• Rozhovor s videotvůrcem Rashidem Fidratovich Garipovem

  To si tak „Jedem na privát“ do „Znojma“. Rashid má „Loket z vokna“ a na mou otázku, jestli má vůbec nějaké hranice v natáčení, odvětí „Prober se!“„Je mi to fuk“. „Myslím“, že toto jsou silná slova, nicméně tento člověk rozhodně nemá hlavu „In the clouds“. Jen doufám, že není „Insane Insane“ a nemá nějakou „Dámu z předměstí“ jako „Tu holku v mým sklepě“.
  Dost už ale bylo slovíčkaření. Jak jste mohli poznat, všechny videoklipy k těmto písním pochází z dílny videomakera Rashida Fidratoviche Garipova. Ten za své krátké působení na hudební scéně posbíral úspěšné spolupráce s takovými jmény jako je DJ Wich & Ektor, Revolta, Řezník, Leo, Johny Machette & Phoenix a mnoho dalších.

  Nebránil by se ani spolupráce s Metrixem, proč se od toho však distancuje,  co si myslí o Gangnam Stylu a jaký je doopravdy Ektor, se dozvíte v tomto rozhovoru!

  Ahoj Rashide! Jak se máš, jak si užíváš parného léta a je něco, na čem právě teď pracuješ?

  Zdravím, nejdříve bych chtěl poděkovat serveru Nejhudba za tento rozhovor. Jinak tedy, užívám i neužívám, abych upřímně řekl, nejvíc jsem se opálil během natáčení 🙂 Jelikož tento rozhovor spolu vedeme potom, co vyšel klip s Reginaldem, mohu tedy říci, že pracuji na klipu s Revoltou, dále s klukama ze Znojma a to s Angelem Brownem a Nenym. To jsou borci, se kterými jsem natáčel videoklip “Znojmo”, tam u nich to mělo obrovský úspěch. Jinak se dostávám i do scény dancehallu, což znamená, že pracuji na videu s MessenJahem na produkci Coco Jammin. No a jinak tedy asi momentálně nic nerozjíždím, nebo jsou to velká překvapení 🙂

  Mnoho lidí si myslí, že jméno Rashid Fidratovich Garipov je pouze umělecký přídomek… Jaká je ale pravda, a co za touto domněnkou stojí?

  Kdepak, opravdu je to moje pravé jméno. Rashid je sice anglicky psané Rašid a Fidratovich je správně Fidratovič. Jinak je to moje celé jméno, které mám na vysvědčeních. Mám radost z toho, že to zní dobře mezi lidma. Že mi někdo řekne „Rašíde“, „Buráku“, „Kešu“, či moje oblíbené „Arašíde“. Pecka! :))

  Hned pro úvod – co vlastně z finálního produktu – samotného videoklipu vzejde z Tvé dílny?

  Ne vždy to je scénář. Z 50% interpret ví, jak by to mělo vypadat. Jedná-li se o obyčejnou rapovku, je to freestyle. Nejvíce mě asi baví točit klipy typu “Loket z Vokna”, kdy to byl naprosto ultimátní freestyle a ježdění po městě. Příjde mi, že z takovýchto věcí vždy vznikají ty věci nejlepší. Další super věc je mít připravený scénář a přibližně lokace, ale ne způsob provedení – improvizace.
  Zpátky k otázce, já udělám kameru, režii a finální postprodukci. Klip od klipu. Vadí mi často, ale je to asi moje chyba, že mě přiřazujou k intepretovi. Upřímně, já bych velmi rád natočil klip třeba Metrixovi, jenže dokážete si představit ty řeči kolem toho všeho potom. Jsou zde normální racionálně uvažující jedinci, kteří to vidí tak, že rozvíjím svojí tvorbu a experimentuju na všech = TRUE STORY. Potom zde jsou ale odpůrci, kariéristé, kteří si nedokážou přiznat ten fakt, že jsem natáčel někomu, koho nesnáší.
  Já si chci sem doslova vzít do tématu Lea Beránka a třeba Řezníka. Oba mají snad společné jen to, že jsou maximálně kontroverzní interpreti na scéně. Oba úplně suproví lidé, každý máme svoje mouchy a u Lea třeba musím říct, že mi je jedno co dělá ve svém soukromém čase. Za mě musím říct, že spolupráce s ním vždy běžela hladce, on prostě vždy sehnal všechno a prostě to frčelo. Věděl, co přesně lidi naštve a proč je to naštve a dělali jsme si z toho vždy srandu.
  Tehdy když jsem natáčel klip s Michalem Kulhavým (HardWorkz) a Leem, tak to prostě nešlo. To bylo někde úplně jinde, je to děsná sranda. A klip “Jedeme na privát“? No ty vole…

  Hudebních interpretů se ptám, jak se dostali k hudbě. Tebe se však zeptám, jak se Ti do rukou dostala kamera, a napadlo Tě nahrávat hudební videoklipy?

  V životě jsou občas momenty, u kterých se zastavím a říkám si: “Tohle jsem udělal špatně, tento krok v mém životě měl být jiný”. Často se mi stávalo, že jsem udělal něco, z čeho jsem měl pak výčitky. Kupříkladu uvedu den, kdy jsem se poprvé mohl v pubertě opít  😀
  Co se mi ale za život stalo jenom jednou, že bych měl opačný pocit a to pocit jistoty, je práce s videem. Nechápu to, bylo to jako rozhodnutí z ničeho nic, “budu prostě točit videa!“. V dětství jsem udělal jedno video v Moviemakeru, točený snad na mobil a od té doby nijak nic. Na střední jsme dělali blbosti a natáčeli videa o přestávkách a to se převrhlo do natáčení “kravin” i ve venkovním prostředí. Parta kluků, co se o víkendu místo opíjení v klubu, opíjela během natáčení v Praze 🙂 No a jednoho krásného dne mi doslova přeskočilo a začal jsem natáčet videa. Ihned jsem si byl jistý tím, že musím sehnat techniku, a že to musí být technika dobrá!

  Co Tě vlastně na produkování, režii a natáčení nejvíce baví?

  Nejvíce? Baví mě ta svoboda, baví mě tvořit. Ono se to nezdá, ale když člověk může dělat něco takového, jako dělám já, je naprosto svobodný. Já jsem člověk, který když nemá co na práci, tak má depresi. Nejvíc ze všeho miluju, když dodělám veškerou práci, tak jak má být a potom přichází jenom ta sklizeň úspěchů, různých gratulací, chvály atd. Ano, v tom se vyžívám. Mám rád, když mě lidi mají rádi a nevadilo by mi, být známým. Ale známým ne z médií, že dělám něco nenormálního. Být uznávanou osobou, to je to, co mě z toho všeho nejvíc baví.

  K čemu si přičichl dřív? K fotografování, nebo k natáčení?

  Fotky nenávidím! Mám teď sice smartphona a dokážu upravovat fotky přes Instagram, či Snapseed, ale nesnáším fotky. Vždy když točíme klip a někdo po mě chce udělat fotku, tak se neznám. Jsem videomaker, to že točím na DSLR neznamená, že jsem fotograf! 🙂

  Takže Tě videotvorba baví víc…

  Jak říkám, pouze točím. Videotvorba je vzrušující v tom, že musíte během 1. vteřiny udělat takových fotek 24. Člověk to sleduje, video a audiovisuální celek má působit sladěně. Fotka se odkazuje sama na sebe a momentální duševní stav člověka, jak fotku dokáže pochopit. Video city kompletně ignoruje. Když se Vám stane něco strašného, ale uvidíte svojí oblíbenou scénu z oblíbeného seriálu, prostě Vám bude ta scéna připadat stejně dobrá a je jedno, jak se cítíte.
  Za mne je mnohem složitější pracovat s videem a pro diváka je to zajímavější, než sledovat fotky.

  Co tedy diváci dnes očekávají od videoklipů?

  Věci, které ještě neviděli. Dle mého názoru je divákovi úplně jedno, že interpret má v klipu GT auto, či trabanta. Jde o to, jak je to natočené, a jak to ladí s hudbou. Videoklip je dílo audiovisuální, nikoliv pouze video. Nikdy nic není dobré jenom z půlky. Když interpret udělá špatný track, klip to těžko zachrání.

  Natáčel jsi videoklipy pro Řezníka, Ektora, The Goodfellas, svatbu Radoslava Bangy… Máš vůbec nějaké hranice?

  To o sobě říkám furt, je mi to fuk! Asi bych momentálně nemohl točit pornografii, neboť by mě to momentálně mohlo poškodit, ale hranice nemám. Jakmile by člověk prostě nechtěl natáčet video o tom, jak se někdo propichuje, či zavírá nějakou holku do sklepa, tak nemám hranice. 🙂

  Přitom si ale obě dvě tyto věci natáčel…

  Pomyslel jsem se špetkou ironie, neboť vše vypadá hůř, než to je. Největší radost mi asi dělá natáčení s Řezníkem. Ono to není úplně easy, protože my fakt dřeme a ten člověk fakt ví, co dělá. Pro mě to je pomalu i idol. Nejde o to, že bych chtěl být Řezníkem, jenže on je fakt schopný a hlavně chytrý člověk. Má nechutně černej černý humor a mě to strašně baví. Mám ho rád i přesto, že mě a moje kamarády občas bodne kudlou.

  Vím, že nejspíš nebudeš z místa schopen říct název jedné písně, ale i přesto se zeptám – na které videoklipy jsi nejvíc pyšný a proč?

  Sodoma Gomora a.k.a Řezník + DeSade na track „Insane Insane“, který jsem natáčel s pomocí Jara Vacka, dále Ektorův klip z desky Tetris a to „Je mi to fuk“, dále z Tetrisu opět „Loket z Vokna“, dále jsem pyšný na nový klip pro Reginalda, můj videoklip “Znojmo”, dále také videoklipy metalové skupiny Tezaura, či videoklip Lea Beránka a to „Prober se“…. No já bych říkal furt dál, takže konec.

  Když už narážíš na track „Insane Insane“. Většina lidí by měla problém se právě na tento videoklip vůbec dívat.  Jaké to ale pro Tebe bylo, to vidět na vlastní oči a dokonce to točit?

  Mně by fakt moc vadilo, kdyby propichovali mě. Jen prostě nechápu, co je strašného na tom, že si člověk propíchne kůži a ani mu z toho neteče krev. Holky to dělají denně na uších a to je v pohodě. Tady mi spíš přijde, že někteří jsou až přehnaní, vždyť je to doslova měkkota. 🙂

  Jací jsou vlastně čeští hudební interpreti herci a spolupracovníci?

  To Ti moc popisovat nemohu. Musím říci, že na české scéně není nikdo, kdo by mě nějak vyvedl z míry.
  První den jsem se bal trošku Řezníka, ale když mi řekl, že mě nezabije dokavaď to nedotočíme, byl jsem v pohodě. Musím si přiznat fakt, že z české scény charakterově mi nejvíc neseděl Ektor. Když jsem ho ale znal trošku déle, musím si přiznat ten fakt, že on je asi dle mého názoru největší interpret, pro kterého jsem zatím dělal. Je jedno, že máme u našich dvou videí přes pět milionů zhlédnutí, to ignoruju. Silně si vážím spíš toho jeho puntičkářství, těch miniaturních detailů, kvůli kterým by to video mohlo i nevyjít. Potom všem, až to video vyšlo, pochopil jsem, proč jsme hrotili každý detail. Je to pro mě člověk, který to má v hlavě nejvíc v pořádku a o Wichovi se mi nechce ani mluvit. Ten je úplně někde jinde. Největší talent, kterého znám.
  Silně překvapující je i Radoslav Banga, neboli GipsyCZ. To je člověk, se kterým bych se nebál mluvit o čemkoliv. Nejvíce vstřícný člověk, otevřený, upřímný. Děsně si ho vážím. Musím až říci, že mi bylo ctí mu točit svatbu.

  Tvé jméno můžeme nejčastěji vidět pod videoklipy hip-hopovými. Je to i styl, který posloucháš ve volném čase?

  Hele, dříve jsem hip-hop nesnášel. Říkal jsem tomu “hopík styl”, “rovnej kšilt” a nevím jak různě. Na hip-hopu je ale zajímavé to, že to tak nějak nezávazně spojuje lidi. Se všemi hip-hop interprety, rappery, se kterýma jsem kdy dělal, je nějaké pouto. Všichni se navzájem znají, nesnáší se, nadávají si, ale výsledek je takový, že se znají. Každou neděli v ČR vyjde spoustu rap klipů, a když mi někdo zavolá, že chce video takový a takový a uvede jakýkoliv příklad z ČR scény, automaticky vím, o které video se jedná, a taktéž to vědí všichni, co hip-hop v ČR poslouchají.

  Tvé jméno figurovalo pod videoklipy mnoha interpretů české hip-hopové a rapové špičky. Je zde však někdo, s kým jsi ještě nespolupracoval a rád bys tento fakt pohřbil?

  Abych se přiznal, jediný komu jsem kdy chtěl natočit klip a doslova jsem to počítal za jeden ze svých vrcholů, byl Ektor. To je asi jediný intepret v ČR, kterýho jsem poslouchal už v době, než mě vůbec napadlo klipy natáčet. Naštěstí jsem mu ani nemusel svoje služby nabízet a vše to přišlo úplnou náhodou a samo.
  Moc bych asi chtěl natočit klip Rytmusovi, tam je problém v tom, že momentálně nemám takovou kvalitu videa, kterou bych mu mohl nabízet, silně si cením Double J., ale i přesto si myslím, že rozdíl mezi jeho klipy a klipy třeba od Optical Pro, či Kunese je větší. Přeci jenom je vidět rozdíl mezi REDcam a DSLRkem, ale nevidím do zákulisí, kdo co dělá a jak, třeba se mýlím a melu zde hlouposti.

  Jihokorejský rapper PSY se dostal do podvědomí lidí svým netradičním hitem „Gangnam Style“. Bezpochyby to však bylo hlavně kvůli vtipnému a šílenému videoklipu. Uznáváš lidi, kteří se stanou ze dne na den díky něčemu takovému?

  Toto je tajemství virálu, které nechápe nikdo. Nevím, čím to je. Pro mě to je třeba Ego s trackem Žijeme len raz. Uznávám, že je track dobrý a čas od času si ho v rádiu nechám puštěný, pozitivní track do dobré nálady, ale jak je možné že to má tolik zhlédnutí?
  Nikdo nechápe.

  Jakým směrem se podle Tebe vyvíjí česko-slovenská hip-hopová scéna? Protože koho se zeptat jiného než toho, co tu scénu tvoří? Je zde někdo koho uznáváš nebo se Ti jeho tvorba výjimečně líbí?

  Líbí se mi, jak se Slováci snaží dělat z rapu komerci. Mě to baví. Klipy natočená na RED kamery, známé tváře, to vše je super a doufám, že to půjde furt nahoru. V ČR se do této sféry dostává dle mě videoklip „Number One“, „All-in“ či videoklip i Lea Beránka „Nová Doba“ to jsou prostě komerční věci, ať už oblíbené, či ne, ale je to radost, že se to posouvá do rozměrů TV, MTV, Óčka apod. Vždy mě štvalo, jak na Očku běžel klip Rihanny a potom nějaký klip PSHáček a bylo vidět, že visuálně je to furt níž. Teď poslední videa s Vladimírem a Orionem s Monkey Business, zase někde jinde a to dřív dle mě tady nebylo.

  Jedním z nejnovějších videoklipem vydaným pod Tvým jménem je píseň Reginald –  Nikdo není jak ty.  Videoklip budí suprové ohlasy. Jak se Ti s člověkem, kterého já řadím do špičky mladé československé rapové scény, spolupracovalo?

  Reginald je pán, cituju jeho slova: “Nikomu se nevnucuju, ikdyž na koncertech jsem se známějšíma lidma jako předskokan, nejdu hned za nima a nemluvím o sobě, oni si mě všimnou sami”. Pohodovej kluk, normálně kamarád pro mě. Furt spolu domlouváme nějakou párty na Mělníku, protože když jsem tam byl u něj naposledy, tak to bylo fakt ostrý 🙂

  V jeho písni také zazní: „Už jako malej kluk jsem měl obrovský sny, bylo jich tak milion, nebyly jenom tři.“ Jaké sny jsi měl Ty? Minimálně ideál o spolupráci s Ektorem se Ti už splnil.

  Můj největší sen? Spíše takové ty dětské věci, jako mít luxusní auta, baráky a ty nejlepší hračky. Později jsem chtěl být nejlepší skejťák a děsně na to balit holky. Momentálně bych chtěl být asi děsně moc uznávaným videomakerem, chtěl bych jednoho dne nakoupit za hromadu peněz, hromadu nejlepší výbavy a točit těm neznámějším lidem klipy… uff…. ať už to je zítra.

  No, nakročil sis minimálně dobře! Mezi tu úzkou špičku nejuznávanějších lidí, kterou jsi tak naťukl, patří např. DJ Wich. Ten vydal nejednu skladbu, kde se postaral o hudbu, kameru, režii i střih. Nenapadlo Tě, si někdy vytvořit nějaký podobný „monopol“?

  Wich je multitalentovaný čávo. To video. Obráceně to nejde. Mě by ani nebavilo hudbu dělat. Teda pouštět jí a nechat lidi tleskat, to jo, ale né dělat.

  Já Ti velmi děkuji za Tvůj čas, který sis na mě našel. Tvé odpovědi mě velmi příjemně překvapily. Je něco, co bys chtěl lidem, kteří právě zjistili, kdo stojí za těmi všemi úžasnými videoklipy, nebo čtenářům Nejhudby.cz vzkázat?

  V první řádě tedy já děkuju znova za tuto možnost, moc si toho vážím. A těm kdo si toto přečtou, bych asi chtěl vzkázat pouze to, aby NESPOJOVALI rap a moje videa dohromady. Nejsem videomaker, co natáčí pouze v hip-hopové sféře, ale snažím se nyní dělat i nějaké firemní komerciály, či reklamy. Další věcí je asi, abyste nevěřili všemu, co se v klipech děje a všechny videa která jsem kdy udělal, jsou naprosto seriozní věci. Budu rád když mě budete sledovat na Facebooku pod Rashid Fidratovich Garipov – Videomaker a třeba mi napsali zprávu, co se Vám líbí a nelíbí a nějaké tipy a triky.
  Mějte se fajn 😉

  Odkazy:
  Rashid Fidratovich na Facebooku 

  Napsat komentář

  Informace

  19. 08. 2013, 20:34


 • Nejnovější příspěvky

 •