• Příručka trancera BEST OF 2016 (2.část)

  Předevčírem jste si mohli dát první část naší rekapitulace roku 2016, kdy jsme probrali ty, kteří letos váleli, nebo jsme pohanili naopak ty, kterým se letos nedařilo. Mrkli jsme se na alba roku, na vokálisty i labely. Tentokrát je na řadě druhá část výroční Příručky trancera, do které jste se mohli svým hlasováním zapojit i vy! Celkem nás bylo i s redaktory Nejhudby devět.

  Pravidla byla celkem jednoduchá. Čím vícekrát se objevil daný hit (remixy se počítaly dohromady s originálními verzemi) v seznamech hlasujících, tím více bodů. Někdo totiž poslal i pořadí a někdo jen seznam dvaceti hitů. Pokud bylo více tracků, které měly stejný počet bodů, zasáhl jsem tentokrát do pořadí já – Lukáš – abych rozdělil podle svých sympatií pořadí tracků se stejným počtem bodů.

  V loňském roce byla první trojice následující:

  Příručka trancera BEST OF 2015:
  #3. Matt Darey pres. Urban Astronauts feat. Katie Louisie Smith – See The Sun (Dan Stone Remix) – můj nejvíc nejoblíbenější track loňského roku.

  #2. Photographer & Susana – Find a Way – Photographer loni celkem tvořil, letos je jeho produkce nějak upozazděná.

  #1. Ferry Corsten pres. Gouryella – Anahera – dnes už kultovní track nového desetiletí, který se řadí mezi ty největší trancové hity historie

  A ještě je tady pohled do předminulého roku aneb “Příručka trancera BEST OF 2014”:
  #3. Dash Berlin feat. Roxanne Emery – Shelter (Photographer Remix)
  #2. Aly & Fila feat. Karim Youssef – Laily (Photographer Remix)
  #1. Sneijder & Bryan Kearney – Next Level

  A teď už konečně následuje dvacítka tracků, které jste vybrali za největší hitovky letošního, právě končícího roku 2016 doplněná pak žebříčky jednotlivých hlasujících + ještě na konci malý bonus od jednoho pravidelného čtenáře.

  # 20. Mark Sherry & Jan Johnston – Deja Vu (Outburst vocal mix) [Outburst Recordings]
  Návrat legendární vokálistky Jan Johnston mě na jaře velice potěšil. Kdysi opěvovaná a činná vokálistka dnes zpívá jen velmi zřídka, ale když k tomu dojde, věřte, že si její hlas okamžitě zamilujete. Mark Sherry se svým Outburst labelem je také velmi činný a vcelku pravidelně na něm vychází řada i významých releasů. O to víc mě těší, že tento nádherný vokálový klenot vyšel právě zde.

  # 19. Alex M.O.R.P.H. – Not All Superheroes Wear Capes [Vandit Recordings]
  Alexovi letos na podzim vyšlo napjatě očekávané album, které je pojmenováno po pilotním singlu, jenž naše uši okupoval v létě. Tento nádherný trancový klenot vyvolal nejen u mě těšeníčko na parádní album, které nakonec zůstalo lehce za očekáváním a nabídlo i některé zbytečné bigroomové vrzanice spolu se singly, které jsme mohli znát už řadu měsíců nebo let dříve. Album vzdává hold všem těm lidičkám, kteří se za svoje činy nijak nevychvalují. Protože takový superhrdina může být i soused odvedle.

  # 18. Solarstone & Basil O’Glue – Infatuation [Pure Trance Recordings]
  Solarstone i nadále pokračuje ve svém konceptu Pure trance, který se snaží posluchačům předvést trance v co nejčistčích vodách a pořád se mu daří, i když můj zájem se od tohoto konceptu už notně obrátil trochu jinačím směrem. Stále mu vycházejí kompilace Pure trance vol. – například letos to je už pátý díl, který Solarstone namíchal se Sneijderem a projektem Forerunners. Počátkem února vydal spolu s řeckým producentem Basil O’Glue nádherný melodický singl Infatuation, který pochází z výběrovky Pure trance vol. 4 – vydané na podzim loňského roku.

  # 17. Bryan Kearney and Christina Novelli – By My Side [Armind]
  A Bryan nemůže chybět. To by nebyl správný výroční žebříček, kdyby se v něm neobjevil právě tento irský techtrance řezník, který každou párty se svým stoickým klidem naprosto rozseká. Tentokrát je v pořadí s Christinou Novelli, které se také mimojiné říká nástupkyně Emmy Hewitt. Jejich společným dítkem je melodický upliftový kousek By My Side. Ano, pohladí na duši i nadchne každého – techtrancera i toho spíše usedlejšího “armada” trancera.

  # 16. PureNRG – Scarlett [Black Hole Recordings]
  A u Solarstonea ještě chvilku zůstaneme – tentokrát v projektu Pure NRG, který tvoří spolu s Giuseppem Ottavianim. Jejich letní dítko má název Scarlett a dle jejich tvůrců se nejedná o žádnou konkrétní dámu, nýbrž o takový pohled do ženského nitra – každá žena totiž je jemná na povrchu, ale tvrdá uvnitř. A je jen na muži, aby jí obměkčil. Mě teda Scarleta obměkčila hodně a v létě jsem na ní hodně ujížděl.

  # 15. ReOrder feat. Katty Heath – Our Nature [Raz Nitzan Music (Amsterdam trance)]
  A první pořádná roštovačka, kterou miluje kolega Tomáš. Ano, ona je prostě taková, taková úderná a pochází ze Slovenska a má jí na svědomí Tibor Tomečko aka ReOrder a jmenuje se Our Nature. Geniální spojení měkkých vokálů brunetky Katty Heath spolu s psýčkovými variacemi a příjemnou melodickou linkou – to nemohlo dopadnout špatně.

  # 14. Alex M.O.R.P.H. & Paul van Dyk – We Are [Vandit Recordings]
  A Morfík ještě jednou a o něco výše. Tentokrát jde o prověřenou a na podzim hodně hranou kolaboraci s Paul Van Dykem. Ten se po nešťastném pádu z podia docela dlouho léčil, ale po rekonvalescenci se vrátil za mixážní i producentské pulty a hned ta jedna z nejvýraznějších produkcí přichází právě s Morfíkem. Aneb další singl z alba o těch superhrdinech, co nenosí pláště.

  # 13. Eco & Driftmoon – Trust in the Wind [Black Hole Recordings]
  Zjevení jak z čistého nebe. Americký DJ Eco zasadil těžký úder na podzim se svým albem Wolves z něhož pochází singl – kolaborace se Slovákem Driftmoonem s názvem Trust in the Wind. Nenápadný rozjezd, který je v druhé polovině vystřídán nesmírnou trancovou euforií dopadl na výbornou, a to dokonce takovým způsobem, že byl pasován fanoušky jako Future Favourite v ASOTu.

  # 12. Ayla – Ayla (Omar Sherif 2016 Remix) [NoYu Records]
  Legendární Ayla – a stejně tak nazvaný projekt německého producenta Ingo Kunzi, který tento dnes už kultovní trancový track vydal již v roce 1995 se po více než dvaceti letech dočkal oprášení. A to tentokrát v egyptské verzi od Omara Sherifa – chráněnce FSOE a kamaráda Aly & Fila. Nová verze je prostě ryze vytuněná do upliftového soundu. Já prostě stejně nikdy nedám dopustit na originál. Osobně se mi tento sterilní remixový uplift nelíbí, ale vám nejspíš tak, že jste ho katapultovali až na dvanáctku.

  # 11. Mark Sherry meets Space Frog & Derb – Follow Me (Psyburst Mix) [Outburst Recordings]
  Armin van Buuren s tímto Psyburstem většinou končí svoje akce. Vytůruje to na psýčkové maximum a pak to zazdí nějakou svou “hitovkou” na závěr. Nedá se tomu ale upřít jistá návykovost. Follow Me se nese v tvrdé psýčkové rychtě, která rozhodně musí každou party pořádně nakopnout. Ostatně proto se tato rubanice objevila v setu téměř každého tech producenta (a Armina samozřejmě 🙂 )

  # 10. Mohamed Ragab feat. Jaren – Hear Me (Aly & Fila Remix) [FSOE Excelsior]
  Pure progresivní kousek v originální verzi, nádherný melodický kousek od Ragaba spolu s vokálistkou Jaren. Už jenom to dává tušit docela velké naděje. Když to ještě okoření mateřští Alíci ve svém vyvoněném upliftovém remixu, nemůže to dopadnout blbě. Někdo sice nadává, že jejich remixy i singly jsou vlastně pořád jedno a to stejné, ono je to vlastně svým způsobem pravda. Když se ale tento sound i styl většinou nedokáže moc ohrát. Taková melodie spolu s nakopávacími beaty, to probudí každého.

  # 9. Simon Patterson feat. Lucy Pullin – Now I Can Breathe Again [Armind]
  První desítku otevírá Psajmůn a jeho styl, který poznáte také na první dobrou už od dob Here & Now a možná ještě dříve – třeba z časů Smack. On to doopravdy nemění. Letos měl opravdu plodné období. Tři singly a plus právě jeho singl Smack předělaný projektem Waio. Jeho vokálovka s Lucinkou Pullin se dočkala velmi kladných recenzí, i když osobně se mi jeho vokálový singl Vapour Trails líbí ještě více.

  # 8. Gareth Emery feat. Christina Novelli – Save Me (John O’Callaghan Extended Remix) [Garuda Recordings]
  Ken jů sejv mí tunajt. Originální verze je vlastně popíková diskoška, která je jako dělaná pro radia. Pochází z veleúspěšného alba Garetha Emeryho 1000 reasons to live, které je plné těchto zpívánek, tak trochu sýrovitých, ale když se těchto popěvků chytí nějaký dobrý producent, hned je nálada veselejší. Třeba JOC, rychtář z Britských ostrovů, tak ze Save Me, zpívané Christinou Novelli, udělal pořádnou pecku, která se rozhodně nikde v žádném tech-upliftovém setu neztratí.

  # 7. Simon Patterson & Magnus – Evoke [Who is Afraid 138?]
  A Psajmůn ještě jednou, podruhé a bohužel už i naposledy. Tentokrát jde o spolupráci s (ghost) producentem Magnus z USA. Jejich společné dítko Evoke nabízí v lahodném dropu dnes už legendární ženské vzdychnutí, které mě vždycky s každým poslechem baví více a více. Evoke se povedlo, o tom žádná, vás potěšilo také, takže se dostalo až na sedmé místo našeho žebříčku.

  # 6. RAM Feat. Stine Grove – Forever and A Day [Grotesque]
  Ačkoliv se tento singl objevil už na prvním RAMově albu RAMore, které vyšlo loni, většího úspěchu se dočkal až letos, kdy vyšel jako singl. A opravdu se náramně povedl. Stine Grove předvedla dle mého názoru svůj vokálový vrchol, a spolu s RAMovou anthemovou hudební kompozicí mě na podzim velice bavila a někdy až dojímala.

  # 5. Aly & Fila with Ahmed Romel – Kingdoms [FSOE]
  Oslava 450.vydání episody Future Sound of Egypt se nemohla obejít bez hymny. A nemohl ji složit nikdo jiný, než zakladatelé tohoto labelu, jenž se letos po dlouhých letech osamostatnil na Armada music, která se začala velice silně transformovat, a odstřihává label jeden za druhým. Já si osobně myslím, že jde o velký úspěch, který dovolí Alíkům nemít tak svázané ruce, a trošku více se “utrhnout”, což potvrzuje i vznik dalšího sublabelu Clandestine, zaměřeného na tvrdší styly. Ale zpět ke čtyřistapadesátce – nejde jen o díl radioshow, ale také název hudební tour. Singl má kromě Alíků na svědomí i jejich kamarád Ahmed Romel, a ve více než osmiminutové lahůdce dostaneme monstrózní narozeninový track, který je opravdovou poctou pro trance jako takový.

  # 4. Hilight Tribe – Free Tibet (Vini Vici Remix) [Iboga Records Music]
  Osobně jsem tento singl čekal v TOP 3, ale bohužel se zastavil až na nepříliš lichotivé bramboře. Free Tibet nás rozšmelcoval hned zkraje roku a to především díky remixu od izraelského dua Vini Vici. Původní verze je však organic trance – goa verze pocházející od americké skupiny Hilight Tribe. Ta se dostala tímto kouskem, kterého si všimnul i samotný Armin, do hledáčků fanoušků. A nemohlo to skončit jinak než spoluprací s Arminem a Vini Vici na singlu Great Spirit, který vyšel na sklonku roku. Osvobození Tibetu je ale zcela jasně psytrancovou hymnou letošního roku.

  # 3. Aly & Fila Meets Roger Shah & Susana – Unbreakable [FSOE]
  Asi největší překvapení letošní BEST OF Příručky. Osobně jsem tuto španělskou trhanici rodidel čekal ve všech žebřících hlasujících a na jasné pozici prvního místa. Nakonec z toho taková hitovka nebyla. Možná to způsobil efekt toho, že Alíci měli letos poměrně hodně zásadních singlů i remixů, tak se pozornost trochu rozprostřela. Ale zpět k Unbreakable. Jde o opravdovou lahůdku, Susana, španělština, melodie od Rogera Shaha, a nápad v hlavě, který toto seskupení mělo v hlavách už skoro tři roky. Letos vyhrál tento společný singl titul Tune of The Year v ASOTu. Gratuluji takovému úspěchu, protože Roger Shah prohlásil, že jde o takovou Grammy v trancové verzi. U nás nicméně nevyhrál, i když ambice má. Osobně se těším na příští rok, protože Aly & Fila ohlásili nové album. Bez dozoru Armady by se mohli trochu rozšoupnout!

  # 2. The Thrillseekers pres. Hydra – Amber (Original Mix & Skylex Remix) [FSOE]
  Všimli jste si? V letošní výroční dvacítce těžce převládá Future Sound of Egypt. I nová dvojka letošního roku vyšla na tomto tvůrčím labelu. Tentokrát jde o pro mě asi nejzásadnější singl letošního roku. Amber od projektu Hydra – bokovkového projektu The Thrillseekers z Británie. I když už původní originální verze Amber byla monstrozním trancovým trackem, přeci jen ho bylo možné ještě stále trochu přikořenit – a o to se postaral Skylex, díky kterému se stala Amber skoro 138čkovou euforií, která pohltila takřka všechny vaše signální citové soustavy. Mě osobně teda jo. Jde o velmi komplexní progresivně laděný trancový výlet, ve kterém po každém poslechu naleznete zase něco nového, a ze kterého se vám domů nebude chtít vracet. Tohle by měli poslouchat současní posluchači “moderního trancu” povinně! Pro mě asi nejlepší trancový singl letošního roku. A kdo v dnešní době dělá ještě devítiminutové tracky? Dneska je doba pětiminutovek, takže další body k dobru.

  A je to tady! Jednička, která se ve vašich žebříčcích objevila nejčastěji!

  BEST OF 2016
  # 1. John O’Callaghan & Clare Stagg – Lies Cost Nothing (Original Mix & Will Atkinson Remix) [Subculture]
  Na trůnu letos ční, pro mě trochu překvapivě, John O’Callaghan spolu s Clare Stagg s jejich nádhernou vokálovou peckou Lies Cost Nothing. Clare Stagg je dnes už velmi známá trancová “folkařka”, která si píše texty sama, a občas udělá dokonce i hudbu. Takové vokálistky velice chválím. Ne jen námezdní sílu, která za pár šupů něco zablekotá a zmizí. Clare objevil již před čtyřmi lety Solarstone, a společně ukuchtili kultovní The Spell, a od té doby je tato písničkářka, která nejčastěji píše folkové songy, na roztrhání. Kouzlu trance ale propadla také, takže čas od času kývne na spolupráci a v jejích textech tak díky tomu najdeme pravdivé věci. Ne jen takové bezduché songy o lásce a hledání… Původní verze je víceméně klasickým “subculture” vokálovým singlem alá JOC, který umí vokály dělat s přehledem, až skoro s rutinou. “Lži nic nestojí” ale získaly i remixové úpravy.  O ty se postaral také britský tech řezník Will Atkinson, který byl s remixem možná až příliš opatrný. Když jsem osobně viděl jméno remixéra, čekal jsem opravdovou divočinu. Nic takového se ale na tomto singlu nekonalo, a i když začátek dává naději, že by se mohlo jednat o nějakou temnotu, v breakdownu převáží vcelkem neoriginální upliftově melodicky laděná část. Originál je pro mě tedy o něco lepší, i když možná zbytečně krátký.

  A nyní ještě žebříčky jednotlivých hlasujících, které si můžete stáhnout zde (xls (excel) formát).
  Přidáváme také ještě pozdrav od čtenáře xsimira, který nabízí jeho yearmix.

  Letošní rok 2016 je trancově za námi. Chtěl bych všem, kteří se na tvorbě žebříčku podíleli, poděkovat za tu chvilku času, kterou obětovali při sestavování svých osobních TOPek. A nejen jim, ale Vám všem poděkovat za přízeň, kterou Příručce věnujete a popřát Vám do nového roku 2017 hodně zdraví, štěstí, pevné nervy v práci i ve škole a spoustu kvalitní muziky. Doufám, že nám budete věnovat každý první týden v novém měsíci přízeň, kdy se na Vás nové vydání Příručky, jako vždy, bude těšit. A pozor, v prosinci, pokud půjde vše podle plánu, budeme slavit 100.vydání Příručky, pro kterou přichystáme něco speciálního! 🙂
  Lukáš Pánek (redaktor Příručky)

  Napsat komentář

  Komentáře

  1. Profilový obrázek

   Tomáš Tesař

   Prosinec 29, 2016 v 5:48 pm

   Kvalitně shrnutý letošní rok, bylo těžké letos vybrat top 20 a zaslouženě Johnův track vyhrál.

   Odpovědět

  Informace

  29. 12. 2016, 17:33


 • Nejnovější příspěvky

 •