• Rozhovor se Stiflerem Selectou

  „Masakr“, „absolutní peklo“, „bomb“ – to jsou slova, která zanechávají fanoušci Stiflera Selecty u jeho mashupů a setů. Připravte se totiž, že pokud za DJ pultem stojí právě tento DJ, nebudou z reproduktorů vycházet žádné sladké tóny. Nýbrž kvalitní nálož hlubokého old-school dubstepu pojatého novým stylem. Stifler Selecta je zakladatelem populárního Dubsteblogu, který se vyznačuje věrnou fanouškovou základnou. Zkušenosti má jak na stagi, tak před mikrofonem, byl totiž jedním z hlavních aktérů na Spin rádiu v pořadu Dusteblog SPECIAL. Vystupoval po boku takových jmen, jakými jsou Flux Pavilion, Borgore, Netsky. Několikrát účinkoval na zahraničních akcích, nejradši má však gigs na domácí scéně. Právě sem totiž často zve jména světového formátu, která následně vystupují pod jménem a taktovkou Dubsteblogu.

   

   

  1. Klasická otázka na začátek: Proč zrovna „Stifler Selecta“?

  Hele to je jednoduchý, jsem už trošku starší ročník, a když jsem byl na střední, nějak se mě chytla přezdívka Stifler – samozřejmě z toho filmu. Nijak jsem se tomu v podstatě nebránil a používal tohle jméno pro své umělecké využití v podobě samolepek, a tak nějak se mě to drželo i v budoucnu. Takže když jsem se rozhodl začít hrát, připojil sem k tomu “selecta” z toho důvodu, že jsem si v té době ještě nepřipadal jako DJ, ale stál jsem si za svojí selekcí – odtud Stifler Selecta.

  1. Jak ses dostal k tvorbě hudby?

  Tady tě musím trošku opravit, já moc hudbu neprodukuju. Mám sice s ClockMakerem projekt LazerBluntz, ale nejsem úplně technicky nadanej, takže se musím spokojit s vymýšlením různejch konceptů, který pak různý lidi musej’ převést do reálu. Osobně produkci plánuju jako další krok do budoucna, ale všechno by mělo přijít ve správnej čas, nechci nic uspěchat a nechci posílat ven nic, za co bych se někdy musel stydět.

  1. Co jsi poslouchal v mládí?

  V mládí jsem poslouchal hodně věcí, od rocku až po rap, ale pevný základy vnímání muziky jako žánru mi dal až hip-hop. Takže jsem odkojenej hip-hopem, zejména lidmi jako jsou Kool Keith, Dilla, Madlib a nebo samozřejmě dirtysouth legendy jako UGK nebo 8Ball & MJG. Později jsem se dostal k UK soundu a nějakou dobu jsem jel 4×4 bassline, to bylo kolem roku 07’. Po basslinu přišel dubstep a od té doby jsem zaháčkovanej.

  1. Jak bys definoval styl hudby, kterou produkuješ?

  Jak už jsem zmiňoval, já sám toho moc nevyprodukuju, ale jako LazerBluntz jsme začali s carnivalem a bassweighty dubstepem, nicméně styl, který se snažím pokrývat ve svých setech, se dá označit jako newschool dubstep, vybírám takový tracky, který i přesto, že sou poměrně nový, zachovávaj’ duši a vibe dubstepu tak, jak si to pamatuju ze začátků.

  1. Dřív si podle mého názoru vydával dubstepové mixy s většími příměsky electronic a  electro. V novějších mixech si však pohráváš hlavně s hlubšími tóny dubstepu s příležitostným reggae. Jak svůj hudební vývoj vnímáš Ty?

  Máš pravdu, cca tři roky zpátky jsme tu začali promovat novej tvrdej a elektroničtější přístup k dubstepu, zejména z nově se rodící severoamerický scény. Nestydim se za to, že sem hrál Skrillexe v době kdy měl pár tisíc fans, ale zároveň nevidim důvod ho pořád hrát dokola, anebo se z něj posírat v roce 2013. To nemyslim nějak špatně, ale spíš jako příklad. Vývoj nastává po nějaké době, kterou svému zájmu věnuješ, prokousáváš se hloubějc a hloubějc, najednou hraješ věci, který bys před dvěma lety nehrál. Já se snažím ve svejch setech představovat nový tváře, ale zároveň držet klasickej dubstepovej vibe, kterej je pro mě esenciální.

  1. Byl jsi při svých prvních vystoupeních nervózní?

  Naštěstí s tímhle problém nemám, jakmile se dostanu na stage, přepínám se do jinýho módu a existuju jenom já a muzika, ostatní nevnímám… Nervozita ti akorát tak svazuje ruce, je dobrý jí před setem něčím odbourat 🙂

  1. Jak se v Tobě zrodila myšlenka na vznik projektu Dubsteblog?

  DUBSTEBLOG se narodil v podstatě z mé potřeby komunikovat s lidmi s podobným vkusem na muziku, kterých v té době v ČR moc nebylo. Kromě pár dubheadz, o kterých jsem věděl, a znali jsme se víceméně osobně, tady nebyla nějaká fungující obec fans. DUBSTEBLOG přišel v době, kdy se dubstep měnil ze striktně deepovejch poloh v něco novýho a tyhle progresivní proudy jsme se snažili zachytávat. Nicméně v Čechách to s tím zájmem byla pořád bída, proto jsem DUBSTEBLOG koncipoval jako otevřený zahraniční projekt, což se záhy ukázalo jako dobrý nápad.

  1. Jak bys vůbec vysvětlil našim čtenářům podstatu tohoto projektu?

  DUBSTEBLOG by měl fungovat jako výběr toho nejlepšího ze všech možných subžánrů a odvětví, který dneska dubstep nabízí. Od začátku jdeme po kvalitě, a pokud dneska můžeme ukazovat mladejm’ alternativu vedle MTV 140BPM sraček, je to jedině dobře. Zároveň díky naší široké provázanosti se světovou scénou chceme sloužit jako odrazový můstek pro českou produkci, která se tak dostane dál než za hranice ČR/SR. Do nedávna byl jedním z pilířů DUBSTEBLOGU i radiový pořad na SPINu, v současnosti nedělní live stream DUBSTEBLOG SPECIAL. Kromě toho je DUBSTEBLOG i největší dubstep crew v regionu, která sdružuje top producenty a DJs a vytahuje nahoru mladý jména, který si to zaslouží. V neposlední řadě je tu i série residenčních parties DUBSTEBLOG v pražským Cross Clubu, kam vozíme podle nás zásadní jména současného dubstepu.

  „DUBSTEBLOG je největší dubstep crew v regionu, která sdružuje top producenty a DJs a vytahuje nahoru mladý jména, který si to zaslouží.“

   

  1. Když už jsi narazil na MTV – jaký máš názor na Skrillexe, který je právě v České republice velmi populární?

  O Skrillexovi nemůžeš říct, že je to špatný producent. Měl obrovský štěstí, že byl ve správnou dobu na správném místě a ještě do toho dělal tu správnou muziku. Určitě dubstep neuvěřitelně zpopularizoval, ale nakolik to dubstepu pomohlo, je diskutabilní. Tim, že vyletěl nahoru hrozně rychle a taky značně zbohatnul, se dneska může soustředit na produkci toho, co ho opravdu baví, a myslím, že svůj label OWSLA řídí taky celkem smysluplně. Jestli Skrillex udělá track, kterej mi zapadne do konceptu a bude dobrej, nemám problém ho hrát.

  1. Dubsteblog slavil 3. narozeniny a vydal free kompilaci, která obsahuje 13 dubstepových tracků od zahraničních a českých producentů, kde je i jeden od tebe. Jak se ti na této kompilaci pracovalo a jaká byla spolupráce se zahraničníma DJs?

  Musím říct, že spolupráce probíhala úplně v klidu, všechny zahraniční producenty známe osobně a máme na ně víceméně úzký vazby, protože jsme v kontaktu ať už kvůli parties nebo promu. Všichni zúčastnění poskytli neskutečný bomby a tahle kompilace se právem zařadila k těm vůbec nejkvalitnějším, který letos na světový underground scéně vyšly. Už plánujeme druhý pokračování s ještě zvučnějšími jmény, takže stay tuned!

  1. Nemohl bys nám odkrýt nějaká jména, která bys rád na kompilaci viděl, nebo se kterými jstev jednání? 

  Z minulé kompilace nám na poslední chvíli vypadl D-Jahsta, takže toho bych rád dostal na druhou. Jinak máme tracky slíbený od Megalodona, 50Carrota, Coffiho, Solomana, Psychoticse, a ještě pár zvučných jmen, který samozřejmě doplní producenti z DUBSTEBLOGu a nějakej prostor necháme i nadějnejm mladejm producers, který sledujeme.

  1. Jak vznikla myšlenka na pořad Tvého druhu hudby v rádiu?

  Radio show vznikla ze stejného důvodu, jako DUBSTEBLOG. Přišlo mi, že se tu nikdo těmhle progresivním vlivům pořádně nevěnuje a věděl jsem, že nebude trvat moc dlouho a i v Čechách z toho začnou lidi bláznit. Slovo dalo slovo a před téměř třemi lety jsme si se SPINem plácli na každonedělní show.

  O začátcích dubstepu v Čechách: „…věděl jsem, že nebude trvat moc dlouho a i v Čechách z toho začnou lidi bláznit“

  1. Jaké byly pro Tebe začátky za mikrofonem? Bylo to pro Tebe něco úplně nové, nebo si jen vjel do zaběhnutých kolejí?

  Začátky s mikrofonem byly o něco nervóznější než začátky na stagi. Ten pocit, že mluvíš do éteru FM frekvence, nám ze začátku trošku svazoval jazyk, ale časem jsme si zvykli a ke konci už to byla vyloženě sranda.

  1. Proč už nepůsobíte na Rádiu Spin?

  O profesionalitě a přístupu nového vedení radia SPIN se toho na Facebooku prodiskutovalo už dost. Za sebe můžu říct, že jsem po víc jak dvou a půl letech asi čekal jiné rozloučení. Telefonát v podobě “díky, čau, už nechoďte” je trošku disrespekt.

  1. Jak se fanoušci staví k současnému působení DUBSTEBLOGU na USTREAMU?

  Samozřejmě nemáme a ani nemůžeme mít takový pokrytí, jaký nabízí FM radio, ale jak my, tak fans už jsme na nedělní večery s dubstepem zvyklí, takže jedeme dál. Live stream nám dává možnost bližšího kontaktu s fanoušky a celkově máme větší volnost v tom, co se nám chce zrovna dělat. Takže za dané situace určitě plus!

  1. Máš nějaký hudební vzor?

  Konkrétní osobu ti asi neřeknu, ale hodně cením všechny lidi, ať už producenty, nebo DJs, který se nezaprodávaj’ a vytrvale jedou svojí věc bez ohledu na trendy nebo nároky publika. Věřím, že když něco děláš pořádně a poctivě, vrátí se ti to. Je mnohem těžší dojít nahoru svojí vlastní cestou, a proto cením jakoukoliv originalitu a zdravej přínos. Ať už si říkáš Requake, nebo si Franta z Horní Dolní.

   „…cením jakoukoliv originalitu a zdravej přínos. Ať už si říkáš Requake, nebo si Franta z Horní Dolní“

   

  1. A je někdo, koho naopak nesnášíš?

  Haha, tady bych samozřejmě jmenovat mohl, ale nechci se pouštět do dětskejch válek. Obecně můžu říct, že mi lezou krkem lidi, kteří jdou za pozlátkem, které ti místní scéna opticky nabízí. Je tu pár expertů, který se zaštiťují slovy jako dubstep nebo bass a místo základů a muziky se zajímají o to, kolik holek budou mít večer na stagi. Takhle to ale bylo, je a bude všude a vždycky a dost možná i díky těmhle lidem pak líp vynikne poctivej přístup někoho jinýho.

  1. Venku praží Slunce, a tak mě napadá otázka – jsi spíše ten typ na grilování s přáteli, polehávání u Playstationu a nebo aktivnějšího využití času?

  Rozhodně jsem spíš grilovací a bazénovej typ, nicméně rád si udělám hezkej výlet a rád cestuju, zvlášť když mi to platí někdo jinej 🙂

  1. Co zaplňuje zbytek Tvého času, když odmyslím hraní? Studuješ? Pracuješ?

  Momentálně druhým rokem nepracuju, snažím se uživit hraním a jakžtakž se to daří. To mi dává neuvěřitelnou porci svobody a volnýho času, kterej většinou trávím hrabáním se v muzice, aktivitami kolem DUBSTEBLOGu a hraním. Pokud chceš tohle dělat opravdu naplno, nemůžeš mít práci se systémem pondělí-pátek. Vyděláš si sice asi míň, ale já to beru jako investici do svobody.

  1. Za dobu svého působení na hudební scéně ses mohl potkat s takovými jmény, jako jsou Borgore, Flux Pavilion, Netsky a mnoho, mnoho dalších? Na setkání s kterým Djem vzpomínáš nejradši?

  Nejblíž se vždycky dostaneme k producentům, který si sami pozveme na naší party. Ať už to byl 50 Carrot, Megalodon nebo Habstrakt, všichni jsou v podstatě na stejné vlně jako my a to je nejdůležitější. Jinak Borgore je ve skutečnosti docela hodnej a skromnej kluk, image dělá hodně.

   

  (1. Megalodon, 2. Flux Pavilion, 3. Caspa, 4. Abstract Sonance)

  1. Ve které zemi, kterou si navštívil, se Ti nejvíce líbilo, a ve které byli nejlepší fanoušci?

  Nejoblíbenější fans mám určitě v Praze v Crossu a na Dobříši v Trezoru. Na domácím hřišti se hraje nejlíp a můžu si dovolit hrát věci, na které by třeba větší publikum v jiný zemi koukalo dost divně.

  1. Který je Tvůj nejoblíbenější klub/festival, na kterém jsi byl?

  Tady je odpověď velice jednoduchá. Z míst na kterých jsem hrál je to v Praze Cross Club, v Bratislavě SubClub a z festivalů asi určitě LiR.

  1. Jako zakladatel největšího dubstepového blogu ve střední Evropě by pro Tebe měla být tato otázka hračkou – jaký máš názor na postavení a tvorbě dubstepu v naší zemi (např. oproti ostatním zemím, sousedům)?

  V dnešní době se trendy šíří poměrně rychle, nicméně zůstává pravidlo, že v Čechách je všechno minimálně o půl roku později. Když jsme rozjeli DUBSTEBLOG, rozhodně se tady nedalo mluvit o nějaké masové záležitosti. Ta hlavní přišla samozřejmě až s MTV boomem a zdá se, že jak rychle přišla, tak i rychle zmizela. Když si odmyslíš tenhle nával většinou mladých lidí, kteří dubstep používají jako prostředek jak „bejt cool“, zůstane ti víceméně konstantní skupina lidí s podobným zájmem, která něco dělá bez ohledu na to, jestli je to zrovna in. Díky tomuhle základu se může scéna držet v jakýms takýms undergroundu. Hlavní nevýhodou místní scény je její velikost – nikdy tu nebudeš mít desetitisíce fans, protože tu prostě nejsou. Na druhou stranu je česká scéna poměrně homogenní, většinou se všichni známe a fungují tu mnohem užší a organizovanější vazby než kdekoliv jinde.

  Při začátcích Dubsteblogu o dubstepu: „Rozhodně to tady nebyla masová záležitost – ta hlavní přišla až s MTV boomem.“

   

  1. Působí v českém dubstepu stále situace (stejně jako v dalších jiných žánrech) necelistvosti mezi jednotlivými interprety? Podle Tvého kolegy a spoluzakladatele Dubsteblogu  Dirty Little Toastera: „…je to i lepší cesta jak se dostat do celosvětovýho povědomí. “

  Nějaká necelistvost, jak říkáš, tady určitě je. To je asi logicky daný generačním rozložením scény, protože když něco děláš dost dlouho a pořádně a najednou se objeví někdo nový co se tváří že ví všechno, začneš se proti němu vymezovat. To je podle mě celkem přirozená reakce a po nějakém čase stejně uvidíš kdo, co, proč, a jak kvalitně dělá. Já osobně cítím, že máme jako DUBSTEBLOG sílu některým projektům pomoct, zároveň ale taky pokládám za naší povinnost ukazovat na ty projekty, které scéně škodí.

  1. Tvoje hlavní devíza je dubstep. Je to také tvůj nejoblíbenější styl? Co třeba posloucháš, když si chceš odpočinout?

  Dubstep je pro mě hlavní náplní muziky kterou doma poslouchám. Musím neustále kontrolovat nový věci kvůli hraní i kvůli promu, pak musím poslouchat spoustu starších věcí, abych si je dostal pod kůži, a když fakt potřebuju relax, poslechnu si jakoukoliv kvalitní věc, od starého rapu, reggae až po elektroniku.

  1. Produkce nebo hraní na koncertech?

  Zatím rozhodně hraní. Ten pocit miluju a nejradši bych byl na stagi každý den.

  1. Nedávno jsi byl kvůli koncertu v Německu. Jak se Ti tam líbilo? Stihl sis i prohlédnout město?

  Berlín je super město, ale dubstepu zas tak moc nepřeje)) V podstatě jsem se tentokrát dostal jenom na Potsdamer Platz a do klubu, ale i tak nasaješ úplně jinou atmosféru než doma.

  1. Taková doplňující otázka na odlehčenou: Kolikrát se už stalo, že někdo zkomolil jméno Dubsteblog na Dubstepblog? 🙂

  Haha, děje se to samozřejmě dost často. Tohle je dokonce ta lepší varianta, setkal sem se už i s „Dubstep Block“ nebo „Dapsteblok“. V podstatě si tak filtrujeme fans, zas tak složitý slovo to není 🙂

  1. Děkuji Ti za rozhovor a přeji mnoho hudebních úspěchů a stále minimálně tak výborné a nadšené fanoušky, jaké máš teď. Je ještě něco, co by si chtěl vzkázat tvým posluchačům a čtenářům Nejhudby.cz?

  Já děkuju tobě a fanouškům bych vzkázal, aby šli víc za kvalitou a nespokojili se s málem. Bez nich se totiž tahle scéna nikam nepohne. Jinak samozřejmě sledujte DUBSTEBLOG, lajkujte naše stránky, choďte si užívat naše parties, v neděli sledujte stream a mějte se dobře!

  Odkazy:

  Napsat komentář

  Informace

  19. 07. 2013, 20:42


 • Nejnovější příspěvky

 •