• Příručka trancera 72

  Tak se nám venku udělalo hezky, až přímo letně, a tak je ten pravý čas na novou Příručku. Na Příručku, která voní květem, májovými deštíky a také pyly a smradlavými kytkami 🙂 Za ten více než měsíc se nám toho urodilo poměrně hodně, tak nebudeme zdržovat a rovnou se do toho pustíme. Přípomínám, že Příručka obsahuje vlastní názory autora, které nemusí být po chuti řadě z nich. Pokud si myslíte, že jsou třeba až fašisticky založené, tak máte smůlu, a číst to nemusíte. Žíly si trhat nebudu. 🙂

  UDÁLOST MĚSÍCE: Vyšlo kompilační album Paula van Dyka – Politics of Dancing vol. 3
  Po neskutečně dlouhých deseti letech obohatil Pája Dyků svoji kompilační řadu Politiky tance. Tentokrát s pořadovým číslem 3. Oproti letům minulým vsadil PvD na nejrůznější kolaborace, například se Stoneface & Terminal, Markem Etesonem, Aly & Filou, Mohamedem Ragabem, Giuseppem Ottavianim nebo Rogerem Shahem či dokonce Jordanem Suckleym. Rozlet kompilace tak sahá od trousových sračiček, až po tvrdý tech-trance. Nemůžeme zapomenout ani na vokálovou obsazenost prvního stupně. Jmenujme Betsie Larkin, Sue McLaren, Tricia McTeague, FKN nebo třeba Fisher. Osobně jsem touto kompilací potěšen, protože disk jen potvrzuje návrat Paula do první ligy, tedy tam, kde kdysi byl. Snad se mu to podaří. Přikládáme teaserové video, kde si můžete útržky kompilace poslechnout:

  A jedeme dál – už regulerní Příručkou:

  Armin van Buuren & W&W – Your House is Mine
  Stačím vás vyděsit hned na začátku. Ano, nebojte, už se to nestane. Jen jsem cítil povinnost hodit sem tuto neskutečně trancovou lahůdku hned takhle zprudka. Abyste si udělali skvělý obrázek o tom, kam dnešní trance jde. Tedy do zadele. Ale jako cílovku mířenou na 13tiletý posluchače Kinderhouseu, why not? :-))

   

  Feel & Sarah Shields – Hero (Formal One Remix)
  Jedna progresivně založená věc, kterou buď máte rádi, nebo nesnášíte. DJ Feel se v posledních letech vrací také do prvních řad trancu. Jede klasicky vytvořené schéma progressivního trancu. Sarah Shields je objev posledních týdnů a rozhodně nám tato pani ještě ukáže, zač je toho hlasivka.

   

  Andrew Bayer – Do Androids Dream Part 2
  Abyste neřekli, že tady odmítáme Anjunabeats, tak si dáme jeden náročný poslech přímo od vrchního barda tohoto vydavatelství. Andrew Bayer stvořil velmi zajímavou, na dvě části rozdělenou, progresivně založenou věc, která přesně sedí do portfolia Anjuny. Zatímco první část je spíš intrem, část druhá rozjede na ploše přes osm minut (v dnešní době už skoro vzácnost) zajímavé zvukové čachry, které mě překvapivě dost strhly.

   

  Rex Mundi – Echo == TEMNOTA MĚSÍCE ==
  Máte pocit, že dnešní trancoví producenti neumí udělat pořádný dark styl? No, možná na tom něco pravdy bude, ale když se podaří přijít s nějakou zajímavou tmavou věcí, hned je o pořadný humbuk postaráno. Tím humbukem je track Echo od Rexe Mundiho, který platí za stálou jistotu na poli dark trancu. Echo je skutečnou esencí tajuplnosti a z fleku bych ho pustil jako kulisu k nějakému industriálnímu hororu. I když původně je track starý už skoro rok, teprve v posledním týdnu vyšel na singlu. Remixově ho dotvořil Wellenrausch, ale i když do názvu remixu použil slovo Dark Matter, ani po kotníky to původní verzi nesahá.

   

  Nomosk & Tiff Lacey – The Promise (Denis Kenzo Remix)
  Ruský projekt Nomosk je v poslední době čím dál více slyšet. Jeho novinka vsadila na vokálovou věcičku se skoro zapomenutou Tiff Lacey, která v době ATBho byla v podstatě jediná, která vokálově určovala směr. Je přímo balada slyšet ji znova. Denis Kenzo upravil verzi do klasického proggy stylu, který neurazí a celkově jde tak spíš o poslechovou zpívánku než o nějaký drtič tanečních parketů, i když v druhé části se track celkem slušně rozjede.

   

  Andy Moor & Somna feat. Amy Kirkpatrick – One Thing About You
  Moor nám bude povídat něco o současné podobě EDM. Pán, který se specializuje na vybroušené proggy vokálovky, pustil trochu uzdu fantazii a na novém tracku One Thing About You ukázal, že progresivně se dá žít i bez trouse omáčky. No, lehce ji tam slyším, ale nevadí, v piánkovém a kytárkovém breakdownu, kde naplno vyniknou luxusní vokály Amy, mi to bohatě vynahradí.

   

  Radion6 & Cathy Burton – One truth at a Time == TIP OF THE MONTH ==
  Jedna progliftově zaměřená, energická šleha přímo ze šlehače aka Coldharbour. Radion6 je projekt, o němž je v poslední době slyšet čím dál více, a který čím dál více promlouvá do trancových vzorců. Vokálovka s komplikovaným názvem One truth at a time v naléhavém breakdownu ukáže, že Cathy má doopravdy co nabídnout, a že tato slečna je zdatnou nástupkyní vokálových bohyň.

   

  Alex M.O.R.P.H. feat. Natalie Gioia  – 4Ever (Vocal mix)
  Tak nás vousatý chlupáč napínal, až nás napnul málem k prasknutí. Když někdy před pár týdny poslal do ASOTu svojí Dub verzi nového singlu 4Ever, který vsadil na osvědčenou kolaboraci s éterickou bytostí jménem Natalie Gioia, všichni se mohli zbláznit. A tak se po vokálové verzi 4Ever málem strhla beatport bitka. Bohužel rychle přišlo vystřízlivění. Zpívaná verze obsahuje asi 20 sekund vokálu, který textově zrovna nevypadl z hlavy Karla Kryla. Něco o tom, že jsi můj hurikán ve mě a všichni se máme rádi. Hmmm, asi jsem čekal víc. Mimochodem, vtipný přebal singlu 🙂

   

  Juxie feat. Emma Piitulainen – Teardrops (Ronski Speed Scrum Mix)
  Teda o vokálistce jsem v životě neslyšel, její příjmení zní jak z nějakého norského filmu. Pravda, o názvu producenta Juxie toho taky moc nevím, jen že s touto paní měl už jeden singl Without You. Asi bych o toto jméno nejspíš vůbec nezavadil, nebýt Scrum remixu od Ronskáče. A musím říci, že mě hodně baví právě hlásek Emmy. V breakdownu se místy dokonce ozvou i zimomriavky a závěrečná taneční smršť přinese i lehké houpání nohama.

   

  Photographer & Susana – Find A Way
  Chlapec z Moldávie je pořád pozitivně naladěn na upliftové melodie, a proto je stále v našem hledáčku pozornosti. No, když jednou uděláte kultovní Airport, tak pak se divte, že máte hodně fanoušků. Jeden z jarních banging hitů letošního roku Find a Way vsadil na výtečnou kolaboraci s božskou Susanou, a tisíce fandů se mohly zbláznit. Jo, uznávám, je to neskutečně chytlavé, má to nápad a energii.

   

  Matt Darey feat. Kate Lousie Smith – See The Sun (Dan Stone Remix)
  Zatímco původní verze je spíš do progresivu ukuchtěná, Stoneova šlape v uplift pozicích, a umístila se na FSOE kompilaci vol. 3. Katein hlas mám moc rád, a škoda, že zpívá jen tak málo. Já si ji pamatuju asi nejvíce ze spolupráce s Orjanem Nilsenem na tracku The Thunder, ale to už je pěkných pár let zpátky. See The Sun je nicméně v této uplift omáčce výtečnou party peckou, která se hodí jak jen k poslechu, tak i k tanci.

   

  Aly & Fila vs. The Thrillseekers – Es Vedra
  Ani ve slunečném Egyptě chlapci nespí. Nedávno si vydali pro radost další díl výběrové kompilačky Future Sound of Egypt vol.3, a právě z ní pochází Es Vedra, na které se producentsky spojili s kultovním The Thrillseekers. Singl přináší tu nejlepší esenci od obou projektů. Hutné Thrill beaty a typicky zasněnou, až skoro balearic melodii, která se hodí k blížícímu se létu.

   

  Omar Sherif & Adam Deane – Stay in Wonderland
  Zůstaňte v Říši divů, ano ano. Tak vám dobře radí Omar Sherif spolu s Adamem Deanem a přinášejí hutnou uplift řezanici s klasickou porcí nenápadné melodie. Nicméně v breakdownu se přidají i promluvy mužského hlasu, které nás lákají, abychom zůstali tam, kde je to pro nás nejlepší. V zemi Alenky a kočky Šklíby. A FSOE vol. 3 kompilace potřetí.

   

  Giuseppe Ottaviani – No One Like You
  Z dílny italského Pepíka přichází také ochutnávka nového singlu s pesimistickým názvem o tom, že tě nikdo nemá rád. Na Ilonu Csákovou naštěstí zapomeňte, místo ukňučeného zpívání dostaneme říznou italskou nálož s hutnými beaty a zajímavou melodií, která se vám stačí vrýt pod kůži.

   

  Giuseppe Ottaviani feat. Jennifer Rene – Lean on Me
  Aby těch vokálovek dneska nebylo málo, tak přidám ještě jednu, která se mi stačila hodně vlézt pod kůži. Textově byla především vytvořena božskou Jennifer a hudební podklad připravil Pepča. Ten nabídne seriozní bassovou smršť prolomenou nádhernou melodickou linkou spolu s unaveně působící Jennifer. Jenže se neděste, ta unavenost v hlase je přesně to, co tento track potřebuje.

   

  Menno De Jong – Abhyasa
  Upliftér Menno je prostě borec na entou, protože nový singl s magickým, až mystickým názvem Abhyasa je totiž tajuplnost sama. Jemné náznaky vokálového úvodu se totiž posléze rozjede v psy-goa – tech rubanici, která vás musí zaručeně strhnout.

   

  A&Z vs. Paul & Denton – Scota
  Spojení dvou autorských upliftových projektů přináší ostrou rubanici Scota. Ano, určitě si myslím, že strhne davy, protože má celkem jednoduchou, skoro apokalyptickou melodii a vydává na světlo to nejlepší z obou autorských dvojic.

   

  Sean Tyas – Da Doo Da Dah == TIP OF THE MONTH ==
  Mno tak konečně tahle odrhovačka a strhávačka tanečních parketů vyšla. Ono to má vlastně celkem jednoduchý recept. Vzít ty nejtvrdší Tyasovky, zahutnit beaty na sto procent a přidat jednoduchou halekačku Dadůdadáá. I půlroční sousedovic děcko umí víc slov, ale určitě si z toho nesednete na prdel. Ze Seana ale prosednete i dědovo houpací křeslo z masivního dubu.

   

  Sied van Riel & Giuseppe Ottaviani – GoRiel (JOC Deconstruction)
  Callaghanův bokovkový, a o mnoho ostřejší projekt Joint Operation Center se pustil natvrdo do společného dítka Riela a Ottaviani – tracku GoRiel. Tato verze koketuje skoro na hranici techtrancu a darktechna. Osobně se mi líbí o mnoho více než neurážející, ovšem tak trochu bez nápadu origoš verze.

   

  Photographer & Abstract Vision – Zero Gravity == TIP OF THE MONTH ==
  V nulové gravitaci se rozhodně ocitnete, když si pustíte toto nádherné spojení. Tak nádherné, že ho i samotný bůh Armin hraje i na housových eventech. A není se čemu divit, jednoduše řečená melodie napasovaná na úderných beatech, výsledkem je přímo neskutečná party pecka.

   

  Mike van Fabio & Alex van Reeve feat. Geert Huinink & Kim Kiona – Hope
  Sakra z těch kolaborací to jde poslední týdny fakt z kopce. Název autorů je delší než dny před vejplatou, a přitom tak jednoduchý název tracku to má. No, nemohl jsem si pomoci, protože i kousek melodicky nádherného, andělského trancu tu musí zaznít. Spojení tří mistrů, kteří ví, jak se takový recept vaří, a k tomu sázka na jistotu v podobě Kim Kiony. Inu, Abora Records jak vyšitá

   

  Sneijder feat. Christina Novelli – Phenomenon == FUTURE FAVOURITE ==
  Ne, nebojte, nespletli jste se. Skutečně se spojí dohromady na jednom singlu rychtář Šnajdr s aktuální vokálovou dámou number one. Christina pěje nádherné vokálové party Phenomenonu a ten by také měl vyjít na novém Sneijderově albu, které se kutí a kutí a snad se brzy dokutí. A to jde skutečně o úderný tech-trancík. Možná si budete klepat na čelo, jestli to společně funguje, ale vězte, že funguje. Těšing!

   

  RYCHTA MĚSÍCE
  Kaimo K – Mayhem
  Jestli jste si říkali, co magořím, když sem dávám projekt, který se poslední dobou zmagořil vytvářením sterilních upliftových remixů různých vokálovek, tak počkejte s předčasnými soudy. Kaimo K aka Kaimo Kerge z Estonska vsadil na nenápadný (rozuměj sterilní) upliftový začátek, ale počkejte si po melodickém breakdownu. Hardstyle is comming!!! Vypadnou vám protézy! 😉

   

  REMIX OF THE MONTH
  Paul van Dyk & Mark Eteson feat. Tricia McTeague – Heart Like An Ocean (Aly & Fila Remix)
  Já nevím, jak to tihle pánové dělají – plešoun, co objíždí festivaly a napůl slyšící kudrnáč mají prostě čuch na skvělé remixy. Když jsem si tohle pustil poprvé, málem jsem vystříkal štěstím. Původní verze tracku sice vychází na Pájově Politikách vol. 3, ale zdaleka není tak šťavnatá jako tato remixová lahůdka. Alíci vypíchnou ty nejdůležitější party originál verze, zrychlí ji, vytáhnou melodie i vokál a něco malinko přidají. Asi tu egyptskou radost z trancu. Možná jednoduché, ale prostě neskutečně účinné. Omluvte kvalitu videa, je to rip z Alíkova setu.

   

  SHITS OF THE MONTH
  Armin van Buuren & Hardwell – ID (Next Level)
  Šustící penízky a korunky a tučná konta jsou vždycky až na prvním místě. Co k tomuto tracku dodat? Vrzavá část je typický Hardwell a melodie jasně patří Arminovi(ým ghostům). Jinak se mi chce plakat.

   

  Armin van Buuren feat. Mr. Probz – Another You (Headhunterz Remix)
  Když řeknu, že Sixmova verze této sračky byla tím nejluxusnějším, co jsem k tomu singlu slyšel, tak mě asi půlka z vás rovnou ukřižuje. Origoš verze je totiž nuda zabalená v šustitém popovém vydání, určitě k ní bude i velkolepý videoklip. I tuto rnb zpívánku bych zkousnul. Jenže pak se objevila ještě další verze, po jejímž poslechu jsem se šel vožrat. Headhunterz je jakýsi housový projekt, houseři nechť prosím omluví, já se v těchto vodách zrovna moc nepohybuju. A tak je jejich remix řádně zesraný na stoprocent. Teď už čekám verze od Guetty, Hardwella, Aokiho a dalších Magnetic People. A pak už jen vzestup Satana z pekla s tváří Guetty 😀

   

  BACK TO THE HISTORY
  FKN feat. Jahala – Why (Aly & Fila Remix)
  Dnešní stroj času nepošleme příliš hluboko do minulosti, i když bratru šest-sedm let tato pecka má. Vzpomněl jsem si totiž na ni v souvislosti s PvD Politikou, kde se FKN i Jahala objevují v jedné kolaboraci. A zdaleka nejde o takovou údernou pecku jako Why. Alíci ve vrcholné formě, egyptský trance i slunná pouštní nespoutaná energie, to jsou ty hlavní esence tohoto tracku.

  Napsat komentář

  Informace

  05. 05. 2015, 22:11


 • Nejnovější příspěvky

 •