• Solarstone – Pure

  Britský producent a DJ, v současné době již legenda ostrovní klubové trance hudby – Richard Mowatt alias Solarstone si právě dnes, v pondělí 21. května nachystal pro své fanoušky nové producentské album. Již před několika měsíci avizoval, že jeho nové album se odprostí od všech paskvilních směrů a stylů, které v současnosti trance obsahuje, a které také bohužel trance jako styl takový, ničí. Jeho oprávněná kritika prog house, trouse a dalších x desítek stylů se tak dostala i k uším hudebních kritiků, kteří čekali, jak jeho nová placka bude znít a jestli skutečně tenhle talentovaný DJ nekecal a velkohubá prohlášení nebyla jen reklamním trikem. Už teď Vám můžeme říci, že nebyla. Solarstone vydal album, které je krátce řečeno – bomba.
  “Nahrál jsem toto album jako reakci na všechny křivé směry, které se vloudily do trancu během posledních tří let. Je to úder proti všem nesmyslným žánrovým terminologiím, proti všem skladbám, které působí jako miš-maš takovým způsobem, že ani sami producenti nevědí, co vlastně dělají. Toto album je o čistotě a oslavě TRANCE hudby jako takové. Je pro všechny, kteří chtějí na tuto hudbu tančit a která je dostane na jiné místo, i pro ty, pro než je tato hudba cit, vášeň a způsob života.”

  Tak, jak Solarstone řekl, tak udělal. Pure je skutečnou oslavou hudebního pojmu trance a prakticky všechny skladby jsou trancově čisté, jako slovo boží. I přes řadu kolaborací, kterých se bohužel ani Solarstone nevyhnul, jde stále o téhož pána, jehož tajemnou, mystikou propletenou hudbu plnou kytar, a brnkání na klavírek, máme tolik rádi. Album otevřel pilotní singl The Spell s britskou folkovou hudebnicí Clare Stagg.
  A přinesl neuvěřitelné natěšené výkřiky. Objev roku? Kdo je tahle mladá paní? Všichni se o tuhle původem folkovou nenápadnou vokálistku začali zajímat. Clare Stagg je skutečně výbornou textařkou a hudebnicí. Pochází z malého britského města Hebden Bridge, začala zpívat již ve škole, a ačkoli se specializovala na klasický a divadelní zpěv, po roce stráveném v zámoří se hudebně přeorientovala na folkovou hudbu. Napsala pecku In The Spell a začala se pod vedením zkušeného učitele, učit zpěv. V současnosti je pod labelem Faun Records vyhledávanou folkařkou a jinak si vede poměrně nenápadný život se svojí malou pekárničkou, kde peče. Kdyby si jí však nevšimnul Solarstone… V květnu 2011 začala jejich spolupráce a právě toto byl její úvod do elektronické hudby. Na albu je kromě The Spell i další její tvorba – Jewell a Requiem. Všechno včetně hudby pochází od ní. Solarstone tyto tracky pouze upravil pro potřeby jeho alba a zrychlil. Jinak si vše napsala sama. Sama Clare přiznává, že jí elektronická hudba fascinuje a hodlá v blízké době experimentovat s propojováním právě EDM a folkové hudby. Inu uvidíme, jak to dopadne.

  Kromě Clare Stagg můžeme na albu najít i řadu prověřených a známých spoluprácí – Betsie Larkin, Aly & Fila, Guiseppe Ottaviani, nebo už méně známou chillout dámu Hannah Magenta či Billyho McGruddyho. Pojďme placku otevřít – čeká na Vás celkem 13 tracků. Album otevírá luxusní kousek, podle kterého bylo album pojmenováno – Pure, který se stal druhým, otevíracím singlem. Zpočátku pomalejší ražení, klavírní doprovod, poté úderné klasicky tranceové beaty, které těžce potěší. Tohle zní jako kousek minimálně tři roky starý. Ano, tohle známe, takhle přece Solarstone hraje. Ano, on se vážně hudebně nezměnil.

  Pokračuje nádherná baladová Jewell, která potěší znalce vokálů. Clare se tady neskutečně vyřádila, ze songu až mrazí. Jestli se ona nestane objevem roku, tak už nevím.
  Shake The Demons
  je asi nejslabší věc alba. Billy McGruddy se sice snaží, ale celkově mě tady jeho zpěv nějak nebaví. Temné beaty jsou tady tím hlavním, kdo hraje prim.
  Chcete na dalekou cestu někam mimo Zemi? Zavolejte si družici Voyager. Ta vás vezme na výlet přes planetární soustavy, hvězdy i erupce. Ano track otevře zajímavý a klasicky britský hlas informující cestující o cestě mimo naší modrou matičku. Posléze se rozjede enormní trancové peklo s BPM nastaveným vysoko nad dnes běžný standard s klasickým Solářím rukopisem podpořeným naléhavým ženským vokálem.
  Abychom se ale příliš nerozjeli, přichází jeden z celkově třech pomalejších tracků. Where Do We Go From Here je ale luxusní breakbeat šlehnutý ambientní náladou s kytarami alá Solarstone a zpívaný Betsie Larkin a samotným Solarstonem. Fire Island je jeden z těch náladovek, který skloubí to nejlepší, co Alíci z Egypta a britsky chladný Solarstone umí. Začátek Vám trochu připomene Above & Beyond, ale nebojte. Dostanete to, co od této spolupráce čekáte. A to hlavní, Alíci Vám v tomhle tracku nedají žádný uplift. Už to totiž zjevně neumí. 🙂
  Requiem
  je další song s rukopisem Clare Stagg. Původem se tato její písnička jmenovala Silence Killed Mockingbird a mimo jiné ve folkové úpravě vyjde na Clařiném nadcházejícím albu. Možná nenápadný, ale přesto dokonalý a později i naléhavý s mrazivě skvělým hlasem Clare.
  Nemáte dost? Dejte si upliftově šlehnuté peklo Falcon s Italem Guiseppem Ottavianim. Místy Vám bude připomínat tento track spíše tvorbu labelu Future Sound Of Egypt, ale vězte, že tenhle pozitivní náladou hýřící poklad je společným děckem Itálie a Británie. Uslyšíte tam totiž od obou pánů to nejlepší.
  Please je tajemný, zasněný, prosící song, zezačátku až s ambientní náladou, s mužským hlasem, prosící o odpuštění, posléze s přidanými beaty a typickou soláří atmoškou. Jeden z highlightů alba.
  Pokračuje dnes již známý luxusní kousek The Spell, na singl si můžete přečíst recenzi od kolegy Vyšinského zde.

  Dojezd alba se nese v pomalejším ražení. Lovers je možná pomalejší, ale naprosto geniálně tmavý track s postupně gradující atmosférou. Song Presence of Past a Swansong, na kterém hostuje vokálová chillout diva Hannah Magenta se nesou v chilloutovém ražení. Zvláště posledně jmenovaný kousek přináší naprosto geniální tajemnou atmosféru, která se hodí do nějakého pohádkového, fantasy kousku. Při étericky vokálovém doprovodu Hannah máte pocit, jako byste se vraceli do svých dětských let, kdy jste si představovali lesní mýtiny plné víl a jiných tajemných pohádkových bytostí, které tančí za mihotavého svitu měsíce. Dokonalost.

  Nemáte ještě dost? Placku si poslechněte ještě jednou. Protože tohle musí udělat každý správný fanoušek trancové hudby. Tohle album prostě JE oslavou trance! Oslavou každého z nás, který v tomto stylu nechal svoje srdce, svojí duši, svoji lásku… Solarstone nahrál album roku! Nevěřím, že by ho někdo letos ještě předběhl. Samozřejmě překvapení může nastat, ale osobně tipuji, že u mě to jen tak nebude. Já si tohle album po čtyřech posleších totiž naprosto zamiloval a zcela jsem jeho magické atmosféře a kouzlu propadl. Věřím, že vy esenci čistoty trancové hudby propadnete také. I přes ty některé breakbeatově chillout laděné tracky, které jsou mimochodem geniální, budete mít povznášející pocit. Proto VIVA LA TRANCE!!! Musíte být hrdí na to, co cítíte dobře… Preview všech songů si můžete poslechnout v Beatport přehrávači viz níže.

  01. Pure 8,5/10
  02. Jewel (with Clare Stagg) 9,5/10
  03. Shake The Demons (with Bill McGruddy) 7/10
  04. Voyager 9/10
  05. Where Do We Go From Here (with Betsie Larkin) 8,5/10 
  06. Fireisland (with Aly & Fila) 8/10
  07. Requiem (with Clare Stagg) 9/10
  08. Falcons (with Giuseppe Ottaviani) 9,5/10
  09. Please 8,5/10
  10. The Spell (with Clare Stagg) 9,5/10
  11. Lovers 8/10
  12. Presence Of The Past 7/10
  13. Swansong (with Hannah Magenta) 9/10

  Napsat komentář

  Informace

  21. 05. 2012, 20:53

  9/10


 • Nejnovější příspěvky

 •