Bosse & Swan. Tajemná atmosféra, naléhavý hlas zpěvačky vyvolá místy až mrazení. Střídání stráží zajistí opět JES a její taneční šleha Hard To Cure, která u mě vyvolala poprvé od poslechu alba úsměv. Jasně, je to tu. Starý dobrý progressivní ATB, kterého si starší kmeti pamatují, když to takhle rozjížděl s jeho legendárními remixy tanečních fláků nebo AT&B mixy jeho tracků. Musím říci, že tohle by se vyjímalo jako další singl a měl bych obrovskou radost. Určitě by to potěšilo i řadu dalších starých fanoušků. Meziobdobí mezi starým Andrém a novým Andrém připomíná JanSoon a jeho další taneční petelice Now Or Never. Jen je škoda, že je místy silně přikořeněn bigroomem. Chilloutu není nikdy dost. Sean Ryan si v této pomalé poloze lebedí v tracku Straight To The Stars. Jo, tohle se mi také líbí. Ambientní náladu umí André udělat snad jako nikdo jiný.

  Piánko, Boss se Swan, deep progressivní náboj a silný kopák jsou premisou tracku Walking Away. Tajemná atmosféra je nastolena, ale něco tomu chybí. Taylr je pro mě neznámá vokálistka, která se toho fakt vážně nebojí. To, jak podala track Everything is Beautiful je na potlesk. V tomhle tracku André zkombinoval několik stylů od náznaků dubstepu až po progliftový úderný beat. Ten totiž hraje prim a vlastně díky němu si tuto skladbu zapamatujete. Jedno z největších party pekel pak přichází s trackem What Are You Waiting For interpretovaný opět JanSoonem. Tady je to totiž vlastně jen a pouze o nespoutané taneční energii, nesmírně vlezlém melodickém základu a docela ucházejícím zpěvu. A to mě dokáže nabít.

  Still Here v nové bigroomové verzi pro rok 2014 je zpíván opět Tiff Lacey, podobně jako originál, který sahá až do roku 2007 a k albu Trilogy. Vlastně začátek zní úplně stejně jak na starém albu, jen si pak přidejte trousové beaty. Úplná zbytečnost a výplněk alba. Vanessa se pak vystřihne v tracku Arms Wide Open, ale je to vlastně jen nevýrazná dubstep-breakbeatová vrzanice. Závěr alba obstarává beach pecička Right Back To You zpívaná Jes. Na této skladbě spolupracoval také legendární představitel balearic trancu – York. A hned na vás jde lepší nálada. Jen je škoda, že se všichni interpreti uchýlili k provařeným hudebním kličkám.

  Hodnotit druhou placku je těžké. Tranceři, kteří  nemají rádi chilloutové verze, tak ti spokojení asi nebudou. Já jen můžu říci, že druhá placka je jako stvořená pro skvělý odpočinek a relaxaci. Líbivé melodie příliš nepřesáhnou hranici danou breakbeatem a často koketují s chilloutem. ATB tu spolupracoval s projekty a vokálisty jako Anova nebo Fade. Prostě si to pusťte večer ve vaně, zapalte svíčky a nechte se unášet nádhernými melodiemi, které chvíli i mrazí, a chvíli rozhostí nádherný klid.

  Celkové hodnocení je trochu složité André udělal zajímavou desku. Opět skloubil to, co umí nejvíce – nádherné pianové melodie, dravý, progresivní náboj a řadu smysluplných vokálovek. Jenže zároveň používá moderní big room úpravy tracků, aby se v tomhle moderním světě snad proboha neztratily. Nemůžeme mu to mít za zlé, jen už to nikdy nebude ten starý dobrý André, který světu dal nesmrtelné dardy.

  1. ATB feat. Sean Ryan – When It Ends It Starts Again (6/10)
  2. ATB with Boss and Swan – Raging Bull (7/10)
  3. ATB and JES – Together (7/10)
  4. ATB feat. Stanfour – Face To Face (4/10)
  5. ATB feat. Boss and Swan – Beam Me Up (6/10)
  6. ATB and JES – Hard To Cure (9/10)
  7. ATB feat. JanSoon – Now Or Never (7/10)
  8. ATB feat. Sean Ryan – Straight To The Stars (6/10)
  9. ATB with Boss and Swan – Walking Awake (8/10)
  10. ATB and Taylr – Everything Is Beautiful (5/10)
  11. ATB feat. JanSoon – What Are You Waiting For (9+/10)
  12. ATB feat. Tiff Lacey – Still Here (ATB’s Anthem 2014 Version) (3/10)
  13. ATB feat. Vanessa – Arms Wide Open (5/10)
  14. ATB and York feat. JES – Right Back To You (7/10)

  Disc Two (9/10)

  1. ATB – Contact
  2. ATB – Trace Of Life
  3. ATB feat. Stefan Erbe – When Angels Travel
  4. ATB feat. Anova – Jetstream
  5. ATB – Supersonic
  6. ATB feat. Fade – Pacific Avenue
  7. ATB – Red Sun
  8. ATB – The Mission
  9. ATB – Love The Silence
  10. ATB – Cursed By Beauty
  11. ATB – Galaxia
  12. ATB feat. Anova – Breathe

  Napsat komentář

  Informace

  30. 01. 2014, 18:56

  6/10


 • Nejnovější příspěvky

 •