• Madonna – MDNA

  Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie, korunovaná královna popu, o které v posledních letech nebylo moc vidu ani slechu. Od jejího posledního alba Hard Candy uplynuly dlouhé čtyři roky, v přestávce mezi alby vyměnila Warner Bros. – vydavatele, kteří se starali o její desky dlouhých 25 let za agenturu Live Nations, natočila propadák W.E., čímž opět dokázala, jak mizernou režisérkou (a herečkou) je, a mimo jiné otevřela síť posiloven Hard Candy. Jenže to by nebyla Madonna, aby se nehodlala vrátit. O post královny popu se totiž začaly snažit její mladší kolegyně, ať už Lady Gaga nebo jiné krasavice. To by tahle třiapadesátiletá paní ale nemohla dopustit. V loňském roce se tak na internet dostávaly klepy a tlachy o tom, že se hodlá vrátit. Potvrzovali to i paparazzi, kteří lovili četné foto snímky, jak opouští nahrávací studio apod. Fanoušci začali být natěšení, olej do ohně přidávaly “náhlé” úniky demíček písní a řada jiných “nepravostí”.Pak přichází začátek roku a s ním i poločas amerického Superbowlu a monstrozní vystoupení Madonny s M.I.A.ou a Nicky Minaj a tunou modelů. Fanoušci  neskrývají rozčarování… Ale popořadě.

  Album obsahuje základní edici a deluxe verzi, která je bohatší o pět tracků. Na albu spolupracovalo řada producentů a to nejspíš stojí za tím, že je deska tak svěží a skoro každý song zní jinak. Z nových tváří si vybrala Francouze na house šitého – Martina Solveiga, který s hitovkou Hello dokázal, že umí dělat hitové songy, nebo Itala Bennyho Bennasiho, který některým trackům dodal klasický italo-eurohouse sound. Nebyla by to ovšem Madonna, kdyby se neukázala, že se umí vracet i ke svým starým přátelům. Oslovila proto Williama Orbitha, který s ní natočil v roce 1997 majstrštyk – album Ray Of Light, za které získali společně Grammy. K tomu ještě řadu jiných amerických producentů, jejiž jména už jdou mimo moje pole působnosti. Je to právě to obrovské množství producentů, které způsobilo, že deska se tak skvěle poslouchá. Zatímco výběr úvodních pilotních singlů nebyla zrovna šťastná, album jako celek působí neuvěřitelně vyrovnaně. Madonna na něm dokazuje, že se chce opět bavit. Po propadáku Hard Candy, kterým se ubrala do vod hip-hopu a rnb, se vrátila ke zvuku, který jí pomohl nastartovat její kariéru. K tanečnímu popu, disku a housu. Samozřejmě nezapomíná ani na klasické balady, které tady ale bohužel působí značně nepatřičně. Do celého konceptu desky mi bohužel nezapadly a tak kytarové Love Spent, zbytečné Masterpiece a depresivní Falling Free, které bylo řadou hudebních kritiků opanováno přízvisky jako nejdepresivnější a nejsmutnější balada Madonniny kariéry.

  My se chceme ale bavit, a tak ty nejlepší kousky mají ten správný housový dupák, doplněné i experimentálními zájezdy do vod dubstepu a elektra. Album otevírá úderná, ale spíš vyřvávací Girls Gone Wild. Jako druhý singl nic moc, ale to by přece nebyla paní eM, aby nevyvolala skandál. Videoklip je velmi expresionistický a Youtube.com prý naléhá na management, aby scény s obnaženými tanečníky vystřihlo, nebo video překlasifikuje a hodí do zakázaných pro skupinu 18+. Nu což, video je velmi pestré, černobílé, a svou koncepcí se vrací do časů Eroticy nebo Vogue. Drsná dvojka Gang Bang je hodně šílený úlet, který je ale paradoxně to nejlepší, co na desce najdeme. Prakticky celý song je profuckován, proshitován a probitchován. Madonna do něj otiskla nenávist nejspíš vůči jejímu bývalému manželovi – režisérovi Guyovi Ritchiemu a celé je to podpořeno neuvěřitelným deep housovým šlapavým beatem. I’m Addicted je klasická skladba z pera Bennyho Bennasiho, která svou dubstepovou basovou linkou nutí vrhnout celou svou energii na parket. Turn Up The Radio je naopak skvělou ukázkou Solveigovy housové “french” práce a kandidátem na třetí singl, jež má šanci se stát velkým hitem. Provařenému Give Me All Your Luvin se stále nedaří nalézt fanoušky, song je sice velmi svěží, s nádechem veselé nálady a pořváváním Nicky Minaj a M.I.A, ale tak nějak zbytečný. Možná nejhorší úvodní singl celé Madleniny kariéry. Some Girls obsahuje těžký acid housový motiv s vokálem Madonny, který působí velmi archaicky, možná proto, že autorem je Orbith, ale přesto nepřestává bavit. Superstar možná dost zbytečný track, který vás má nejspíš chytnout na bubnovací basovku. Baví naopak Don’t Give A s famozním orchestrálním koncem. I’m Sinner asi nejvíce odkazuje na desku Ray of Light. V tomto tracku se Máda zpovídá ze všech svých hříchů, přesně tak, jak na albu Ray Of Light plné náboženství, mystiky a symbolů. Orbith jako producent se prostě bezpečně pozná. Závěrečné tracky, o kterých je již zmíněno výše, také pochází z dílny Williama Orbitha.

  Deluxe edice nabízí ještě pět dalších tracků, z nichž nejvíce asi zaujme skladba I Fucked Up (Posrala jsem to), která dokazuje, jak depresivně a zároveň vesele může hudba působit. Krom toho zde najdete i vlasatý a dost zbytečný Party Rock Remix úvodního singlu Give Me All Your Luvin od LMFAO.

  Album působí velmi konzistentně, nejsou zde žádné vyloženě radiové trháky, ale zato většina songů zraje jako víno. Kromě vyloženě zbytečného závěru, vás potěší řada velmi výborných tracků plné zajímavých textů, do kterých M vložila celé své poslední čtyři roky jež byly poznamenány zejména rozvodem s Guyem Ritchiem. Zároveň ale dokáže udivit s jakou hravostí a jistotou promítla smutek, veselí, divokost a dravost, a naopak depresi a sklíčenost. Přes to všechno je album hravé a mohu doporučit k bezstarostnému poslechu. A kdopak nám opět potvrdil, že sedí na trůnu populární hudby? Ano je to právě Madonna. Ostatně Nicky Minaj v tracku Don’t Give A to potvrdila a procedila mezi zuby něco ve stylu… “Královna je jenom jedna… děvko”… Tak nevěřte jí to, že jo? 🙂

  CD1
  01. Girl Gone Wild (3:43)  8/10
  02. Gang Bang (5:26)  9/10
  03. I’m Addicted (4:34)  7/10
  04. Turn Up The Radio (3:47)  8/10
  05. Give Me All Your Luvin’ (3:23)  7/10
  06. Some Girls (3:54)  7/10
  07. Superstar (3:55)  6/10
  08. I Don’t Give A (4:19)  8/10
  09. I’m A Sinner (4:52)  7/10
  10. Love Spent (3:46) 5/10
  11. Masterpiece (3:59) 6/10
  12. Fallin Free (5:13) 7/10

  CD2
  01. Beautiful Killer (3:50) 7/10
  02. I Fucked Up (3:29)  8/10
  03. B-Day Song (3:34) 7/10
  04. Best Friend (3:20) 6/10
  05. Give Me All Your Luvin’ (Party Rock Remix) (4:03) 5/10

  Napsat komentář

  Informace

  28. 03. 2012, 21:02

  7/10


 • Nejnovější příspěvky

 •