• Example 16.3.2013 (Incheba Arena, Praha)

  Do Prahy se opět vypravil britský talent a sympaťák Example. Ten v Česku byl minulý rok hned dvakrát a vyzkoušel si tu fungování v klubu a na festivalu Rock for People. Tentokrát měl před sebou novou výzvu v podobě halového koncertu. Jak se s výzvou popral? A jak se koncert vydařil? To se můžete dozvědět z našeho reportu.

  Za sebe můžu říct, že po loňském vyprodaném Lucerna Music Baru byla představa Exampla ve velké Incheba Aréně celkem zajímavá výzva. To si asi řeklo dostatečné množství lidí, protože hala byla velmi slušně naplněná, ale místa bylo stále ještě dost.. I tentokrát si Example vybral jako předskokana svého kamaráda, který mu rozehříval publikum už na předchozím pražském koncertě. DJ Baller B nastoupil před dav přesně na čas v osm hodin, rozevřel svůj MacBook a začal mačkat play jako o život. Tenhle šílenec s afrem, které by mu mohl závidět i RedFoo z LMAFO, udělal jasný průlet současnou komerční scénou. Přes Rihanny a Skrillexe se dopracoval například také ke Knife Party, Tiëstovi s Diplem a další velké klubové hity. Nezapomněl si vrznout ani Harlem Shake, při kterém bych už zvažoval, že skočim na podium a ostříhám ho. Dav se mu pozvolna dařilo vlažně rozjet, to bylo očividné, nicméně jeho set byl nekonečný. Hodina a půl mi přišla na předskokana zbytečně dlouhá, kor když je to DJ. Vlastně s Examplem hráli v podstatě stejnou dobu, což je na jednu stranu sice vyvážené, ale zbytečně přehnané. Hodina by klidně stačila a podle ohlasů to vypadalo, že by s tímto tvrzením většina návštěvníků souhlasila.

  Potěšilo mě, že časový harmonogram byl dodržen bez prodlev a v půl desáté už se na pódium dohrabal britský sympaťák Elliot spolu s kapelou. Energickou show začal jeden z jeho největších hitů “Kickstarts“, kterou následoval hned ten další, “Won’t Go Quietly” ze stejnojmenné desky. Bylo vidět, že všichni jsou velmi nadšení, dav už začínal pomalu, ale jistě ožívat naplno. Kdo si všímal trošku víc, všiml si i toho, že Elliot není sice úplně nejlepší zpěvák, svojí show to ale dokonale maskuje a není to tím pádem úplně podstatná věc, která by někomu vadila. Komunikace s davem mu jde totiž na výbornou a tak vás potěší být součástí toho všeho, že mu drobné chybičky odpustíte. Navíc, nejsme přece v nějaké blbé talentové soutěži, kritizování intonace přenecháme jiným odborníkům. Example skákal z desky na desku, ale vládla zejména převaha nejnovější desky “The Evolution of Man“. Nezapomněl ale ani na předchozí desky či starší kousek “Hooligans” nebo svoje oblíbené “Whisper“. Po odehrání čtrnácti fláků zmizel z pódia, ale jelikož zásadní hity ještě nezazněly, bylo všem naprosto jasné, že se ještě vrátí. Přídavek přišel v podobě tří songů, které jsou na závěr asi to nejlepší, co mohlo přijít. Gradující a velmi akční “Natural Disaster“, které halu dovedlo téměř do nepříčetnosti a už musel poskočit snad úplně každý. Situaci rozhodně neuklidnilo ani následující “Perfect Replacement” s velmi úderným a silným beatem. No a co jiného by mohlo celý večer uzavřít než megahit “Changed the Way You Kiss Me” v obohacené delší verzi, která už přivedla do varu snad i uklízečky. Britský sympaťák zmizel i s kapelou z pódia a návrat už se nekonal. Bylo po všem a nutno říct, že to stálo za to. Sice nijak zvlášť nebylo využito možností haly kromě slušného světelného šílenství, ale ono to ve výsledku vůbec nevadilo.

  Teď k nedostatkům: Example nás oproti předchozí zastávce svého turné okradl asi o 3 skladby. Anglie měla set o dvaceti skladbách, na nás zůstalo “pouze” sedmnáct tracků (Under the Influence, Shot Yourself in the Foot Again a The Way se vypařilo), ale to by nebyl takový problém. Zvuk v úvodu celé show byl trošku boj mezi nástroji, něco zaniklo a neopak, co zaniknout mělo, to bylo slyšet. To mohlo některé zamrzet, když set začal dost zásadními hity. A provozní problém v podobě šaten, to už začíná být taková koncertní klasika. Opět dost nezvládnuto, když se celá hala snaží dostat ke svým věcem a ty vydávají tři lidi, kteří jsou ještě řádně naštvaní a nepříjemní. Víc chyb asi nebylo, show to byla vydařená a uvidíme, jestli se k nám Example zase v dohledné době vrátí.

  Setlist Exampla: Kickstarts, Won’t Go Quietly, See the Sea, Stay Awake, Come Taste the Rainbow, Midnight Run, Playing in the Shadows, Close Enemies, Whisper (AN21 & Max Vangeli cover), Let’s Be Fucking Stupid, Hooligans, Watch the Sun Come Up, We’ll Be Coming Back, Say Nothing, Natural Disaster, Perfect Replacement, Changed the Way You Kiss Me

  Napsat komentář

  Informace

  16. 03. 2013, 19:28


 • Nejnovější příspěvky

 •