• Hurts – Exile

  3 roky po vydání mimořádného alba Happiness máme Hurts konečně zpět a to s deskou nesoucí název Exile. Pánové Theo Hutchcraft a Adam Anderson slibovali, že druhá studiovka bude temnější než ta předešlá a také, že ve své tvorbě přitvrdí. Mysteli to vážně a svůj slib dodrželi.

  Nyní několik faktů. Na produkci Exile se podílel Jonas Quant, který přiložil ruku k dílu již při tvorbě Happiness. V minulosti spolupracoval například s Leonou Lewis nebo No Doubt. Nahrávání probíhalo ve švédském Gothenburgu. Deska byla nejdříve propagována formou dvouminutového mini-proma – songem ‘The Road’. Video je k dispozici na oficiálním youtube jako teaser k desce. V podstatě je video jakýmsi náhledem životní cesty obou členů kapely – kamera nepřetržitě couvá skrz rozmanité záběry, které reprezentují různé etapy jejich vývoje. Video využívá techniku zpomaleného záběru – tedy normálně trvá video asi 30 vteřin.

  Teď už konečně k Exile samotné. Z některých songů až zamrazí – na to jsme si zvykli – připomínám například singl ‘Illuminated‘ z desky předešlé. V žádném případě nejde o zklamání. Řeči o tom, že to není co bývalo, nejsou na místě(a přiznejme si, vedou se pořád a u jakéhokoli interpreta). Na první poslech vám dojde, že tvorba je jiná. Na ten druhý už poznáváte staré dobré Hurts a přitom třetím už spokojeně konzumujete novou produkci, která se vlastně o tolik nezměnila, ale pořád lahodí. Hurts se vyvíjejí a samozřejmě tím správným směrem.

  Deska vytváří emoce, obrazy při poslechu a kousek po kousku vás odnáší zcela pryč. Jak melancholicky první věta zní, tak je pravdivá. Otvírákem je zde song nesoucí název celého alba, tedy Exile. Musím se přiznat, že mi hlas Thea na začátku připomíná Matthewa Bellamyho z MUSE. Ale pryč s takovými myšlenkami, o to tady nejde. Na druhou stranu se později dostáváme na klasickou rovinu synth-popu. Z pomalého snění vás vytáhne známá melodie a to ‘Miracle‘. Singl byl do světa vypuštěn 1. ledna tohoto roku. První verze videoklipu Zázraku vyšla 4. února. Videoklip však musel být stažen – přetočen- a jeho druhá verze se objevila až 28. února. Zpět na zem – na řadě je ‘Sandman‘, pomalejší záležitost s chytlavým refrénem a potenciálem na příští singl. Další songy jako ‘Blind’ nebo ‘Only You’ jedou po stejné metě – udržují si příjemný a klidný rytmus. Následuje ‘The Road‘, kterou známe ze zmiňovaného teaseru. Tato skladba je inspirovaná apokalyptickou novelou stejného názvu od autora Cormaca McCartyho. Zpěvák Theo prozradil, že během psaní desky tuto knihu přečetl třikrát. Jde také o nejtemnější song, který kdy Hurts vytvořili – podle nich. V pořadí 7. song ‘Cupid‘ má zajímavý rozjezd. Zařadila bych ho do škatule ‘Sunday'(z Happiness). Je to taková ta nejživější část alba, a věřte mi, nic už vás víc nerozhýbe. Se songy ‘Mercy‘ a ‘The Crow‘ se opět vracíme do klidnějších vod. Další song, ‘Somebody to Die For‘ je podle mě jednou z největších srdcovek z desky. Hlavně po stránce textové. Ničím neurazí songy ‘The Rope‘ a ‘Help‘, které opět zařazuji mezi věci poklidnějšího rázu. Co mě však nejvíc překvapilo je předposlední track a to ‘Heaven’. Rozhodně bych ji přidala na pořadník o další singl. Poslední song, tedy ‘Guilt‘ je takový ten typický srdcervoucí-sbohem-zavírák.

  Nehybná je možná silné slovo, ale taková se mi tvorba Hurts vždy zdála být. Velmi oceňuji jejich songy jako ‘Sunday‘ nebo ‘Cupid‘, protože nejde o takovou tichou vodu, která je pro ně typická. Je v tom samozřejmě hodně emocí a to jim nelze vytknout, ovšem na hodnocení jim ubírám právě z toho důvodu. Uvítala bych, kdyby přidali trochu života do toho umírání. Vážně jen trochu. Deska si mě samozřejmě získala a osobně ji považuji za lepší než je ta předešlá.

  Turné propagující Exile v Evropě započne v březnu a pánové se samozřejmě vydají i k nám a to 28.3.2013 do pražského Lucerna Music Baru. Pokud sháníte vstupenky, je bohužel vyprodáno. Kapacita klubu je velmi omezená, ale přesně tak to mají Hurts nejraději.

  A nakonec, včera, tedy 10. března oficiálně vyšel i singl Miracle v CD podobě. Zde je jeho cover:

  A ještě video:

  Napsat komentář

  Informace

  11. 03. 2013, 20:29

  7/10


 • Nejnovější příspěvky

 •