• Kdo na Grammy Awards 2013 nejvíce uspěje?

  Už po pětapadesáté se v Los Angeles sjedou nejvýznamnější jména hudebního světa – při příležitosti Grammy Awards 2013. Popová scéna v roce 2012 mnoho trumfů nepředvedla, a tak se Grammy proměnilo spíše v boj rocku, folku a R&B a hip-hopu. A kteří že z představitelů světové muziky získal nejvíce nominací? Po šesti si nominacích jsou na tom stejně kytarovky The Black KeysMumford & Sons, r’n’b zpěvák Frank Ocean a skupina fun. S šesticí nominací se může ještě pyšnit Jay-Z a Kanye West, který si oproti loňsku ještě o jednu nominaci pohoršil. O vítězství ve třech kategoriích se bude snažit Skrillex se svým EP „Bangarang“.

  Gramofonky se budou udílet na základě názorů  Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech a stane se tak ve Staples Centeru v Los Angeles – 10. února roku 2013. Na pódiu živě vystoupí Justin Timberlake, Mumford & Sons, The Black Keys, Jack White a fun., Alicia Keys, Maroon 5, Elton John s Edem Sheeranem, Taylor Swift, Rihanna a další.  O výsledcích v jednotlivých kategoriích tohoto galavečera vás budeme informovat.

  My se však podívejme na nominace v hlavních kategoriích, k nim úvod a na tipy jednotlivých redaktorů. Tip autora článku – Štěpána Janků – je zvýrazněn tlustým písmem. Příjmení redaktorů jsou pak vždy v závorce nad svou volbou.  Uvidíme, jak se nám bude letos dařit – při minulém ročníku mi prsty protekla jen jedna kategorie. A protože se redaktorský tým skládá především z lidí, kteří jsou fanoušci a znalci elektronické a taneční hudby, neodpustil jsem si do tohoto článku uvést i dvě kategorie zabírající se právě těmito styly.

  Upozorňuji, že tipy redaktorů nemusí nutně znamenat jejich přání. Jde jen o seskládání faktů a trochy risku.

   

  Album roku

  El Camino, The Black Keys

  Some Nights, fun. (Kožerová)

  Babel, Mumford & Sons (Rudolf, Maček, Janků)

  Channel Orange, Frank Ocean

  Blunderbuss, Jack White

  Kategorie o album roku se letos stala výhradně mužskou záležitostí. Za vítěze v kategorii o nejlepší desku tipuji indie-rock folkovou skupinu Mumford & Sons, která už před třemi lety získala dvě nominace na cenu Grammy a během pěti let na scéně nasbírali už mnoho cen. Album Babel si odbylo největší debut ze všech hudebních alb z roku 2012 – první týden po uvedení na pulty obchodů se číslo prodejů zastavilo na neuvěřitelném čísle 600,000. Překonalo tak album Justina Biebera – Believe (374,000), Madonnu – MDNA (359,000) a nebo také P!nk – The Truth About Love (280,000). Největší prodeje prvního týdne si na svém kontě stále připisují AC/DC a jejich „Black Ice“ z roku 2009 s 784 tisíci prodaných alb. Ale dost už bylo čísel – album Babel se jednoduše stalo megaúspěšným (a je výborně nahrané) a výhru v této kategorii by si tato londýnská čtveřice právem zasloužila.

  Zajímavost: Interpreti, jejichž jméno stálo za nějakou z písní z alba, které získalo ocenění v této kategorii, rovněž dostanou Grammy. Což je potencionálně dobrá zpráva pro Andre 3000, Johna Mayera a Earla Sweatshirta, kteří se podíleli na albu od Franka Oceana a pro Janelle Monae, která působila na albu skupiny fun.

   

   

  Nahrávka roku

  Lonely Boy, The Black Keys

  Stronger (What Doesn’t Kill You), Kelly Clarkson

  We Are Young, fun. featuring Janelle Monáe

   Somebody That I Used to Know, Gotye featuring Kimbra (Rudolf, Janků, Maček)

  Thinkin’ Bout You, Frank Ocean (Kožerová)

  We Are Never Ever Getting Back Together, Taylor Swift

  Písně od Gotyeho a Taylor Swift byly čísly jedna v US Hot 100 a i v českých rádiích  se první ze jmenovaný udržel velmi dlouho. Na konto si může dvojice Gotye & Kimbra připsat prvenství  téměř ve všech žebříčcích světové hudby včetně České Republiky, Kanady, Francie, Německa, nebo také pro nás na druhé straně zeměkoule – v Austrálii a Novém Zélandě. Skladba „Somebody That I Used To Know“  se bude o první pozici prát s hitem od skupiny fun. – „We Are Young“. Vítězství si však podle mého připíše díky prvotřídní  kombinaci hudby a zpěvu připomínající dnes už legendárního Stinga – vítěze 16 gramofonků Grammy. Na tuto skladbu, která se objevila zčistajasna byla, existuje více než půl milionu coverů a některé z nich se staly velmi úspěšné a odstartovaly tak kariéru novým talentům.
  Také by to bylo po Adele a její písní „Rolling In The Deep“ už druhý rok v řadě, kdy by kategorii o nejlepší nahrávku vyhrála nejprodávanější skladba.

  Zajímavost: Pouze podruhé v historii Grammy se letos stane, že se v nominaci na kategorii Nahrávka roku ocitne rovnou šest interpretů (namísto klasických pěti). Naposledy se to stalo v roce 1962.

   

   

  Píseň roku

  The A Team, Ed Sheeran

  Adorn, Miguel

  Call Me Maybe, Carly Rae Jepsen (Rudolf, Maček)

  Stronger (What Doesn’t Kill You), Kelly Clarkson

   We Are Young, fun. feat. Janelle Monae (Janků, Kožerová)

   

  Ocenění za Nahrávku roku a Píseň roku obvykle putuje ke stejnému interpretu, ale Gotye se neměl šanci se ani dostat do nominací, protože na svou píseň společně s Kimbrou použili sample (od Luize Bonfy z písně „Seville“ vydané v roce 1967). Jepsen, Clarkson i fun. dlouhé týdny odolávali jiným písním na prvních pozicích hudebních žebříčků. Miguel a Sheeran složili skladby, které se také často pohybovali v první dvacítce. Carly Rae Jepsen a její tým možná našli recept na veleúspěšnou skladbu, ale já je v dohledné době na Grammy nevidím. Místo toho si mohou užívat popularitu na večerních parties. K tomu všemu se stala píseň „Call Me Maybe“ po písni „Gangnam Style“ nejparodovanější písní tohoto roku. A k tomu všemu pochybuji, že v Národní akademii hudebního umění a věd v USA sedí v porotě náctileté teenagerky, které by pro ně kvalitní píseň jistě ocenily.
  Zajímavost: Sheeran, Miguel a Jepsen – tito všichni si prošli nominacemi na Objev roku.

  Objev roku

  Alabama Shakes

  fun. (Maček)

  Hunter Hayes

  The Lumineers (Rudolf)

  Frank Ocean (Janků, Kožerová)

  Fun.Lumineers a Hayes – prodeje všech těchto interpretů vystřelily ke statisícovým hodnotám. The Ocean a Alabama Shakes jsou mírně pozadu. Všichni interpreti s výjimkou Alabama Shakes jsou nominováni na nejlepší album v jejich žánru. Deska Some Nights od fun. je nominována na Nejlepší popové zpěvácké album, Hunter Hayes se stejnojmenným albem na Nejlepší country album, The Lumineers opět se stejnojmenným albem na Nejlepší americké album a „Channel Orange“ od Ocean na Nejlepší „Urban Contemporary“ album (druh hudby hraný v rádiích – hip hop/rap, R&B).
  fun. je zároveň devátý interpret v historii Grammy, který získal nominace ve všech čtyřech hlavních kategoriích v jednom roce. Mezi dva hlavní adepty podle mého patří Hunter Hayes a můj tip – Frank Ocean. Hunter je úžasný skladatel, který si všechnu hudbu na svém albu složil sám. Na druhou stranu, Frankův „Channel Orange“ se setkal s mnoha pozitivními recenzemi od kritiků a nadšenými fanoušky. Překvapením pro mnohé v této kategorii je to, že se do nominací neprobojoval londýnský boyband – One Direction, který za sebou má zatím nejlepší rok na hudební scéně (vydali několik úspěšných písní, vyhráli mnoho cen, vystoupili na OH v Londýně)

  Zajímavost: Letos se porpvé od roku 1991 v kategorii o Objev roku stalo, že se do nominací neprobojovaly žádné ženské interpretky. Přitom v posledních 20 letech měly právě ženy třináctkrát větší štěstí, než muži.

   

  Nejlepší taneční nahrávka

  Levels – Avicii

  Let’s Go – Calvin Harris Featuring Ne-Yo

  Bangarang – Skrillex Featuring Sirah

  Don’t You Worry Child – Swedish House Mafia Featuring John Martin (Rudolf, Kožerová, Janků, Maček)

  I Can’t Live Without You – Al Walser

  Nejlepší taneční/elektronické album

  Wonderland – Steve Aoki

  Don’t Think – The Chemical Brothers

  > Album Title Goes Here < – Deadmau5 (Kožerová)

  Bangarang – Skrillex (Maček, Janků, Rudolf)

  Napsat komentář

  Informace

  03. 02. 2013, 15:34


 • Nejnovější příspěvky

 •