• Example – 26. 2. 2012 (Lucerna Music Bar, Praha)

  Devětadvacetiletý Elliot John Gleave, kterého všichni znají pod jménem Example, dorazil do Česka. Že tu o něj mají fanoušci zájem bylo jasné, když koncert už v listopadu hlásil beznadějně vyprodáno. Den D se nachýlil 26. února, kdy se tento britský sympaťák konečně ukázal na podiu. A jak mu to šlo?

  Začneme od začátku. Koncert kupodivu dodržel to, co se časového rozvržení týče. Co mě celkem překvapilo byl věkový průměr návštěvníků, ten totiž jenom ztěží mohl dosáhnout dvaceti let, protože tu bylo hodně fanynek, které mohly držet teprve pár dnů občanku. Ale vlastně to byla na druhou stranu potěšující zpráva, že mladé zajímá jiný žánr, který Example dělá.

  example

  Šifra byla jenom jedna a to sice předskokani. Bylo celkem obtížné někde zjistit, kdo vlastně s Examplem dorazí rozehřívat publikum. Nakonec se pár informací našlo na zvídavých forech a nakonec to tak vážně bylo. Kdo tedy s Examplem vystoupil? Celkem jste měli možnost si užít 2 předskokany, kteří vytáhli své sety. První byla česká dvojka HIFFI & MC Jacob. Při jejich nástupu byli lidé spíše překvapeni, co to na tom podiu vlastně stojí. Při prvních pokusech Jacoba o vypuštění nějakých těch slov do mikrofonu se mezi lidmi pod podiem objevil slušný výsměch. Pak se ale přitvrdilo a v rytmu dost tvrdého dubstepu se tahle dvojka začala lidem docela líbit a pomalu se to začlo pod podiem rozehřívat.

  Tahle předskokanská dvojka dostala přesně hodinu na svoje blbnutí a končili krátce po půl deváté, což je na předskokany vážně dost dlouhá doba. Poté nastoupil už druhý zahraniční host, který svým afrem trošku připomínal RedFooa z LMFAO, DJ Ballerb hrál sice jenom půl hodiny, ale peklo, které svojí směsicí dubstepu a housu rozjel, to bylo až neuvěřitelné. V setu zazněly hity od Knife Party, Aviciiho a nechyběl samozřejmě dubstepový král Skrillex. Po půl hodince tenhle zajímavý DJský support zmizel a už se čekalo na hlavní hvězdu.

  Example nastoupil relativně na čas krátce po deváté. Na podium naběhl úplně normální sympatický člověk, do kterého by jeden ani neřekl, že je slavný a o to sympatičtější byl pohled na jeho osobu. Všechno odstartoval s peckou “Skies Don’t Lie” a ihned přivedl publikum do varu. Atmosféra celého večera byla naprosto úžasná a těžko by někdo mohl najít lepší klubovou párty v poslední době. Bylo také velmi poznat, že je skutečně vyprodáno, protože byl ucpaný skutečně každý kout v celém Lucerna Music Baru a tak platil jednoduchý boj o přežití – skákej nebo budeš zaskočen. Example říznul několik skladeb jak ze svého debutu, tak i z posledního alba “Playing in the Shadows“.

  Kromě toho během večera zazněl také single “Whisper” od An21 & Max Vangeli, kterému Example propůjčil svůj hlas. Co potěšilo je to, jak Example vlastně dokonale funguje s kapelou naživo. Když si pustíte jeho songy, tak je to takový příjemný electropop, zatímco naživo je z toho hodně zajímavá kombinace zasahující do dubstepu, která přivádí lidi do varu a nutí je k pohybu. Přesně to se stalo na tomto koncertu. Jak přišel ostrý beat, tak na to musel dav reagovat a skákat do rytmu jako o život.

   

  example

  Nejvíce lidé samozřejmě reagovali na singlovky, které znají i z našich prachem zapadaných rádií, takže když dal jeho průkopnický hit “Kickstarts“, tak byla atmosféra parádní, horší to bylo, když po téhle skladbě zmizel z podia. Naštěstí to nebyl konec a jenom dělal drahoty kvůli přídavku jako většina interpretů. V přídavku opět zapůsobila dávka singlů, které jsou už dost profláklé, takže “Natural Disaster” naplnilo svůj název a přírodní pohroma přišla při mohutném elektronickém sólu. Na závěr muselo přijít samozřejmě to nejlepší, což pilotní singl z poslední desky rozhodně je. Pecka “Changed the Way You Kiss Me” ukončila celý večer a při té už skákala a zpíval snad naprosto každý. Example se rozloučil, zmizel z podia a i přes skandování publika už to bylo marné a znovu už se neobjevil. Začal boj o to se dostat ven a někteří u šaten se stali obětí ožralých patnáctek, které zvládnou pozvracet všechno ve svém okolí. Když máte schopnost zavčasu uskočit jako já, tak jste v pohodě a neskončí to na vás, někteří takové štěstí bohužel nemají…

  A shrnutí? Někdo může říct, že show, kterou Example předvedl v klubu je klasika a něco podobného se očekává od každého interpreta, ale pro mě to byl rozhodně skvělý zážitek a Example svůj debut v Česku zvládl rozhodně na jedničku. Sliboval publiku, že se vrátí, což už je vlastně pravda, protože je už potvrzený na festivalu Rock For People, jestli přijede znova také znova na nějakou tu klubovku do Prahy, to se teprve uvidí, každopádně teď už si může být jist, že fanoušků tu má dostatek. O tom svědčí i podprsenka, která mu přistála na podiu + další dárky včetně Krtka, kterého osobně převzal ještě před koncertem od fanynky, která o něm vede velmi pěkný blog, dokonce s s ním pochlubil na twitteru i facebooku. See Ya Next time a tentokrát si kupte lístky včas!

  krtek

  Setlist Exampla: Skies Don’t Lie, See The Sea, Won’t Go Quietly, Never Had A Day, Midnight Run, Playing In The Shadows, Hooligans, Shot Yourself In The Foot Again, Wrong In The Head, Hooligans, Watch The Sun Come Up, Kickstars; Přídavky: Whisper (AN21 & Max Vangeli), Stay Awake, The Way, Natural Disaster, Changed The Way You Kiss Me

  Napsat komentář

  Informace

  27. 02. 2012, 14:55


 • Nejnovější příspěvky

 •