• Grammy 2014 očima Štěpána Janků

  Nejdůležitější nocí světové hudební scény se již po šestapadesáté stane prestížní americká cena Grammy, která se bude tradičně vysílat z Los Angeles. Toto galapřestavení, trvající hodiny a hodiny, nabízí nevídaná hudební vystoupení, comebacky, a hlavně – desítky cen. Do nich už tradičně zasahují zástupci (nejen) hip-hopu, r’n’b a také interpreti, tvořící folk nebo country – a právě této skupině se dostávalo v nominacích méně prostoru, než je u této ceny, která je ohlasem amerického lidu, zvykem. Letošní nominace se tak znovu přiblížili hlavnímu proudu a hudebním trendům zbytku světa.

  A kdo se může pyšnit největším počtem nominací ? Největší šanci na zisk nejvíce gramofonků má letos americký Jay-Z (9) – ani jednu nominaci však neukořistil v hlavních kategoriích – pro nahrávku, píseň a album roku. Může se však podílet na výhře jednoho z alb roku – a to sice „Good Kid, m.A.A.d City“ Kendricka Lamara (7), kde se postaral o produkci. Hlavní zpěvácká úloha ho tedy čeká při očekávaném vystoupení s jeho partnerkou Beynocé, která od vydání svého nečekaného alba, nekoncertovala.  O sedm nominací se postaralo duo Macklemore & Ryan Lewis (7), dále hitmaker Pharell Williams (7), nebo zpěvák Justin Timberlake (7).

  Výrazně bodoval i Daft Punk, kteří se jako jediní budou ucházet o dvě nejprestižnější Grammy – a sice za album a nahrávku roku.

  Živý přenos je vysílán na ČT2 od druhé hodiny pondělního rána. Bohužel jsem se nedostal k informacím, zda-li je tato relace přenášena i v amerických věznicích. Sorry, Justine.

  Rozeberme si nyní čtyřku nejprestižnějších kategorií Grammy Awards 2013:

  Album roku

  Sara Bareilles – The Blessed Unrest
  Daft Punk – Random Access Memories
  Kendrick Lamar – Good Kid, M.A.A.D. City
  Macklemore & Ryan Lewis – The Heist
  Taylor Swift – Red

  Grammy vždycky váhalo v udělování této kategorii rapovému albu – zeptejte se Kanye Westa nebo Eminema – stav neproměněných šesti nominací mluví za vše. To vše nepřispívá k výhře Kendricka Lamara a jeho debutovému albu „m.A.A.d. City“, které vypráví příběh mladého rappera, který se snaží rozjet svoji hudební kariéru a zároveň utéci z víru pouličního zločinu. Rozhodně velká naděj světového hip-hopu, při nedělním večeru mu však v této kategorii výhru něvěštím

  Toto vše je ale úžasná příležitost pro zpěváka/rappera Macklemora a jeho producenta Ryana Lewise  a jejich společné album „The Heist“, které by tento trend mohlo prolomit (a připojit se tak k albu „Speakerboxx/The Love“ od dua Outkast nebo „The Miseducation of Lauryn Hill“ od američanky Lauryn Hill). „The Heist“ by mohlo těžit z napříčžánrového stylu a příjemného soundu, kterým by podle mého měli dokázat prolomit trend neúspěchů hip-hopových alb v této kategorii.

  Dalším překvapením by mohlo být album „Random Acces Memories“ od Daft Punk, které by se mohlo stát prvním tanečním albem od roku 1979 (Saturday Night Fever). Výhru tohoto francouzského giganta však předpokládám spíše v kategorii Nahrávka roku.

  Stálicí na nominační pásce Grammy je pak Taylor Swift, která dokázala proměnit už 19 nominací v sedm výher. Výhra „Red“ od čtyřiadvacetileté zpěvačky by tedy nebyla překvapením. Naposledy v této kategorii zařázila v roce 2010 – pro její album „Fearless“

  Předpokládaná výhra: Taylor Swift – Red
  Kdo by si zasloužil výhru: Macklemore & Ryan Lewis – The Heist, Kendrick Lamar – m.A.A.d. City

  Pohled do historie:
  2012 –  Babel – Mumford & Sons.
  2011 – Adele – 21
  2010 –  Arcade Fire -The Suburbs

   

  Nahrávka roku

  Daft Punk & Pharrell Williams – “Get Lucky”
  Imagine Dragons – “Radioactive”
  Lorde – “Royals”
  Bruno Mars – “Locked Out of Heaven”
  Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell Williams – “Blurred Lines”

  Konkurence v této kategorii je vždy výjimečně silná. Letos to bude souboj hlavně mezi, teprve sedmnáctiletou zpěvačkou, „Lorde“ a jejím hitem Royals a letní peckou „Get Lucky“. Opomenout nemůžeme ani na atmosférickou skladbu „Radioactive“ od Imagine Dragons. Zlatý gramofon však dle mého nad hlavu zvedne Daft Punk právě za hudební tvář jejich comebacku – „Get Lucky“. Myslím, že jejich jam, který si zamiluje snad každý, je hodný ceně Grammy.

  Předpokládaná výhra: Daft Punk & Pharrell Williams – “Get Lucky”

  Pohled do historie:
  2012 – Gotye feat. Kimbra – Somebody That I Used To Know
  2011 – Adele – Rolling In The Deep
  2010 – Lady Antebellum – Need You Now

  Píseň roku

  Pink feat. Nate Ruess – “Just Give Me a Reason”
  Bruno Mars – “Locked Out of Heaven”
  Katy Perry – “Roar”
  Lorde – “Royals”
  Macklemore & Ryan Lewis – “Same Love”

  V této kategorii věřím ve výhru teprve sedmnáctileté zpěvačky Lorde a její píseň „Royals“. Pokud vás však napadá, že věkem by dokázala tato Novozélanďanka zlomit rekord cen Grammy, jste na omylu. Po vítězství v této kategorii by se zařadila, vedle LeAnn Rimes a Luise Miguela, kteří oba získali gramofonek ve čtrnácti letech, na třetí místo. „Royals“ je svěží, má příjemný sound, atmosféru – jedna z nejlepších, ne-li nejlepší, písních roku. Překvapením této kategorie je, že ve výčtu nominací nenalezneme jméno Justin Timberlake a jeho hit „Mirros“, nebo žádného interpreta žánru rock, či country.

  Předpokládaná výhra: Lorde – „Royals“
  Černý kůň: Macklemore & Ryan Lewis – „Same Love“

  Pohled do historie:
  2012 – fun. – We Are Young
  2011 – Adele – Rolling In The Deep
  2010 – Lady Antebellum – Need You Now

  Objev roku

  James Blake
  Kendrick Lamar
  Macklemore & Ryan Lewis
  Kacey Musgraves
  Ed Sheeran

  Pro většinu laiků a běžných posluchačů jednoduché rozhodnutí – Macklemore & Ryan Lewis. Tato dvojice dominovala sociálním sítím, potažmo tedy i shlédnutím a byla takřka všude! To však v této kategorii není vhodný argument. Nezapomínejme, jak Esperanza Spaldin trumfla v roce 2011 Justina Biebera a jak o rok později porazil Bon Iver zpěvačku Nicki Minaj. Toto je kategorie, kde komerční úspěch nepředstavuje žádnou pozlacenou vstupenku k lehké výhře Grammy. Na druhou stranu – co více by měl Macklemore společně s Ryanem Lewisem udělat víc pro výhru v této kategorii? Mají za sebou neskutečně kreativní a ke všemu i velmi úspěšnou desku – to vše na první pokus.

  Co tomuto duu však nenahrává je fakt, že velmi častým vítězem této kategorie se stává solová interpretka (polovina z 48 cen šla právě sólovým interpretkám). A jelikož bylo místo odbyto písničkářce Lorde, stane se country zpěvačka Kacey Musgraves možná osobou, která si domů poveze zlatý gramofonek.

  Do nejužší nominace se dostal i Ed Sheeran, vcelku nepochopitelné po tom, co dostal místo na pódiu při předchozím udílení cen – to by člověk od objevu roku 2013 nečekal. Jako kdyby se akademici spetli o rok, kdy byla jeho píseň „The A Team“ nominována na píseň roku

  Předpoklaná výhra: Macklemore & Ryan Lewis
  Černý kůň: Kacey Musgraves
  Kdo chybí: Lorde, Imagine Dragons, Florida Georgia Line

  Pohled do historie:
  2012 – Fun.
  2011 – Bon Iver
  2010 – Esperanza Spalding

  Napsat komentář

  Informace

  26. 01. 2014, 20:18


 • Nejnovější příspěvky

 •