• Příručka trancera BEST OF 2015 (2.část)

  Na první svátek vánoční jste si mohli dát první část naší rekapitulace roku 2015, kdy jsme probrali ty, kteří letos váleli, nebo jsme pohanili naopak ty, kterým se letos nedařilo. Mrkli jsme se na alba roku, na vokálisty i labely. Tentokrát je na řadě druhá část výroční Příručky trancera, do které jste se mohli svým hlasováním zapojit i vy! Celkem vás bylo i s redaktory Nejhudby jedenáct. To není nikterak vysoký počet, loni nás bylo více. Snad to nic neznamená, ale přesto se i v takto nízkém počtu dal vytvořit celkem rozumný žebříček, který ukázal na dvacet největších hitovek letošního roku.

  Pravidla byla celkem jednoduchá. Čím vícekrát se objevil daný hit (remixy se počítaly dohromady s originálními verzemi) v seznamech hlasujících, tím více bodů. Někdo totiž poslal i pořadí a někdo jen seznam dvaceti hitů. Z tohoto důvodu se nedaly počítat body a nejspíš by to bylo ještě mnohem více komplikovanější. Pokud bylo více tracků, které měly stejný počet bodů, zasáhl jsem tentokrát do pořadí já – Lukáš – abych rozdělil podle svých sympatií pořadí tracků se stejným počtem bodů. První trojice byla celkem jasná, poté už bylo rozřazení hitů o něco složitější a většinou jsem tak zasahoval do pořadí já jakožto redaktor Příručky. Snad jsem tedy nikoho neurazil, ale věřte, že pokud se vám pořadí nelíbí, a pokud jste nehlasovali, měli jste dát hlas a takhle můžu jen říci, že máte smůlu 🙂 No dost už bylo keců, jdeme na to!

  20.místo
  Talla 2XLC – The Spring Is My Love (Original & Indecent Noise Mixes) (Tetsuo)
  Pořadí otevírá legenda taneční scény, německý DJ Talla 2XLC, kterého znají především pamětníci. Tento producent se ale v posledních letech začal opět více zajímat o aktuální scénu a tak nejen vydává své vlastní produkce, ale velmi činně remixuje a reworkuje. Několikrát jsme ho mohli zahlédnout i v Česku, stal se miláčkem publika akcí Trancefusion. Doufejme, že i po konci tohoto konceptu se tento oblíbený DJ vrátí někdy k nám a zase nám ukáže, že i po padesátce se dá aktivně žít trance hudbou. Dvacáté místo a velmi silný zářez v letošním plodném roce v podobě oldskůl trancovky s jemným vokálovým doprovodem. Je libo trochu drsnější verzi? Dejte si tu od Indecent Noise, který tu byl nedávno v Praze v klubu Uhelna.

   

  19.místo
  Armin van Buuren – Together (In State of Trance) (Bryan Kearney Remix) (ASOT)
  Ačkoliv se k 700.vydání pořadu ASOT připravila poměrně velká řada remixů originálního tracku Together, nás nejvíce zaujala ta od irského řezníka Bryana Kearnyho, který připravil svojí verzi nesoucí se na aktuální módní vlně psytrance. Z těch dalších nás prakticky nic nezaujalo – ani Reorderova sázka na upliftovou jistotu, nebo Popovova progressivní verze či Sherryho roštovačka. Verze od Davida Gravella nebo Faruka Sabanciho raději nebudeme vůbec zmiňovat. Mimochodem 750.vydání ASOTu vyhrál se svojí hymnou Ben Gold, tak jsme zvědaví, jestli se připraví také nějaké pořádné remixové verze.

   

  18.místo
  Paul van Dyk with Aly & Fila feat. Sue McLaren – Guardian (Vandit)
  Již od počátku roku 2015 nás začaly překvapovat nenápadné premiéry Dykova nového kompilačního alba The Politics of Dancing vol.3. Jako první vlaštovka byla oficiálně představena vokálovka Guardian, která nás velmi mile překvapila. Jde o spolupráci Alíků spolu s PvD, takže BPM se pohybuje na 138čce a doprovázena je medovým hláskem Sue McLaren – dvorní zpěvačky právě Páji Dyků. Za zmínku stojí, že remixová verze od Jordana Suckleyho tak podařená nebyla a chyběla v ní právě ona tajuplná atmosféra, kterou vytvořilo spojení právě hlasu Sue spolu s klasickými beaty alá Aly & Fila.

   

  17.místo
  RAM – Heartfelt (Grotesque)
  Nizozemského DJ RAMa jsme tu  měli v roce 2013 s výherním trackem RAMelia, tentokrát jsme ho po vydání alba Forever Love čekali na vyšším místě než na 17. Heartfelt je právě onen track, u kterého jsem se rozhodoval, jestli dát jeho do žebříku, nebo spíš vokálový Someone Like You zpívaný Susanou. Po rozmyšlení jsem se rozhodl pro Heartfelt, protože v létě mě velmi silně zasáhl a pronásledoval mě v hlavě mnohem déle než klasicky střihnutý Someone Like You. Takže sedmnácka a Heartfelt.

   

  16.místo
  Ahmed Romel – Paradisum (FSOE)
  Z dílny Future Sound of Egypt přichází klasická egyptská upliftová nádhera, která neskutečně nakopne do nebeských výšin. Až teprve z vašich žebříčků jsem pochopil, jaký klenot jsem na podzim přehlédnul v nabídce obchodů. Teď vím, že jsem udělal velkou chybu, když jsem track neznal. Nádherná práce, která pohladí na duši, v breakdownu dává vyniknout houslím a přenese nás do jiné rajské dimenze. Zároveň tak dává člověku nový rozměr bytí. Tahle prácička mě bude bavit určitě i v prvních týdnech roku 2016 a znovu a znovu si sypu popel na hlavu za to fatální přehlédnutí!

   

  15.místo
  ReOrder & Standerwick pres. SkyPatrol – Shut Up! (FSOE)
  A po rajské hudbě je potřeba přinést trochu tvrdších beatů. Společný projekt Slováka Tibora Tomečka a Australana Iana Standerwicka, který všichni dobře známe pod názvem SkyPatrol, se letos začal velmi silně orientovat tvrdším směrem – na aktuální moderní vlnu psytrance a tak je tomu i v tracku s výstižným názvem Shut Up! Ten vyšel opět pod taktovkou FSOE a přináší posluchačovi velmi intenzivní nářezovou lahůdku. V příštím roce prosíme pokračovat v tomto tvrdém režimu.

   

  14.místo
  Solarstone & IKO – Once (Pure & Alex M.O.R.P.H. Mixes) (Pure Trance)
  Solarstone nás před pár lety velice bavil svým pure stylem. V poslední době nás trochu mrzí, že se víceméně opakuje a nepřináší nám tak už zhola originální sound, jako kdysi. Svůj label Pure Trance však rozjel dokonale, dokonce si vytvořil i sublabel Pure trance Progressive, který posluchačům dává vzpomenout na kdysi oblíbený klasický progressive trance. Často také spolupracuje s dalšími producenty, jako třeba s Giuseppem Ottavianim v projektu PureNRG nebo Gai Barone či zpěvákem IKO. Letos se jejich společná práce podařila v tracku Once, který božsky zremixoval Alex Morfů, a který považuji za ještě lepší verzi, než výborný original. Za zmínku stojí také poznámka na okraj, a to, že existuje ještě třetí verze právě od IKO, která je božsky chillout-breakbeatová, skoro až filmová.

   

  13.místo
  Sam Jones – Let Loose (Kearnage)
  Mladý a velice schopný producent tvrdého tech trance ražení – to je Sam Jones, kterého jsme pasovali na objev roku. Právě díky takovým producentům se proklamovaný konec trance hudby jako takové ještě nekonal, a doufám, že konat nikdy nebude. Jinak Let Loose je řezničina jako prase, která jednoduše odzbrojí svojí syrovostí a okamžitě pomele jak čerstvě namleté maso na karbanátky. Jednoduchá a přitom účinná.

   

  12.místo
  Aly & Fila vs. The Thrillseekers – Es Vedra (FSOE)
  Alíci letos vydali na svém labelu FSOE klasickou výběrovou kompilačku, která přidala posluchačům další důvod k žití. Es Vedra je trackem, který se na výběrovce objevil, a spojuje tvrdé beaty od The Thrillseekers spolu jemnou a kouzelnou melodií alá Aly & Fila. Takové tracky vás jednoduše nakopnou a přidají velmi dobrou náladu. Doporučuje deset z deseti psychiatrů.

   

  11.místo
  Alex M.O.R.P.H. feat. Ana Criado – Sunset Boulevard (Ben Nicky Remix) (Vandit)
  Trochu fousatá skladba se letos znovu objevila v setech producentů. A není se čemu divit, legendární Sunset Boulevard od Alexe M.O.R.P.H.a byla k poslechu už v roce 2009. Tentokrát se rozhodl Vandiťácký řezník Ben Nicky, že tuto skladbu trochu refreshuje a znovu nasadí posluchačům. Jak slíbil, tak splnil a jeho techy remix s nádechem psýčka a acidu se natolik zalíbil, že ho to vyneslo až na jedenácté místo.

   

  10.místo
  Simon Patterson – Apex (Perfecto)
  Mnozí ho čekali ještě výše, ale je fakt, že se tento track hodně bil s druhou Pattersonovou produkcí – Time Stood Still zpívanou Mattem Dareym. Sound pro track Apex prý Patterson vyvíjel šest měsíců a musí se nechat, že jde o vysoce originální styl, který proslavil třeba i zvonící telefon na samém závěru skladby. Zajímavý motiv, který i bavil. Jinak jde o psytrancový nášleh podobný jako loni s Dissolve.

   

  9.místo
  Sneijder & Christina Novelli – Love of my Control (FSOE)
  Do TOP 10 vstupujeme jedním z největších, a také jedním z nejvíc otravných a profláklých tracků letošního roku. Vokálová hitovka Love Of My Control mě v posledních týdnech už začala neskutečně štvát, protože jí hráli snad všichni producenti, kteří se na 138 orientují. Ať se řadíte do skupiny loverů nebo haterů, musíte uznat, že Sneijderovi se tahle pilotní vokálová pecka k albu Everything Changes prostě povedla, a nebýt stylu Evropa 2 – hrajeme to všichni, pořád a neustále, šlo by o velice příjemnou pecku s nádherným  hlasem Christiny Novelli.

   

  8.místo
  Aly & Fila feat. Karim Youssef & May Hassan – In My Mind (UCast remix) (FSOE)
  Pro mě osobně je UCastovská verze singlu Alíků něco neskutečně nudného, až skoro nepříjemného. Tenhle track osobně nemám rád, a nikdy jsem ho rád neměl. Bohužel pro mě, bohudík pro Vás – síla lidu zapůsobila a vynesla tuhle společnou vokálovou ódu z alba The Other Shore až na osmé místo. Remix od projektu UCast má alespoň zajímavé beaty. Originální verze je totiž zbytečnou uječenou egyptskou serenádou, která mě naprosto nebaví. Alespoň jsem si tu nahonil triko, a vy se mi můžete smát, jak jste se mnou vyjebali. 🙂

   

  7.místo
  Bloodhound Gang – Dimes (Sean Tyas Remix) (Sony/Columbia)
  Neskutečné překvápko. To se nedá popsat jinak. Oficiální (!) remix, posvěcený samotnou komediální kapelou Bloodhound Gang, jimž zrovna nedávno vyšlo album Hard Off, na jehož přebalu se svými povadlými přednostmi pyšní jedna “příjemná” MILFka. Dle kritiků jde album, které přináší přesně ten oldskůl zvuk, na kterém jsme my – posluchači Bad Touch nebo Uhn Tiss vyrostli. Ale zpět k Dimes. V originálu jde o klasickou rock-dance-hiphop Bloodhound klasiku. Tyasovský remix přináší klasický koktejl hutných beatů, trošku návykové melodie a lehkého vokálového doprovodu s fucking slovíčky 🙂

   

  6.místo
  Vini Vici – The Tribe (Iboga Records)
  Jednoznačný objev letošního roku. Tak by se dal chakterizovat izraelský projekt Vini Vici. Letos jim vyšlo EP-album Future Classics, jehož pilotním singlem je dnes už profláklý The Tribe, ze kterého byl samotný Armin neskutečně “udělaný”. A to tak, že ho dokonce použil do svého mash-upu, ke kterému použil ještě song od Sia – Callifornia Dreaming. Takový Kearnák hrál Tribe sice ve svých setech už od jara, ale to víte, jakmile vám něco zahraje Armin v ASOTu, hned jste za hvězdu, a tak se stalo i s Vini Vici. Snad jim sláva nestoupla příliš do hlavy, vám doporučím celé album Future Classics, a mezitím si poslechněte  The Tribe.

   

  5.místo
  Darren Porter – Deep Blue (FSOE)
  Jdeme do tuhého. Pětku otevírá magický track Deep Blue od francouzského producenta Darrena Portera. Track se zjevil až v posledním čtvrtletí, ale přesto stačil udělat velkou parádu. Jde o nesmírně intezivní melodický trance, s neskutečně dokonale vymazlenou náladou v breakdownu. Takový ten archandělský trancík, kterého je dnes už jako šafránu. O to víc je ho třeba chránit a podporovat. P.S.: Další z produkce Future Sound of Egypt – ne, opravdu nás Alíci neplatí 🙂

  4.místo
  Bryan Kearney – Wake Up Call (Subculture)
  Pomyslnou bramboru, kvůli které bude špatný hlavně kolega Tomáš, dostává track Wake Up Call od Kearneyho. Bryan měl letos snový rok, obrovské množství produkcí, hraní na akcích do roztrhání těla, remixy, vedení svého labelu Kearnage, no jedním slovem workoholismus. Z té kupy tracků, které se ve vašich žebříčcích objevily, ční jeden – a to Wake Up Call s jedinečným energetickým nájezdem po povídacím breakdownu. Čekal jsem ho ještě výše, ale opět zapůsobil efekt “mnoho jeho skvělých tracků”, který způsobil, že nebyl ještě výše. Bohužel kužel.

   

  3.místo
  Matt Darey & Urban Astronauts feat. Kate Louise Smith – See The sun (Dan Stone Rework)  (FSOE)
  Jsme na bedně. Tu otevírá hitovka, kterou hraje naprosto kdekdo, kdykoliv a kdekoliv. A je moje neskutečně oblíbená, i přes to neustálé omílání. Titul Wonder of The Year v pořadu Future Sound of Egypt, sedmé místo ve výročním ASOTu. To už  něco znamená. Pár let stará originální progressive trancovka, obohacená vokálem Kate, se letos dočkala podařeného reworku od Dan Stone. Ten jí dokázal neskutečně přebalit do upliftového hávu, který způsobil nejden “wow” efekt. A další zářez na pažbě labelu FSOE!

   

  2.místo
  Photographer & Susana – Find A Way (Sir Adrian Music)
  Tak je to tady. Dostali jsme se pod samotný vrchol výroční Příručky. A druhé místo (jak řiká kamarád – lepší mrtvej než bejt druhej) uzurpovala po tvrdém soubojí pecka od Photographera a Susany – Find A Way. Susaně se letos vedlo, taktéž i Photographerovi, který se snaží zopakovat úspěch jeho legendárního Airportu. To se mu skoro podařilo, protože Find A Way se letos také donekonečna omílal na parties po celý rok. A není se čemu divit, jasné a čitelné beaty, velmi návyková melodie a především pak dokonalý hlas Susany. To jsou ty pravé esence vokálového party hitu.

   

  Příručka trancera BEST OF 2014:
  #3. Dash Berlin feat. Roxanne Emery – Shelter (Photographer Remix)
  #2. Aly & Fila feat. Karim Youssef – Laily (Photographer Remix)
  #1. Sneijder & Bryan Kearney – Next Level

  Příručka trancera BEST OF 2013:
  #3. Solarstone – Love Theme from Blade Runner
  #2. Aly & Fila feat. Susana – Without You
  #1. RAM & Susana – RAMelia (A Tribute to Amelia)

  BEST OF 2015
  1.MÍSTO
  A je to tady přátelé, čtenáři seriálu Příručka Trancera. Číslo jedna je track, který letos s lehkým náskokem předčil veškerou konkurenci. Comeback roku, ať už za tím stojí ghost producenti nebo někdo jiný, je právě tento:
  Ferry Corsten pres. Gouryella – Anahera (Flashover Records)
  Po mnoha letech se vrátily letos oblíbené projekty. Armin oprášil Rising Star, Above & Beyond Oceanlab (prý příští rok návrat s velkou pompou a albem), no a Ferry Corsten sice bez Armina i Tiesta s Gouryellou. I on hlásí návrat nejen na podia a za mixpulty, ale prý i s albem. Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne. Každopádně titul BEST OF Příručka trancera za rok 2015 uzurpovala éterická Anahera, stejně jako v ASOTu.

  Tak, už známe dvacítku největších tracků za letošní rok. Chtěl bych všem, kteří se na tvorbě žebříčku podíleli, poděkovat za tu chvilku času, kterou obětovali při sestavování svých osobních TOPek. A nejen jim, ale Vám všem poděkovat za přízeň, kterou Příručce věnujete a popřát Vám do nového roku 2016 hodně zdraví, štěstí, pevné nervy v práci i ve škole a spoustu kvalitní muziky. Doufám, že nás budete vyčkávat každý první týden v novém měsíci, kdy se na Vás nové vydání Příručky, jako vždy, bude těšit.

  Lukáš Pánek (redaktor Příručky Trancera)

   

  Napsat komentář

  Informace

  29. 12. 2015, 16:39


 • Nejnovější příspěvky

 •