• Příručka trancera BEST OF 2016 (1.část)

  Svátky vánoční skončily, lidé se opět nahrnuli do obchodů, aby dokoupili prázdné spíže a připravili se na silvestrovské oslavy, a spolu s koncem roku přichází tradiční bilancování a hodnocení. I my v našem tradičním  hodnocení a rekapitulaci shrneme nejdůležitější body letošního trancového roku. A tak, zde v první části, můžete nalézt ty nejdůležitější události, producenty i vokálisty právě končícího roku 2016 podle názoru autora pravidelného obšťastníku Příručka trancera. V druhé části, která bude již velmi brzy následovat, budete moci pro změnu nalézt 20 největších trance hitů, které jste utvořili právě vy – čtenáři Příručky, díky vašim osobním žebříčkům. Proto si pojďme zavzpomínat a zrekapitulovat právě končící rok 2016 v trance světě.

  Shit roku
  minialbum Armina van Buurena – Old Skool
  Vzít si na paškál staré klubové hity z let devadesátých a překopat je do nového, velice odpudivého zvuku, to si dovolí jen málokdo. Armin van Buuren – resp. nějaký jeho manager, si tohle dovolil. Vyzobal staré housové i techno hitovky a nahodil je do rádoby líbivého pseudovrzavého EDM zvuku, který s trancem nemá pranic společného.

  Bída roku
  Komercializace psy trancu
  Masivní nárůst obliby psychedelic trancu, který započal před nějakými třemi – čtyřmi lety, dostal v roce 2016 obludné rozměry. Nejen, že psy trance ztratilo kouzlo, ale staří fanoušci se nyní od hlavního komerčního proudu snaží odstřihnout a vrací se opět k undergroundovým producentům. Dnes totiž psy dělá prakticky každý důležitý “trance” producent a není dne, aby nějaký psychedelic singl nevyšel. Navíc se do propagace tohoto hudebního směru vložil i samotný Armin a udělal z kdysi hudby pro undergroundové fandy hlavní směr trancu, který zcela zašlapal do pozadí například uplift nebo progressive. I umělci jako Bryan Kearney, Sneijder a obecně “britští řezníci”, kteří pomohli nakopnout psy-trance do nového tisíciletí, se od něj houfně odvrací a přechází na ještě tvrdší směr – a to přímo na techno. I zde se obávám, že za pár let začne do techna dělat úplně každý. A ještě jedna hrůznost přichází se vzestupem obliby psy-tranceu. Objevili ho totiž i EDM a house producenti, kteří se teď div nepřetrhnou narvat psýčko do každého vrzy kinder house setu. Ostatně zkuste si pustit odkaz…

  Šok roku
  Zranění Paula van Dyka
  Ačkoliv to zprvu nevypadalo tak zle, PvD to na ASOTu 750 v Utrechtu nezvádl a spadnul z podia dolů. Pak se zjistilo, že ten pád byl tak hrozivý, že to Páju na více než tři měsíce uvěznilo do rekonvalescence a při rozhovorech, které po zotavení poskytl, vyplynulo, že to s ním opravdu nebylo dobré. Naštěstí se z toho vylízal a mohl se tak v létě opět vrátit za mixážní pulty a rozdávat radost všem fandům.

  Vokálista roku
  Susana
  Opět a zase to u mě vyhrála. Sice letos nebyla tak hudebně činná, ale stačil jeden track – Unbreakable, aby mě na tu svojí lahodnou španělštinu dostala.

  Radioshow roku
  Future sound of Egypt by Aly & Fila
  Jasně, může to znít dost otřepaně, ale když tahle egyptská dvojka se stále považuje za současné leadery trancu, skutečného trancu, toho upliftového, povznášejícího a prostě toho, co máme rádi. Jejich labelu FSOE se daří a spolu se sublabely Excelsior a nově také Clandestine budou opět i v dalším roce plnit naše ouška kvalitní dávkou music.

  Šílenost roku
  Set deadmau5e na ASOT stagei Ultra music Festivalu
  Když přijal kanadský producent Joel Zimmerman aka deadmau5 Arminovo pozvání na ASOT stage během Ultra Music Festivalu, hned slíbil během fucků a shitů na adresu všech trancerů, že zahraje regulerní metalový set. Když se hodina H nebo spíš D přiblížila, Arminova nervozita v backstagi narůstala a po nástupu toho neortodoxního DJe bylo jasné, že co slíbil, to zahraje. A začalo se opravdovým hard death metalem. Myšák si ulevil, zanadával si na všechny a pak naštěstí začal hrát, to co běžně v setech hraje. Ale za tu srandu to asi stálo.

  Překvapení roku
  Album Opus od Erica Prydze
  Tak tohle jsem vážně nečekal. Když jsem si album zkusmo poslechl, dostal jsem naprosto luxusní dvouhodinovku, na kterou se jen tak nedá zapomenout. Výběr kvalitních progressive housových melodií se mi vryl pod kůži tak hluboko, že jsem mohl prohlásit, že se jedná o opravdu veliké překvápko. A to jsem zezačátku nic od toho nečekal.

  Comeback roku
  Heatbeat zpět v trancu
  I když jsme tuhle jihoamerickou dvojku už zatratili, když začali valit kombinace trousu až EDM, letos se jim podařil husarský kousek. Všimnuli si totiž díry na trhu a rozhodli se propojit trousové a techno beaty dohromady a vytvořili jakýsi hybrid, ostatně pro mě docela chytlavý, kterému říkám pracovně bigroomtechno. A spolu s Chrisem Schweizerem se stali ihned miláčky publika a Armady. Ostatně zkuste třeba Imperio nebo Samuraje.

  Akce roku
  Transmission The Lost Oracle
  I když osobně jsem na TM letos nebyl, dostal jsem od kolegy podrobný report, který jste si mohli přečíst také u nás. Akce se každoročně zlepšuje a letos se dokonce i rozšiřuje na další kontinenty. Konala se třeba v Australii a příští rok na jaře bude v Thajsku. I spokojené reakce návštěvníků (až tedy na fronty po skončení) naznačují, že se po několikerých přešlapech pořadatelů zlepšila a v současnosti se tak pasuje mezi největší indoor akce na světě.

  Rychta roku
  R.E.L.O.A.D. – Insadness
  Letos se urodila velká řada totálních petelic, které vás hodlají rozsekat, ale jedna mezi nimi vyčnívá. Jde o totální masakr projektu R.E.L.O.A.D a jeho singlu Insadness, kde dostanete nejen tech trance, ale i regulerní hardcore trance. Nic pro slabé povahy, poslech na vlastní nebezpečí.

  Videoklip roku
  Simon Patterson feat. Dave Wright – Vapour Trails
  Letos mě jednoduché, ale překvapivě účinné video k singlu Vapour Trails v prostorách staré opuštěné budovy kdesi v Rumunsku, prostě dostalo.

  Interpret roku
  ReOrder
  Slovák Tibor Tomečko byl letos definitivně nejproduktivnější trancer. Sázel to do nás už samého začátku a vesměs se pod jeho schopnýma rukama urodila řada hitů. Obrážel řadu festivalů a dařilo se mu i s jeho konceptem Ready for Disorder, který spojuje koncertní turné i radioshow. A samozřejmě spolu s Driftmoonem zazářil i na říjnové Transmission v O2 Aréně.

  Album roku
  Eco – Wolves
  Totální překvapení letošního roku. Nejdřív to vypadalo na souboj Alexe M.O.R.P.H.a a Giuseppe Ottavianiho, nakonec jim rybník vypálil někdo úplně jiný – producent Eco se svým albem Wolves. Kutil ho tři roky a podle toho to také vypadá. DJ a producent Eco, je známý spíše svými melodickými kousky, se kterými jde proti hlavnímu trancovému proudu a není toVýsledek obrázku pro Eco Wolves úplně poplatník doby, kdy by se svým soundem byl co nejblíže současné produkci. I jeho nové autorské, již druhé, album, které nazval Wolves, tomu odpovídá. Možná trochu melancholické kousky, hodně melodické, progresivní a tak trochu dreamy, na kterém pracoval celé tři roky, než se mu výsledek líbil. Na 15 tracích se vydáte do světa vlků, přírody a spolu s vokálisty jako Jennifer Rene, Gordana Markovic nebo Chris Severe, se tak na hodinu a půl ponoříte do nádherného rozpoložení. Pilotní singl Trust in the Wind, který vydal s Driftmoonem, se povedl takovým způsobem, že ho posluchači ASOTu zvolili jako Future Favourite. Nádherný melodický kousek, ke kterému doporučuji ještě třeba Slow Rising Sun, vokálovou pecku, která melodii postupně rozvine v progressivní sound a ve hlasu Gordany Markovic najdete možná svoji vnitřní nirvánu. Kromě dvou tracků, které nejsou poslechové na první dobrou, budete z každého songu vyloženě nadšeni, tak jako já.

  Label roku
  Kearnage
  Tvrdý label, na kterém najdete jen a pouze skutečný trance, i když v současnosti se orientující spíše lehce k technu. Důvody jsou jasné, najít zase nový směr, kterým poskytne hladovým fandům nové zvuky a styly. Zatím posledním releasem je skvostná zmije alias Viper od Sneijdera.

  Hodnocení Tomáše Vyšinského:

  Shit roku – minialbum Armina van Buurena – Old Skool: souhlas s Lukášem viz výše

  Bída roku – Citadela a support Paula van Dyka:

  Letošní rok se uskutečnila dvě vystoupení Paula van Dyka na české půdě. V únoru v Brně a v říjnu v Ostravě. Další dvě akce se plánují v Praze a Bratislavě pro únor příštího roku. Support na akcích tvoří však stejně “nudný support”, což fanoušci v každé události vždy namítají.

  Šok roku – Zranění Paula van Dyka: Přišlo mi trochu sobecké chování fans, kteří zahltili Facebook svými fotkami s PVD. Vypadalo to, jako když chudák Paul skonal a již není mezi námi…

  Vokálista roku – Katty Heath:
  Holandská brunetka poskytla svůj líbivý hlas k dvěma ReOrderovým trackům “Love Again” a “Our Nature” a také tracku “The Only Place” pro album Everything Changes producenta Sneijdera. Její mazlivý hlas dostal nejenom moje ucho 🙂

  Radioshow roku – Kearnage:

  Měl jsem velký vniítřní boj, zda zvolit jako radioshow roku FSOE nebo irský Kearnage. Vzhledem k mé letošní návštěvě Londýna a poslední zastávky tohoto labelu v klubu EGG London, který byl přesycen jak kvalitním melodickým, tak i pořádně řízným trancem nejen z vydavatelství Kearnage, mé rozhodnutí nakonec přecijenom zavítalo na hruď Bryana Kearneyho, lídra labelu 🙂

  Překvapení roku – separace Future Sound of Egypt:

  Egyptský label se letos separoval od masovky Armada Music a nyní stojí již na svých nohou. Label již provozuje sublabely Excelsior a Clandestine.

  Comeback roku – Heatbeat zpět v trancu: souhlas s Lukášem 🙂

  Akce roku – Transmission: Naprostý souhlas s Lukášem!

  Interpret roku – ReOrder: Tibor dnes jede a bylo to znát i na pražské Transmission. 🙂

  Ablum roku: Driftmoon – (R)evolution

  Jo, tohle je něco magického. Album plné orchestrálních záležitostí, na kterém se podílely desítky umělců, je debutovou záležitostí Slováka Driftmoona.

  Label roku – Kearnage: Opět souhlas s Lukášem!

   

  Tak jak? Máte nějaké jiné názory? Chcete si taky udělat svůj výběr letošního roku? Podělte se v diskusi 🙂

   

  Napsat komentář

  Trackbacks

  1. Nejhudba.cz » Příručka trancera BEST OF 2016 (2.část)

  Komentáře

  Informace

  27. 12. 2016, 17:23


 • Nejnovější příspěvky

 •