• Damien Rice – 10. 7. 2012 (Roxy, Praha)

  Irský písničkář Damien Rice zavítal do Prahy, jeho koncert byl zoufale vyprodaný a tak se na dost lidí nakonec nedostalo. Pokud i vy patříte mezi ty, kdo měli smůlu, mám hodně špatnou zprávu, přišli totiž o neuvěřitelný koncertní zážitek.

  V úvodu musím podotknout, že jsem absolvoval mnoho koncertů a žádný z nich ještě neměl atmosféru, jako tento. Odehrál se totiž v téměř divadelní atmosféře, na pódiu připravená kytara a stolek s vínem a místo davu pod podiem všude samá židle. Důvod je zřejmý, kdo někdy slyšel hudbu Damiena, tak ví, že na nějaké kreace a šílení pod podiem to skutečně není. Slibovaný harmonogram nelhal, na 19. hodinu se začlo pouštět do Roxy a ve 20:30 se nenápadně na podium vkradl obyčejný chlapík, který se za přehnanou hvězdu skutečně nepovažoval a svým zevnějškem připomínal potulného zpěváka, co vzal kytaru a vyrazil do Prahy zahrát koncert pro vyprodaný klub.
  Damien Rice Prague Roxy
  Damien je rozhodně jedinečný hned v několika věcech. Je neskutečně skromný, nehraje si na žádnou přehnanou hvězdu, ikdyž by rozhodně mohl. Další věc je to, že je neskutečně zábavný a je na něm vidět, že pódium si skutečně užívá. Písně totiž prokládal velmi zábavnými vsuvkami, pohotově reagoval na dění nebo na hlášky v publiku a bylo z něj prostě cítit, že mu komunikace s publikem vyhovuje. Jelikož si chtěl zajistit nerušenou atmosféru, tak měl podmínku, aby se během jeho vystoupení na baru neobsluhovalo, padající lahve fanoušků v publiku ovšem vždy nezapomněl okomentovat nebo se alespoň pousmát. Rice také překvapil tím, že přijel naprosto sám. Žádná kapela, žádná předkapela, dokonce i prasklou strunu si vyměňoval sám a aby nestála řeč, její výměnu popsal stylem kuchařských televizních show. Co se týče hudební stránky, tak nelze vytknout vůbec nic. Zpěvák totiž disponuje naprosto skvělým hlasem, který byl bezesporu největším lákadlem pro všechny návštěvníky, jeho doprovod na kytaru nebo piano byl také bez chyby, u koncertu jsem také ještě nezažil to, že by zpěvák neměl připravený seznam skladeb, které bude hrát. Damien se tím nezabýval a hrál to, co se mu zrovna chtělo nebo co na něj zakřičeli fanoušci z publika, častokrát je i vyslyšel.

  Damien si směle užíval hraní a bavení publika a čas pomalu plynul přes hity jako “Rootless Tree“, “Volcano“, “Cannonball” a mnohé další. Nechyběl ani mix hitu Cold Water a coververze legendárního hitu Hallelujah, při kterém si vyžádal tento irský showman úplnou tmu, což ve výsledku působilo velmi magicky. Čas se naplnil a Damien nás po prvním navrácení na pódium po mohutném potlesku zasvětil do důvodu, proč je na podiu stůl s vínem a okolo něj dvě židle. Důvod byl prostý, zpěvák totiž chtěl ke svému songu “Cheers Darlin´” vytvořit přesnou atmosféru, kterou popisuje song, tak si na podium vytáhl jednu fanynku, která neváhala a hned se přihlásila, že by ráda šla. Nutno podotknout, že zpěvák je velmi dobrý hostitel, protože velmi důkladně slečně i sobě víno doléval a během songu s improvizovaným divadelním zpracováním padla celá láhev spolu s cigárkem, které si vyžádal z publika. Zazněl i jeho singl “Prague“, který v té chvíli zněl jako dokonalá improvizace, jenž doplňoval mudrováním o tom, že víno už mu pomalu dostalo text z hlavy.
  Damien Rice Prague Roxy
  Damien opět zmizel z podia, ale publikum chtělo víc a tak se za mohutného potlesku vrátil a poptal se, jestli je mezi námi taky nějaký muzikant. Sympaťák v první řadě neváhal a po chvilce přemlouvání se vyškrábal na podium (jde o člena olomoucké kapely Hope Astronaut), dostal od Damiena kytaru, volný mikrofon a prostor na jeden song. Nutno podotknout, že vybral skutečně dobře, chlapák to totiž odzpíval na výbornou a při sledování sedícího Damiena bylo vidět, jak spokojeně pokyvuje. Zpěvák pak přišel z otázkou, jak je venku, a že by nebylo úplně špatné vyrazit na Karlův Most, toho se nadšenci v davu chytli, Rice se taky nenechal dlouho přemlouvat a řekl, že tak 20 minut po koncertu se tedy půjde. Než se tak tomu ale stalo, tak odzpíval na přání skladbu “The Blower´s Daughter“, poté už se rozloučil a vážně už zmizel.

  Koncert to byl naprosto fenomenální, atmosféra a emoce, které se v Roxy odehrály se velmi těžko popisují a kdo to nezažil, tak to asi nemůže pochopit. Každopádně můžu s klidem říct, že to byl jeden z nejlepších koncertních zážitků, které jsem zažil. Karlův Most už jsem bohužel neabsolvoval, ale Damien vážně neblafoval a skutečně s desítkami čekajících fanoušků vyrazili za zpívaného doprovodu do ulic. Poté byla zastávka přímo na mostě, kde se odehrála další taková menší afterparty a Damien vesele pozpěvoval. No řekněte, kolik muzikantů by takovou věc udělalo? Alespoň pro vás máme posbírané fotky z facebooku. Budeme doufat, že se Damien Rice v Čechách zase brzo ukáže, určitě by to hodně lidí uvítalo.

  Napsat komentář

  Informace

  11. 07. 2012, 20:46


 • Nejnovější příspěvky

 •