• BEST OF TRANCE 2017 (1.ČÁST)

  Zdravíme všechny ty, kteří se ještě nestačili přejíst salátů, kaprů, cukroví a podobných vánočních pochutin. Stromečky ještě stojí v obývacích pokojích, dárky možná pod stromečky ještě nestačily být rozbaleny, a s koncem roku přichází tradiční bilancování a hodnocení.
  Co si budeme nalhávat. Letošní rok nepatřil na Nejhudbě k těm úspěšným. Možná jste si již mohli přečíst zamyšlení od našeho velkého šéfa Lukáše. A ten druhý Lukáš, který pro vás hodně dlouhou dobu dělal Příručky, to, zdá se, také zabalil. Ano, Příručky trancerů skončily v lednu. Nebyla motivace psát a přiznám se, že jsem ani neměl v plánu dělat nějaké zhodnocení letošního trancového roku. Naštěstí je tady další redaktor Tomáš, který mě takříkajíc donutil, abych to ještě jednou, možná už naposledy, udělal. A tak jsem šel do toho. Tradičně jsme naše “bestofky” rozdělili do dvou částí. V té první shrneme nejdůležitější body, úspěchy i neúspěchy producentů, DJ, akcí, vokálistů apod. V té druhé, provedeme jakýsi průřez žebříčky od vás čtenářů. Přiznám se na rovinu, že těch žebříků letos mnoho nebylo, takže uvidíme, jaký track dostane nálepku toho nejlepšího, za letošní rok 2017. Ale to až možná v neděli 31.12.
  V této první části si tu, kromě Lukášova názoru (LP), budete moci přečíst i názor Tomáše V. (TV) aka Thomase Verdena (na tento pseudonym si pomalu zvykejte, budete o tomto talentovaném mladíkovi slyšet čím dál častěji). Jestli jste připravení, jdeme na to!

  Průser roku

  (LP) PsyEDMtrance
  Už loni jsme si tady zavzdychali, že kdysi undergroundový směr trancu, takzvané “psýčko” zažívá masivní nárůst obliby. Letošní rok tomu dal pomyslnou korunu. Prakticky všichni trancoví producenti mají ve svém portfoliu nějaký ten “psýčkem šlehnutý” track. Co je horší ale, že tento směr fůzuje s EDMkovými bzukanicemi, takže se toho chytli pořádně i klasičtí producenti kinderhousu a začali to masivně cpát do svých setů. Bohužel tím trpí to nejdůležitější – kvalita. Dneska psy-trance prostě jede, zažívá svůj historický vrchol, ale jak už to tak bývá, možná přijde i pád. A třeba se psýčko vrátí zase do svých undergroundových klubů a garáží. Tam, kde má být.

  (TV) Vini Vici v CZ/SK

  Tak trošku mají tito psýčkoví zabijáci v našich končinách neštěstí na akce. Jejich ohlášená premiéra měla proběhnout v roce 2016 na akci United Energy. Ta však booking zrušila, neboť si duo zaplatila na svou o necelé dva měsíce dalekou akci Transmission United Music. Video set Vini Vici z Transmission zhlédlo přes 3 miliony lidí a stali se tak pro promotéry aktraktivními. Následně MocNoc Music tohoto roku vypustili do světa událost s Vini Vici v září v klubu SaSazu. Pražský Flash Festival neotálel a oznámil Vini Vici rovněž, přičemž po tlaku MocNoc interpreta odvolali s vyjádřením, že “z osobních důvodů Vini Vici nevystoupí”. Na Slovensku si svou premiéru odbyli k příležitosti party EarGasmic na jaře tohoto roku. Své druhé tamní vystoupení v létě tohoto roku na festivalu EDMania s Arminem van Buurenem však zrušili Vini Vici sami z důvodu narození Matanova dítěte. Skóre odehraných:neodehraných akcí je tak nyní 3:3. V blízké budoucnosti se schyluje k další akci od MocNoc Music v březnu 2018 se supportem od Liquid Soul a Blastoyz.

  Zklamání roku

  (LP) Album Aly & Fila – Beyond The Light
  Přiznám se, že jsem se na nové album “Alíků” docela těšil. Docela dost, ale bohužel jsem se těšil asi zbytečně, protože Alíci na placce nepřinesli nic nového. Jedou si bohužel stále to svoje a kromě asi tří – čtyř fakt dobrých tracků, je zbytek hlušina a taková prostě nuda. A například spolupráce s Emmou Hewitt na tracku You & I je vyloženě odporná. Čekal jsem asi něco víc.

  Šok roku

  (LP) Nepodařená pyroshow na Transmission
  Jo, za tohle někdo bude šeredně pykat. Masivní pyrotechnická show, spolu s lasery a světly během Transmixu nedopadla úplně tak, jak si její organizátoři asi přáli. Špatně nasměrované pyro patrony totiž místo do prostoru nad návštěvníky, zamířily přímo do prostoru mezi návštěvníky. Odneslo to pár oblečení, možná i někdo byl lehce popálen, vlastně se toho až tolik nestalo, ale naše česká média to hned hnala do nejvyšších úrovní. A bulvár spolu se stanicí TV Prima měl o zábavu postaráno. To ale neznamená, že to byla pouhá banalita. Bezpečnost na těchto obludných akcích by měla být prioritou. A dvakrát tak v dnešní ustrašené době.

  (TV) Rozpad Fisherman & Hawkings

  Poslední dobou je rozpadů hudebních dvojic nějak více. Myon & Shane 54, Allen & Envy a nyní už i Fisherman & Hawkings se stávají minulostí. Duo na svém Facebooku uvedlo, že budou v hudbě pokračovat i nadále, avšak už každý sám za sebe.

  Image may contain: 1 person, meme and text

  Comeback roku

  (LP) Gabriel & Dresden
  Tihle dva pánové z USA, kteří to v minulé dekádě celkem rozbalovali se svým jedinečným stylem, aby se pak rozpadli a tvořili pouze pod svými vlastními jmény, to před pár měsíci dali zase dohromady, ba co víc, dokonce se s pomocí kickstarterové kampaně dokázali vyšvihnout tam, kde je všichni fanoušci netrpělivě očekávali. Na jejich vlastní nové, producentské album, které přišlo po více než deseti letech. A hlad byl ukojen. Album The Only Road sklízí masivní úspěchy i oslavné recenze.

  (TV) Purple Haze

  Trancový projekt Sandera van Doorna Purple Haze, který s námi byl již od minulého desetiletí, se vrátil s daleko větší náloží. Představené album “SPECTRVM” nabízí progresivní jízdu od začátku do konce a k tomu skvělé sety, jako například ten na Transmission, dávají slušné naděje již zapomenutým hudebním projektům.

  Překvapení roku

  (LP) ASOT 827 live vinyl set
  Ne, opravdu nás neplatí ARMADA, ale prostě vinylový živý set Armina van Buurena (kterému můžeme nadávat, co je libo) v ASOTu 827 patří mezi to nejlepší, co jsme mohli letos slyšet.

  (TV) Giuseppe Ottaviani Public Performance, Londýn

  Slyšet naživo album “Alma” Giuseppe Ottavianiho se neděje každý den. Giuseppe 19. listopadu 2017, v den konání londýnské akce Trance Sanctuary presents Kearnage 2017, zasedl k veřejnému klavíru ve vestibulu nedalekého nádraží St. King’s Cross a zahrál naživo melodie ze svého alba. S kolegou jsme byli u toho. Líbivé. 🙂

  Radioshow roku

  (LP) A State of Trance
  Až do ASOTu 800 Armin Van Buuren se svým “partner in crime” Ruben De Ronde připravoval svojí radioshow tak, že jí předmixoval a pak se v pravidelném čtvrtečním večerním slotu vysílala celosvětově. Od osmistovky to Armin ale změnil, a až na jednu výjimku, vysílá živě z asmterdamského studia a sídla Armada Records, a to včetně videostreamu. V pořadu se objevují i DJs a producenti, rozhovory, live mixy apod. A pokud jste ještě neslyšeli/neviděli výroční ASOT, tak se koukněte níže.

  Vokálistka roku

  (LP) Plumb
  Stačil k tomu jediný track, All Over Again , od Bryana Kearneyho, aby si mě tato pohledná paní, vlastním jménem Tiffany Arbuckle původem z Indianapolis, dostala a obmotala kolem prstu. Masivní hlas, při kterém leze mráz po zádech vás nenechá na pochybách, kdo to letos nejvíce odzpíval.

  Bojovník roku

  (LP) Thomas Coastline
  Thomas Coastline, přední český trance producent, se bije celý rok se zákeřnou zdravotní mrchou. I když stále nemá ještě vyhráno, jeho souboj může být inspirací pro mnoho jiných pacientů po celém světě. Fanoušci přejí jen zdraví, a posílají síly. I my přejeme do roku 2018 jen zdraví. Vše ostatní je totiž jen maličkost.

  Rychta roku

  (LP) Heatbeat – Section 9
  Možná budete brblat, možná si budete klepat na čelo, ale letos mi jako největší rychta, nářez, který mě zaručeně probudí, přišla jednoduchá ducárna od Heatbeat – Section 9. Jednoduchý motiv, ale vězte, že zalézá pod kůži. Ano, je tady spousta jiných likvidačních tracků, které vás rozmšelcují, ale mě ten motiv po breakdownu, který je industriálně robotický, hodně baví. A to už od června.

  (TV) Shugz – All Systems Go

  Klasická britská řezanice, u které snad málokdo pochybuje, že nevznikla nebo se jen neohřála v producentské dílně Bryana Kearneyho. Jeho rukopis je v tracku dost čitelný. Track s velmi jednoduchým a vlezlým dropem rozproudí každou párty.

  Šílenost roku

  (LP) Andrew Rayel – Tacadum
  Rayela už vážně dlouho nesnášíme. Jedno “vlastněnevímcohrajuhlavněžezatojsouprachy” styl je absolutně neposlouchatelný, a to jak nové singly, které nabízejí třeba kvílejícího Mendelsohna, tak i sety. Nicméně jeden track je opravdu hodně z ranku – fakt divnost – Tacadum. Vlastně takové veselé pseudopsýčko, které je tak divné, až je možná vlezlé… :-))

  (TV) Timmy Trumpet & Dimatik – Punjabi

  Snaha o komercionalizovaný psytrance v kombinaci s hardstylem bez špetky nápadu. Timmy, nech to psýčko už radši na pokoji.

  Set roku

  (TV) Key4050, Dreamstate, USA

  Poslední víkend v listopadu se ve Spojených státech Amerických odehrála snad nejočekávanější trancová premiéra. Projekt Key4050, který tvoří irové John O’Callaghan a Bryan Kearney, se rozhodli, že nebudou svými ID tracky plnit jen svoje sety, ale vystoupí také konečně naživo. Set byl plný POUZE a jen jejich vlastních nevydaných a ve valné většině dosud nepředstavených skladeb. Specialitkou jejich projektu je logistika hraní. Oba djové hrají na opačných koncích stage. Když jsem se Bryana osobně na tuto nezvyklost ptal, údajně se s Johnem rozhodli pro tento styl hraní z důvodu, že si uvědomují, že dnešní B2B sety vnášejí do hraní zbytečnosti v interakcích mezi dji, které s hudbou nemají nic moc společného. Projekt Key4050 je tu kvůli hudbě a proto je na svých vystoupeních uvidíme odděleně. V příštím roce se údajně rozjede Key4050 world tour, takže doufáme, že je budeme mít možnost slyšet i u nás!

  Moment roku

  (LP) Brečící Armin van Buuren na Untold Festivalu
  Můžeme se dohadovat, na kolik to byl promyšlený marketingový trik, a nebo jen o pouhé emoce prostého člověka, kterého současně nenávidíme i milujeme. Když zahraje EDM diskošku, i pětihodinový set, který byl původně nasmlouvaný jen na tři hodiny, jde možná fakt jen o prostého člověka. A tak, nad ránem, v Rumunsku, na jeho milovaném Untold Festivalu, který pravidelně svým setem uzavírá, ho přemohly emoce a při Ramsterdamu v Jorn van Deynhoven remixu se prostě rozplakal. BTW jestli máte 5 hodin času, mrkněte na celý set.

  Akce roku

  (LP) Transmission – The Spirit of Warrior
  Letos jsem na žádné akci osobně nebyl, ale když se tak koukám na videostreamy, muselo se jednat o opravdu parádní akci. Kdo chtěl, chybu si vždy našel, ale přímo z osobní návštěvy Tomáše V, jsem se doslechl, že toalety byly prázdné, bary byly prázdné stačilo jen trochu hledat, a kromě těch front na eskalátorech, to vlastně byla docela fajn akce. I producenti nabídli (až na uspávače hadů Schulze) skvělé sety.

  Videoklip roku

  (LP) Gareth Emery & Standerwick – Saving Light (feat. HALIENE)
  Výherce Tune of Year 2017 nám hudebně nepřijde kdovíjak zajímavý. Taková celkem komerční zaprodanice. Nuda, ale klipově jde asi o nejpodařenější track letošního roku. Spojený s charitativní činností je tak možná útok na první dobrou, ale vězte, že je opravdu nápaditě natočený.

  Label roku

  (LP) Subculture
  Je tu pár labelů, které se s tímto labelem mohou měřit, ale vězte, že na tomto naleznete vždy jen pravý trance. Žádné bzikanice, ale spíše úderné pecky, i upliftové melodické petelice. Například novinka, která na tomto labelu vyšla, od Pepíka Ottavianiho – Legacy stojí za poslech.

  Interpret roku

  (LP) PureNRG
  Spojení Solarstone a Giuseppe Ottaviani mi letos připravilo pár opravdových pecek. A především mě baví pak jejich netradiční pojetí setů, do kterých zapojují i živé nástroje. Který jiný producent to dělá? Ostatně se přesvědčte sami.

  Album roku

  (LP) Craig Connelly – One Second Closer
  Bylo to těsné, a když vydali Gabriel & Dresden před pár dny svoji novinku The Only Road, začal jsem být na vážkách. Musel jsem si tedy během Vánoc ještě rozmyslet a naposlouchat obě alba, a nakonec jsem přeci jen dal na svůj instinkt. Debutové album mladého producenta z Manchesteru vyvolalo na jaře vlnu nadšených ovací. I já jsem se tímto albem, na kterém, kromě třeba Christiny Novelli, najdete i pecky od Jessicy Lawrence nebo Sue McLaren, nechal strhnout. A dodnes patří toto album, i podle Spotify, mým nejposlouchanějším během celého roku. Melodické pecky, i trochu tvrdší beaty, a hlavně celé album působí nekoncepčně, není to produkt nějaké mega stáje. Žádný diktát studia v něm necítim, je vidět, že Craig dostal docela volnou ruku od Black Hole Records. A tak mohu považovat toto album, možná trochu překvapivě pro někoho, za nejlepší, které letos vyšlo.

  (TV) Purple Haze – SPECTRVM

  Jak jsem zmiňoval výše. Dokonalá progresivní jízda, která tu dlouho chyběla. Jen tak dál, Sandere! 🙂

  Tak, to by bylo zhruba vše, pro první část. Již zanedlouho vyjde druhá část BEST OF, s dvacítkou největších trancovek, které jste letos mohli slyšet. Máte jiný názor? Podělte se v diskusi 😉

  Napsat komentář

  Informace

  27. 12. 2017, 18:24


 • Nejnovější příspěvky

 •