• Příručka Trancera BEST OF 2014 (2. Část)

  Sice poněkud později, ale přeci jen, jste se dočkali. Po menších technických problémech se nám povedlo zprovoznit web a vy se tak můžete pustit do čtení dvacítky toho nejlepšího, co se za letošní rok v trancu urodilo. Po celý prosinec jste mohli posílat vaše žebříčky. K sestavení žebříčku se Vás přihlásilo celkem 14 lidí. Autor Příručky pak následně vše spočítal, propočítal a zjistil, které tracky dostaly nejvíc hlasů. Pokud nějaký singl měl i remixy, tak se počítaly do celkového počtu bodů. Letos to bylo nesmírně těsné. Autor tak musel několikrát zasáhnout a pořadí tracků určit jeho vlastními sympatiemi. Snad se nebudete zlobit, a případné komentáře jsou vítány. Začínáme od dvacátého místa.

  1. Orkidea – Purity (Sneijder Remix)
   Pořadí výročního žebříčku odstartovala na dvacátém místě skladba, kterou vytvořil pro label Pure Trance samotný DJ Orkidea, který ostatně s majitelem labelu – Solarstoneem hodně spolupracuje. Jde o Purity a vy jste hlasovali výhradně pro remix, který obstaral ostrovní řezník Sneijder. Jde o verzi, která přináší do dvacítky nejlepších tracků roku 2014 psychedelic trancové dostaveníčko.

   

  1. Arctic Moon feat. Noire Lee – Revolution (Original & James Rigby mixes)
   Arctic Moon – polský mladíček, vlastním jménem Tomas Popielarski jede především v upliftové tvorbě, i když sem tam mívá i trochu trousovější nálady. Jeho Revolution, track který nazpívala vokálistka Noire Lee, je parádním Revolučním počinem, ostatně i jeho remixová podoba má výborné uplift – tech náladičky. Jde o jeden z prvních vokálových kousků Arctic Moona, tak kdoví, třeba našel nový směr.

   

  1. Federation – Be There (Darren Porter Remix)
   Federation je novým projektem, který seskupil řadu ostrovních producentů pod vedením Richa Mowatta aka Solarstonea. Jeho prvním velkým singlem, který velice zaujal, je Be There a to především v remixové podobě od Darrena Portera. Mimochodem, videoklip je takový, zvláštní. Vy jste singl dostali až na osmnácté místo.

   

  1. Andy Moor & Lange feat. Fenja – Top Of The World
   Andy Moor a Lange jsou velcí kamarádi, oba dva pocházejí z Velké Británie a oba dva našli zálibu v progressive trancu. Letošní rok hodně potěšili početnou základnu fanoušků z obou táborů, protože vydali společný singl Top of The World. Vokály obstarala Jaren Cerf aka její alterego Fenja. Jde o výtečnou, melodickou, progresivně laděnou pecku, kterou jste měli hodněkrát v žebříčku.

   

  1. Aly & Fila feat. Jaren – For All Time
   Jeden z prvních “Alíkovských” zářezů na pažbě v našem žebříčku. Tentokrát v podobě singlu For All Time, který představil jejich album The Other Shore. Vokály od výtečné Jaren, k tomu výpravný videoklip a tak.

   

  1. John O’Callaghan & Jennifer Rene – Games (Original & Standerwick Mixes)
   Irský plešoun John O’Callaghan vede mocnou rukou svůj label Subculture. Samozřejmě proto nechává na svém rozvíjet napadité producenty, kteří se orientují hlavně na rychlejší odnože trancu. I sám mistr JOC musí občas přispět svou troškou do mlýna. Tak tomu bylo letos třeba singlem Games, který nazpívala tajemným způsobem Jennifer Rene. I tento singl má videoklipovou podobu, ve které se podíváme na to, jak milostné hry ovlivňují chování člověka :-). Jo a oblíbeným mixem byl třeba ten od Standerwicka.

   

  1. Aly & Fila meets Roger Shah feat. Sylvia Tosun – Eye 2 Eye (FSOE 350 Anthem)

  Alíci podruhé a určitě ještě ne naposledy. O chlup lepším singlem jste zvolili jejich hymnus opěvující 350. vydání jejich radioshow Future Sound of Egypt. Vokály pěje božská Sylvia Tosun, i toho trousaře Rogera Shaha přemluvili Alíci, aby se trochu pochlapil, k tomu emoční darda v podobě úderné melodie, a tak se vůbec nedivím, že tento singl tak mohutně letos zabodoval. I u vás, kteří jste ho dotáhli až na 14. místo.

   

  1. Pink Floyd – Shine On The Dark Side Of The Moon (Neptune Project’s Out Of There With Pluto Mix)

  Možná asi veliké překvapení pro všechny, včetně mě. Asi byste vůbec nečekali, že jméno Pink Floydů se v chart objeví. A ono se objevilo. Jejich singl Dark Side of The Moon si totiž na paškál vzal projekt Neptune Project, a totálně ho překopali. Za zmínku stojí ovšem to, že hlavní motiv velmi vkusně očesali, vytáhli to podstatné, a uložili ho do melodických linek i basových motivů včetně geniálního, dnes už kultovního, kytarového motivu v breakdownu. Vám se tato verze tolik líbila, že jste dostali track až na třináctku. Mimochodem, tento track (bootleg) je možné si zdarma stáhnout.

   

  1. IKO – Heart Of Stone (Solarstone Pure Mix)
   Loňský i předloňský rok byl rokem Solarstonea aka Richa Mowatta. Nebudeme nijak tajit, že jde o redakčního miláčka. Letošek je ale jakoby pro něj trochu šedivější. Sice stále produkuje řadu singlů a hlavně remixů, ale dle mého názoru už jsme se asi jeho „pure“ soundu trochu přesytili. Jediným zástupcem v tomto žebříčku tak zastává motiv z filmu Twilight Breaking Dawn – Heart of Stone od IKO v Pure mixu. Jo a stále nepočítám jeho malé setové zklamání na Transmission v Praze.

   

  1. Flynn & Denton feat. Audrey Gallagher – Say My Name (Original, Alex M.O.R.P.H, A&Z Mixes)
   Původní verze vyšla už někdy na konci léta, ale teprve v posledním měsíci se urodila i remixová podoba geniálního tracku Say My Name od projektu Flynn & Denton s vokálem skvělé Audrey Gallagher. Už samotná skvělá origoš verze tak byla i překonána mixy od Morfíka nebo projektu A&Z. A za sebe musím říci, že jde o jednu z mých nejmilejších vokálovek letošního roku.

   

  1. John Askew – Mechanism
   Vstupujeme do TOP 10. Do společnosti tracků, které letos byly vašimi úplně nejmilejšími. Tu otevírá geniální „Here’s Johnny!“ v podobě skvělého voice overu na konci breakdownu tech trancové řezanice Mechanism od řezníka Johna Askewa. Osobně jsem jí čekal v žebříčku výš, ale i desáté místo jí sluší, co říkáte?

   

  1. Paul van Dyk with  Aly & Fila feat. Sue McLaren – Guardian
   Jsou to teprve dva týdny, co vyšel tento společný singl legendy Paula Van Dyka a egyptské dvojice Aly & Fila – Guardian. Dokonce je to jediný singl, který se objevil ve výroční BEST OF Příručce trancera, aniž by prošel „řádným“ vydáním. Tady je vidět, jak moc velký dojem na Vás udělal. Stačí namíchat jednoduché koření, zapamatovatelnou melodii, decentní beaty, vsadit trochu na nostalgii a přidat Sue McLaren. Tak málo stačí, aby se z Guardian stal velký zimní hit.

   

  1. Alex M.O.R.P.H. feat. Natalie Gioia – The Reason
   Já osobně radši teda My Heaven, ale i The Reason není špatná. O čem, že to mluvím? No přeci o singlu, který obhájil osmé místo BEST OFky. Ano Alex M.O.R.P.H, „chlupatý řidič náklaďáku“, je teď hodně v kurzu a ve formě, což dokázal při svém setu na pražské Transmission, který řada lidí hodnotila jako jeden z nejlepších. A je vidět, že to nejspíš stačí. Decentní vokály sladké Natalie Gioii z Francie jsou totiž jako droga. Zdá se, že Alex ví, jak se dělá správný hit.

   

  1. Gareth Emery & Bo Bruce – U (Bryan Kearney Remix)
   Sedmičku získal majitel labelu Garuda – Gareth Emery se svým kouskem U. Tento singl dokonce získal titul Tune of The Year v ASOTu. A to dokonce i samotný remix od Bryana Kearneyho, což právě tento zmiňovaný pán nejspíš notně oslavil.

   

  1. Luke Bond feat. Roxanne Emery – On Fire (Aly & Fila Remix)
   Dalším dancefloor killerem je pecka On Fire v remixovém podání Aly & Fila (stále ještě ne naposledy). Originální, trousově unylou verzi ukuchtil další „garuďák“ Luke Bond s vokály od Roxanne Emery (ségra Garetha). Jenže teprve remix nastavil tu zmiňovanou lepší tvář. Alíci vědí, že když po breakdownu přidají silný melodický motiv v taneční smršti, nikdy nemůžou šáhnout vedle. Sice „jen“ šesté místo, ale to je velkým úspěchem ve srovnání s těžkotonážní konkurencí, která číhá na vyšších místech.

   

  1. Plumb – Need You Now (How Many Times) (Bryan Kearney Remix)
   Ještě nemáte dost Bryan Fucking Kearneyho? Ne? No dobrá, tadáááá. V top 5 se umístilo jeho remixová verze popíkového Need You Now od zpěvačky Plumb. Samotný remix dokonce získal mnohem větší úspěch a pozornost, než originální verze. Jenže co nadělat. Bryan je mistr na překopávání popových, melodických tracků.

   

  1. Simon Patterson feat. Sarah Howells – Dissolve (Original & Freedom Fighters Mixes)
   Můj asi TOP hit letošního roku. Dissolve mě rozstřílelo natolik, jako dlouho už jiný track nezvládnul. Originální verze nese typický rukopis Pattersona (a to včetně volby interpreta – dvorní vokalisty Sarah Howells). Psytrancové prvky naaranžované do spíše pomalejšího hlavního melodického motivu. Ovšem pravou davovou psychózu obstarali teprve psy mistři Freedom Fighters. Jejich verze Dissolve je totiž zaručenou rychtou, která musí přivést k šílenství na parketě úplně každého. Celkově čtvrté místo.

   

  1. Dash Berlin feat. Roxanne Emery – Shelter (Photographer Remix)
   A dalším singlem, který vyšel teprve opravdu nedávno, a dostal se přitom do výroční Příručky trancera, je Shelter od Cashe Berlina v remisové verzi od moldavského producenta Photographera. I tento pán zahrál na pražské Transmission a tento remix nám tam také ukázal. Zvláštní je, že samotný management Dash Berlina tento remix (který byl několik dní nejstahovanějším trackem obchodu Beatport Top Trance) vůbec nepodporuje. Nevím, co za tím stojí, ale Shelter v tomto podání je prostě pravá (byť poněkud jednodušší) zpěvná party pecka.

   

  1. Aly & Fila feat. Karim Youssef – Laily (Photographer Remix)
   Jen jediný bod dělil od vítězství Laily od Alíků, opět v remixu od Photographera. Původně značně pomalá, chilloutová, zasněná Laily, zpívaná Karim Youssef, která otevírá album Quiet Storm, je v podání Photographera ukrutnou zničující party peckou, která dokáže položit na kolena nejeden taneční parket.

   

  1. Sneijder & Bryan Kearney – Next Level
   Pro někoho možná překvápko. Čekali jste jízdu Next Level od spojení Sneijder & Bryan Kearney někde níž? Já tedy asi ne. Tohle je zaručeně největší hit, o kterém jste si rozhodli vy, čtenáři Příručky Trancera. Možná to je tou dokonalou techy basovou linkou, která mile odkazuje na Maura Picotta a jeho pecky jako třeba Lizzard nebo Komodo. Možná to je něčím jiným. A jde o další zářez do pažby Bryana Kearneyho. Ostatně proto tento producent získal titul Interpret roku. Je vidět, že je v kurzu a já mu přeji, ať mu jeho nasazení ještě nějaký ten pátek vydrží. P.S.: Remixová verze od Psyneijdera alias Sneijdera není ani zdaleka tak dobrá, jako originální.

  ŽEBŘÍČKY VŠECH HLASUJÍCÍCH ZDE

  Toť vše. Děkuji všem zúčastněným za hlasy a do nového roku 2015 přeji jen to nejlepší. Děkuji také čtenářům za neutuchající podporu, díky které si Příručka Trancera drží stabilní návštěvnost. Budu se snažit i přes pracovní vypětí Vám každý první týden v měsíci přinášet to nejlepší, co se urodilo na poli trancu. Přejme si také všichni, ať producenti dál vydávají skvělé kousky, ať si zase za rok můžeme popovídat. A ještě jedna věc, společně se uvidíme až za měsíc. Tedy v prvním týdnu v únoru.

  Napsat komentář

  Informace

  01. 01. 2015, 12:30


 • Nejnovější příspěvky

 •