• Izrael: Svatá země psytrance?

  Módní hudební trendy prostupují všemi žánrovými odvětvími a výjimku netvoří ani undergroundovější styly, jakým je například trance. Zatímco uplifting poslední měsíce našťastně upadá do průměru, davy na trancových akcích uchvacuje stále více daleko jiný žánr hudby. Na přelomu 80. – 90. let se v bývalých portugalských koloniích (dnes území Indie) vyvinul žánr, který byl silně ovlivněn symbolikou a ideály generace pozdních šedesátých let. Jedná se o Goa Trance, vyznačující se svým rychlejším tempem (až 160 BPM), energičností, organicky znějícími syntetickými zvuky a kompaktností. Ten dal základy navazujícímu žánru, zvaným Psychedelic Trance (zkráceně Psytrance). Oproti svému Goa předchůdci se liší svou větší “umělostí”, rázností a ostrostí. Přírodní a organické zvukové prvky se zde nevyskytují. Vyniká zde především basová část, doprovázející většinou celý track. Tato forma elektronické hudby se vyvinula až počátkem 90. let, původní posluchačská komunita, pořádající festivaly mimo klubovou scénu například v lese nebo na polích, se pozvolna měnila a v posledních měsících se psytrance dostává i na velké trancové akce a festivaly. Ani Armin van Buuren, dnes již komerční loutka EDM, nedokázal přehlédnout nastupující trend. Na jaře minulého roku věnoval své 666. vydání radioshow A State Of Trance právě tvrdším a ráznějším koutům trancové muziky a odstartoval tím vlastně průnik psytrancové vlny do podvědomí posluchačů. Patrně největší ohlas sklidia účast producentů Liquid Soul a projektu Coming Soon!!! na ASOT akci v Utrechtu, kdy se sám k tomuto žánru vyjádřil se slovy podpory (video zde). Hlavními tahouny, kteří dnes valí psy beaty na akcích jsou zejména Bryan Kearney, Sneijder, Liquid Soul, Simon Patterson, Jordan Suckley a mnoho mnoho dalších, včetně projektu Aly & Fila, původně čistě upliftingového dua.

  Poslední měsíce jsme si však nemohli nevšimnout nástupu nových, neokoukaných projektů na poli psytrance. Jedno je spojuje. Jsou z Izraele. Ano, silně založený židovský stát, země Betléma, rodiště Ježíše Krista a místo, kde nalezneme známou Zeď nářků, má momentálně nejsilnější psytrancový kádr na světě. A nyní vám jeho nejsilnější koně představujeme:

  Coming Soon!!!

  Aktuálně jedno z nejoblíbenějších ze všech projektů, které vám představíme. Irad & Dui začali hudbu tvořit v roce 2012, kdy se jako dlouholetí kamarádi, kteří nebyli v tomto hudebním žánru nováčky, rozhodli vykonat něco nového. Spojili síly dohromady a utvořili projekt s názvem Coming Soon!!!, který přesně vystihuje jejich motivaci k produkování svěží a inovativní hudby. A nutno uznat, že se jim to daří. Vzali si na paškál monolog herce z filmu Network z roku 1976 a dovedli jej do podoby tracku, který známe pod názvem “Mad”. S dokonalým soundem Bryana Kearneyho dokázali vykouzlit petelici “Activate”, která naprosto uchvátila náš redaktorský tým. Za zmínku stojí také kupříkladu jeden z jejich posledních počinů, a to “BadA$$ Disco”. Jak bylo zmiňováno výše, jako jedni z mála si zahráli svůj set na tak velké akci, jako je ASOT. Tento projekt má rozhodně nápadů na rozdávání a my jim i nadále přejeme další úspěchy.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/comingsoon12
  Facebook: https://www.facebook.com/ComingSoonMusic/

  Astrix

  Avi Schmailov se řadí mezi dlouholeté psy producenty. Hraje již od roku 1995 a na konci tisíciletí se začal věnovat Goa produkci. Své debutové album “Eye 2 Eye” vydal roku 2002, kdy se upsal labelu HOMmega. Během svého působení si zahrál na světoznámých festivalech, jakými jsou například Love Parade, Tommorowland, Dance Valley, Creamfields a další. Dnes má na kontě 3 studiová alba a díky spolupráci se Simonem Pattersonem na tracku “Shadow” si získal další nadšené posluchače.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/astrix-official
  Facebook: https://www.facebook.com/Astrix.Official/

  Yahel

  Tento producent, vlastním jménem Yahel Sherman, vystupuje se svým jedinečným stylem všude po světě již 14 let a za sebou má už 11 vydaných desek. Jeho úspěšné singly podpořili například i Tiesto, Paul van Dyk, či Paul Oakenfold. Právě díky podpoře Paula vydal Yahel svůj velmi úspěšný singl “Creatures” pod křídly vydavatelství Planet Perfecto. Remix právě od Paula obletěl mnoho radioshows. Dnes se Yahel zaměřuje na propojování psy muziky především s progresivnějšími zvuky.

  https://www.youtube.com/watch?v=_WDWTngAQAU

  Soundcloud: https://soundcloud.com/djyahel
  Facebook: https://www.facebook.com/yahelsherman/

  Vini Vici

  Pánové Aviram & Matan založili koncept Vini Vici díky své zakořeněné lásce k oldschool soundu a svým novým neotřelým nápadům, které se rozhodli naplňovat právě ve zmíněném projektu. Oba dva jsou součástí projektu Sesto Sento. Alter-ego Vini Vici vznikl jako jejich komerčnejší pseudonym. Letos v dubnu vydali své album “Future Classics” plné psýčkových kousků, nutno však uznat, že všechny se drží podobného “vzhledu”, tedy žádné výrazné změny hlavní basové linky doprovázející tracky po celé jejich délce. Zlomovým okamžikem se pro projekt Vini Vici stal bezesporu Bryan Kearney, který jejich indiánské “The Tribe” pravidelně zařazuje do svých setů a tím pomohl světovému zviditelnění nadějného producentského dua.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/vinivicimusic
  Facebook: https://www.facebook.com/ViniViciMusic/

  Freedom Fighters

  Od svých skromných začátků se Shahaf Efrat aka Freedom Fighters propracoval do silného tahouna, na jehož jméno slyší dnes nejeden velký dj. Už jen účast na velkých festivalech v USA, Brazílii, Francii, Austrálii a Japonsku mluví za vše. S právě probíhajícím globálním nástupem psytrance se dostává stále dál. Dnes je velmi žádaným po průlomovém remixu tracku “Dissolve” Simona Pattersona se Sarah Howells. Řada následných guestmixů ve známých radioshows a také vydání dlouho očekávaného alba s názvem “Rebel” činí z Freedom Fighters právem nadějný projekt.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/freedomfighters
  Facebook: https://www.facebook.com/freedomfightersofficial/

  D-Addiction

  Adi Ashkenazi považuje zlomovým bodem své kariéry svůj strávený čas v Belgii, kde ve svém mládí pobýval. Jeho producentská vášeň směřuje k devadesátým a k počátkům nultých let, ostatně jako u většiny psytrance projektů. Vydané album “Iboga” vzalo svět útokem a pomohlo Adimu prosadit se ve světě. Zřejmě nejzásadnější věcí poslední doby je jeho singl “WTF”, který si oblíbil zejména Bryan Kearney. Sami pamatujeme na výroční akci Future Sound Of Egypt 300 v Praze, kdy Bryan tímto trackem v ještě lepším Coming Soon mixu otevřel svůj set.

  https://www.youtube.com/watch?v=-QAfiFBOYWo

  Soundcloud: https://soundcloud.com/d-addiction
  Facebook: https://www.facebook.com/D.Addiction.Official/

  Upgrade

  Nenarazil jsem na bláznivější duo, které by dokázalo roztančit dav na street party přímo poblíž centra Jeruzaléma. Raz & Udi vědí od muziky co chtějí a spojují klasický psytrancový sound s originálními melodiemi a epickými breakdowny. Důkazem je například bousový track z jejich alba “The Melody Factory” s názvem “We Love Brasil”. V Brazílii také hojně vystupují, ale doufáme, že svůj um dostanou příležitost předvést i jinde po světě.

  Street Party v Jeruzalémě:

  Soundcloud: https://soundcloud.com/upgrade-music
  Facebook: https://www.facebook.com/UpgradeSound/

  Sesto Sento

  Nadějními světoběžníky jsou také tři členové z uskupení Sesto Sento (Dva členové tvoří projekt Vini Vici). Jejich live vystoupení s využíváním živých vokálů, kytar a syntezátorů uchvacuje stále více fanoušků. Projekt hodně remixuje známé skladby, jako například “Rise Up” od Yves Larock, nebo singly od Moby, Faithless, Depeche Mode a mnoho dalších. Vydáno mají také album s názvem “Science.Art.Wonder”. Při poslechu alba je nutné si všimnout originální propracovanosti melodií, ale také hodně podobného soundu ve většině tracků. Jejich počinem je také singl “Game Of Thrones”, jež je volně k dispozici na Soundcloudu. Solidní práce s vokály a melodiemi dává projektu dobré naděje do budoucnosti.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/sestosento
  Facebook: https://www.facebook.com/sestosento/

  Sancho Pancho

  Sami přiznávají, že na akcích od nich nemáte čekat žádné lehké beaty. Kobi s Yamem se dříve věnovali hardcore full-on psytrance, každý pod svým vlastním projektem, ovšem pro oživení oldchool psychedelic hudby trancovou progresivní energií vznikl jejich společný projekt s názvem Sancho Pancho. Duo vyniká efekivitou důrazných basů v každém tracku. Zajímavým je také jejich počin “Jerusalem”

  Soundcloud: https://soundcloud.com/sanchopanchomusic
  Facebook: https://www.facebook.com/sanchopanchomusic/

  NitroDrop

  Inspiraci hledá tento projekt sestávající ze dvou členů v žánrech techno/minimal. Nebojí se do svých tracků zařadit ani prvky dubstepu nebo goa trance. Vše je pěkně učesáno do překvapující nálože, kterou zdobí nejrůznější zvuky i pazvuky.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/nitrodrop
  Facebook: https://www.facebook.com/nitrodrop/

  Omiki

  Jako vítěz Astrixova remix-contestu nastartoval mladý producent Omiki svou producentskou kariéru v roce 2008. Od té doby začal spolupracovat na řadě tracků s mnoha domácími a zahraničními dji a jeho songy se tak staly oblíbenou součástí psytrance kompilací.

  Soundcloud: https://soundcloud.com/omikimusic
  Facebook: https://www.facebook.com/omikimusic/


  Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Menších projektů, které vyznávají v Izraeli tento druh hudby je ještě celá řada. Za zmínku stojí jistě projekty Ace Ventura, Captain Hook, Vibe Tribe a další. Vypadá to, že je o solidní psytrance základnu postaráno…

  Jaký názor máte na psytrance vy? Napište nám do komentářů. 🙂

  Napsat komentář

  Informace

  21. 06. 2015, 20:38


 • Nejnovější příspěvky

 •