• Tenishia – Memory Of A Dream

  Dvojice, která proslavila v EDM ostrovní stát Malta nejvíce, je bezesporu Joven Grech a Cyprian Cassar, kteří si říkají Tenishia. Vítězové anket ‘Best Newcomer Award 2005′, a ‘Best Live Performance 2005′ se během let stali ikonami klubů nejen celého Středomoří.
  Jejich příběh začal v létě roku 2004, kdy se dali dohromady přes jejich společného kamaráda. Do té doby se neznali, ale oba dva měli zálibu v elektronické taneční hudbě a po dlouhé celonoční diskusi o produkování hudby kdesi v zapadlém baru v hlavním městě Malty – Venezie se rozhodli, že by mohli začít spolupracovat. Zatímco Joven se DJingu věnoval jen pár let, to Cyprian měl “hudební sluch” na dobré melodie díky tomu, že od malička hrával na klavír klasickou hudbu. Navázali kontakt s labelem Armada a v roce 2005 podepsali smlouvu o spolupráci. Vzápětí nato přišla jejich první produkce k uším posluchačů, následované třemi hity s hlasy skvělé Kirsty Hawkshaw. Jedním z nich byl nezapomenutelný Outsiders, který byl umístěn i na kompilacích Ministry of Sound nebo Cream Ibiza a díky němu se Tenishia stali mezinárodně uznávanými umělci v oblasti trance hudby. Samozřejmě, že Tenishia ale nehodlali “utéct” z jejich domoviny a neustále tak tvoří akce, koncerty i hraní v klubech a všemožně se Maltu snaží propagovat v zahraničí.

  Tenishia mají studio na Maltě, a dokonce i jakousi školu pro začínající DJ a producenty. Jejich práce je především produkování hudby, hraní na akcích i remixování. K tomu, aby jejich kariéra dostala pomyslnou třešni na dortu, bylo ovšem vydání prvního alba. Toho se jejich fanoušci dočkali až v letošním roce, na počátku srpna. Podpořeno pilotním singlem a videoklipem As it Should, kterou nazpívala legendární Jan Johnston a pojmenováno jako Memory of a Dream – názvem, který vymyslel Chris Jones, autor stejnojmenného tracku. Album obsahuje celkem 16 tracků a poslechu si budete dopřávat asi 75 minut, což je na dnešní poměry na trance scéně docela dost. Vokálová produkce je v rozumné rovnováze s tracky instrumentálními. Jako vokálisti byli pozvání ti nejvýznamnější, kromě výše jmenovaných třeba Kyler England, Elleah nebo Shannon Hurley, ale uslyšíte zde i v náznacích Jaren Cerf. Album obsahuje především tracky zaměřené na progressive, ale určitě si přijdou na své i vyznavači upliftu nebo vokálových melodických pecek. Jeden song je “šlehnutý” i dubstepovými variacemi. Tenishia je dvojka multižánrově zaměřená.

  Album otevírá právě track č. 1 Memory of a Dream od Chrise Jonese, známého díky spolupráci s Rogerem Shahem i Arminem Van Buurenem. Chris je pověstný tím, že ročně neprodukuje a nezpívá desítky tracků, ale jeho produkce se omezuje jen na pár písniček. Úvodní track je velice příjemný, klavírkový – ostatně klavírní breakdowny budou tím hlavním, co Vás na albu zaujme, inu je vidět, že Cyprian je skutečný znalec klavírních melodií. Chris Jones je opravdovým přínosem, který nemohl být zvolen lépe. Zkrátka úvodní track se povedl, i když vyloženě vám pusu doširoka neotevře.

  Na úvodní track navazuje pilotní singl od Jan Johnston – As it Should. Už jsme Vám ho představovali i v novinkách, zejména jeho videoklipovou formu. Jan Johnston je legendární zpěvačka, která má na kontě stovky hitů a její hlas je tak mocný, že si ho rozhodně zapamatujete i teď. Melodická linka se velice intenzivně prolíná s progresivními beaty a na parties musí působit velice svěže. Tohle se zkrátka opět povedlo.

  Track č. 3 se jmenuje Chords of Life a je ryze instrumentální progresivní skladbou s nádherným baladickým breakdownem, opět doplněným krásnými piánkovými melodiemi a posléze přikrášlen i parádními vokálovými povzdechy.
  Jestli máte chuť na trochu toho vrzání, je pro vás ideální skladba Jaguar. Parádní vrzing styl je doplněn naprosto exstatickým breakdownem s nesmírně silným vokálem, jako vystřiženým z nějakého fantasy snímku. Celé to vygraduje do parádních progresivním otáček a Vám nezbyde než hledat čelisti někde pod židlí.
  Vrzat budeme stále – a to na tracku s názvem Crash & Burn, ke kterému vokály dodala Aneym, zpěvačka a zároveň DJka z Polska, která je v současnosti stále více žádanější. Progresivní vrzání této skladby je pak následně doplněno medovým hlasem Aneym s těžce melancholickým breakdownem. Rozhodně si přijdou na své i vyznavači textů, protože Crash & Burn je textově velice silná skladba, ke které si Tenishia nemohli zvolit lépe než naléhavý hlas Aneym.
  Broken Wings začíná nezvykle a to klavírem, ke kterému se posléze přidávají nenápadné vrzavé stopy. Následně se to rozjede v neskutečný dubstepový masakr, který byste na tomto místě ale vůbec nečekali. Neříkám, že to není super, ale na druhou stranu tady mohli ponechat spíše klavír doplněn je nenápadným proggy soundem. U tohohle tracku bych ocenil právě asi chillout verzi více. Ještě stojí za zmínku, kdo tenhle song nazpíval. Je to Elleah a vokál zní, jak jinak, než parádně, a to zejména v breakdownu, kde s klavírem opravdu neskutečně vynikne.

  Další skladba se rozjíždí docela pomalu, ale rozhodně neusněte na vavřínech. Čeká nás opět progresivní vlna, tentokrát spíše pohodovější, s názvem Attention, zpívaná Kyler England, kterou nesmírně rád opět slyším. Její hlas mi už docela dlouho chyběl. Trochu vzdáleně vám tahle skladba bude možná připomínat některé pecky od Cosmic Gate a to hlavně díky stavbě proggy beatů, ale také díky Kyler England, se kterou Cosmici několikrát spolupracovali.
  As We Speak je vokálová skladba, ale zároveň ne tak úplně vokálová, jak bychom si možná mohli myslet. Vokál je totiž nezívaný, ale je tak krásně polehounku doplňuje docela silné progresivní peklo, které v tomto songu panuje. Pro mě asi ne tak úplně ideální track, ale věřim, že na parties může rozpoutat docela slušný kotel.
  Stejně tak “instrumentální” je i další skladba Where Do We Begin. Ta je ze samého počátku hodně pomalá, hlavní důraz je tady dán na klavír, doplněný progresivním bzučeným, na které byste si mohli už v polovině alba docela zvyknout. Pro mě docela nicneříkající, sterilita s ovšem v breakdownu s výtečným vokálem, nejspíše od Jaren Cerf.
  Always Loved, Never Forgotten je už docela dávno vydaný singl, který sklidil docela sympatickou odezvu od fanoušků, několikrát byl hraný i v ASOTu, takže nějaké kvality má. Zpočátku se rozjede progresivní vrzání, které je doplněno zajímavým piánovým podkresem, který nese velice silnou melancholickou vlnu. Opravdu, toto je velmi citlivý odkaz na všechny naše zesnulé, na Ty,které jsme třeba měli rádi a už nejsou mezi námi. Z breakdownu vážně mrazí.

  Across The Border je výsledkem spolupráce Tenishie s Ahmetem Ataseverem. Vcelku průměrná, tvrdě progresivní skladba s arabskými motivy v breakdownu.
  Ghost of Love je nazpívaný Ivanem Grechem. Jeho vokál bych tady asi oželel, přijde mi docela divný a tak nějak nezáživný. Skladba se nese v breakbeatovém ladění s opět pěkným piáno breakdownem.
  Face Your Fears zpočátku zní opravdu tvrdě. Opět jedna z těch věciček, které bych se nebál zahrát někde na nějaké party, protože obsahuje tak trochu prvky Gaia stylu. Vážně je slyšet, že inspirace Arminem je docela velká. Ale rozhodně nejde jen o nějakou nesmyslnou kopii. Tahle skladba má totiž svoji vlastní duši, která vás bude bavit.
  Dalším trackem je spolupráce s Rubenem de Ronde a zpěvačkou Shannon Hurley. Song Love Survives je docela průměrnou, nikterak osvěžující, a spíše šedivou záležitostí. Sice mám takové podezření, že z tohohle by se časem mohl stát další singl, ale mě rozhodně nikterak neuchvátil.
  Shores of Eden je velkolepou oslavou trance music. Nesmírně krásná skladba nesoucí se v trochu rychlejším progresivně – upliftovém ražení. Takový ten v současnosti oblíbený proglift, ale velice pěkně napsaný a vystavený s baladickým breakdownem, který pohladí vaše ušiska 🙂
  Závěrečný Point of No Return určitě také dobře znáte, protože Tenishia jej odhalili už docela dávno a jde o houslově ovlivěnou melodii v proggy stylu s velice emotivním breakdownem u kterého se zase nemůžu zbavit pocitu, že v tom slyším nějaké melancholické prvky a ze kterého těžce mrazí, ale to je asi jen můj dojem. V breakdownu se opět dočkáte nezpívaného vokálu, tentokrát je recitován a musím říci, že je to nejtěžší kalibr, co mohli Tenishia vytáhnout. Point of No Return je posledním trackem desky, ale co se týče síly a intenzity prožitku poslechu, řadí se mezi totální špičku a vrchol alba.

  RESUMÉ:
  Album je překvapivě dobře vystaveno, neobsahuje žádné odbočky mezi tucet jiných směrů, ale je velice konzistentní, orientované na progressive trance s přesahy do upliftu i dubstepu. Tenishia odvedli výbornou práci a album je velice poslechové. Nestačí si ho poslechnout ale jen jednou, to budete nejspíše dost zklamání. Po opakovaném poslechu ale zjistíte, že tracky obsahují velice zvláštní atmosféru, plnou intezivních prožitků a spolu s nádhernými klavírními i houslovými melodiemi budete nadšeni. Tak jako já a směle Vám ho mohu doporučit ke koupi!

  01. Tenishia feat. Chris Jones & Eller van Buuren – Memory Of A Dream 8/10
  02. Tenishia feat. Jan Johnston – As It Should 8,5/10
  03. Tenishia – Chords Of Life 8/10
  04. Tenishia – Jaguar 7/10
  05. Tenishia with Aneym – Crash & Burn 8/10
  06. Tenishia feat. Elleah – Broken Wings 7/10
  07. Tenishia feat. Kyler England – Attention 8/10
  08. Tenishia – As We Speak 8/10
  09. Tenishia – Where Do We Begin 7/10
  10. Tenishia – Always Loved, Never Forgotten (The Day Will Come) 9/10
  11. Tenishia with Ahmet Atasever – Across The Border 5/10
  12. Tenishia feat. Ivan Grech – Ghost Of Love 7/10
  13. Tenishia – Face Your Fears 8/10
  14. Tenishia with Ruben de Ronde feat. Shannon Hurley – Love Survives 7/10
  15. Tenishia – Shores Of Eden 9/10
  16. Tenishia – Point Of No Return 9,5/10

  Napsat komentář

  Informace

  20. 08. 2012, 20:43

  8/10


 • Nejnovější příspěvky

 •