• Tiesto – Kaleidoscope

  Tijs Verwest, alias DJ Tiësto, autor takových hitů jako kultovní Traffic nebo Just Be vydal na začátku října nové album. Nutno poznamenat, že také velmi očekávané, neboť s posledním Elements of Life nikterak nezazářil. Tiësto již od začátku roku začal fanoušky zásobovat remixy pro známé mainstreamové interprety typu Bloc Party,  Tegan & Sara nebo třeba Calvin Harris. Ultrapravicoví fandové Tiësta ihned odsoudili s tím, že je pro ně mrtvý, většina ovšem napjatě očekávala, co se z toho vlastně vyvrbí.

  Když se v červenci objevila první ukázka z pilotního singlu I will be here z nového alba, které mistr nazval Kaleidoscope, řada z nich se nestačila divit, jaké elektro zvuky se songem nesou. K tomu se objevil i jeho remix k Manos Al Aire od Nelly Furtado a překvapení, či místy i rozladění fanoušci začali horečně debatovat, kterým směrem se tedy milý Tijs vlastně vydá. Bude to nadále trance, nebo něco jiného? Pro ty, kteří tipují druhou variantu mohu říct, že měli pravdu. U pojmu trance už nadále nebude platit, že se rovná Tiësto. Po měsících experimentů totiž mistr našel svůj nový zvuk, který tak bude prezentovat. Jasně, každý umělec se v průběhu kariéry vyvíjí a rozhodně mu nelze upřít to, že je to inovace a v současném stavu, ve kterém se trance music nachází, je to každopádně pozitivní vítr do plachet.

  Tiëstovi pravidelně až do poloviny září „nechtěně“ unikaly na internet další kousky z Kaleidoscope. Pak se to stalo. Nevíme zda-li to skutečně byl únik, nebo jenom vtipně zamaskované promo, to nechme na diskusní fóra, ale fakt, že album uniklo v HQ kvalitě, pouze ocejchované hláškou „Don’t steal music“ několikrát ve skladbě, mnoho fanoušků vyburcovalo alespoň k okusení. A kupodivu album neznělo až tak špatně. 6. října Kaleidoscope vychází oficiálně a hned se vrhněme na poslech. Jasně, už od začátku můžeme říci,že je to úplně něco jiného, než co jsme u Tiësta znali. Album otevírá stejnojmenný singl Kaleidoscope, na který si pozval hlavního zpěváka islandské kapely Sigur Rós – Jónsiho, který bolestně a s typickým falzetem zpívá hlavní a nejdelší skladbu alba. A opravdu srdceryvně, tak jak Siguráci umí. Až možná příliš si řeknete, Tiësto ve skladbě mizí, jeho úderné beaty se objevují až na konci. Možná, že Jónsi mu do toho třeba docela dost „kecal“. Ostatně, proč ne… Druhá skladba Century je naopak veselá, hravá, chytlavá a hlavně parádně elektro. Calvin Harris, který jí zpívá, je ostatně novodobý princ britského elektra. Feel it in my Bones od kolaborace s kanadským duem Tegan & Sara je poměrně úderná věcička taktéž s chytlavou hudbou,ale nudnými vokály. Strašlivý krok vedle je spolupráce s Nelly Furtado, která nazpívala song Who wants to be alone. Hrůza, tohle je skutečné utrpení. Song typický pro mainstreamové radiové „sračkomety“ si snad nezaslouží dalšího komentáře podobně jako pilot I Will Be here. Zbytky tranceového závanu lze pocitit v nevokálových skladbách La Ride, Bend It Like You Don’t Care samozřejmě okořeněné „povinným“ elektro kořením. Naopak třeba vrzavý masakr Louder than boom je elektro brutální. Další dozvuky starého Tiësta lze najít třeba na songu Knock You Out, který zpívá Emilly Haines. Escape Me, který byl vybrán jako druhý singl je naopak typickým zástupcem Tiësta nového. C.C. Sheffield je ženský vokálový projekt pro mě naprosto neznámý, nicméně v klipu, který jste zde na Nejhudbě mohli vidět, jim to docela sluší.

  Poměrně vydařenou věcí je I’m Strong od Priscilly Ahn, který ač přes svojí popovou náladu, vykouzlí docela příjemný song, hlavně díky vokálu Priscilly. Docela vydařené věci vzešly také od Cary Brothers – Here on Earth – Inpetto styl nebo od Kele Okereke z Bloc PartyIt’s Not The Things You Say. Celé album uzavírá nevýrazné Fresh Fruits.

  Tiësto se dal na trošku jinou cestu. Úplně jinou, než se kterou staro-fanoušci počítali. Naopak nové neokoukané tváře, které se na albu podílely jsou pozitivní změnou. Jasně, můžu si znova vzít JES Brieden, Julii Thompson, Christiana Burnse, ale proč? Jsem sakra Tiësto, mám na víc. Aby tato recenze byla stoprocentně nestranná, budu známkovat, jako bych se nepočítal do skalních fanoušků, co neradi změny. I přes to, že Kaleidoscope není výkvět toho, co od Tijse vzešlo, není zase tak špatné. Věřím, že přinese Tiëstovi řadu nových fanoušků, ale myslím si, že ty staré, kteří mu pomohli s kariérou, ztratí.

  Napsat komentář

  Informace

  30. 10. 2009, 17:49

  6/10


 • Nejnovější příspěvky

 •